Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 20 din 20

Subiect: siteul meu a fost penalizat de google

  1. #11
    Avatarul lui Cristian Mezei
    Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    65
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.975
    Putere Rep
    65


    Implicit

    Citat Postat în original de radanick Vezi Post
    ok
    am vrut doar sa stiu daca utilizarea diferitelor programe de inscriere automata in directoare poate fi o cauza a penalizarii
    Absolut ca poate fi. Si este una din cele mai frecvente cauze.

    Se datoreaza faptului ca se castiga link-uri intr-un ritm foarte rapid.

    O crestere normala a unui website (nou sau vechi) trebuie sa fie organica, inceata, stabila.

    Google stie asta.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

  2. #12
    Avatarul lui romania inedit
    romania inedit este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    16th October 2007
    Locaţie
    Slatina
    Vârstă
    51
    Posturi
    793
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Eu aveam un site cu pagerank 2 si 600 de vizitatori pe zi , site care a fost penalizat ( nu mai are deloc pagerank , nici macar 0 ) , pentru ca l-am inscris in mai multe directoare intr-o singura zi !
    Astept sa treaca penalizarea si apoi o sa vad ce pot sa fac !
    Google penalizeaza imediat cresterea brusca de linkuri !
    Am postat si eu aici , chiar daca subiectul este vechi , pentru ca eu cel putin , nu avea rost sa deschid un topic nou !

  3. #13
    Avatarul lui radanick
    radanick este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    31st May 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Multumesc,
    o sa astept sa vad ce se intampla, oricum are in continuare pagerank 3 si aproximativ 9000 de pagini indexate, insa numarul de vizitatori a scazut la aproximativ 100 de la o medie de peste 1000 pe zi.
    Oricum, cred ca Google incerca sa limiteze pozitionarea directoarelor web in rezultatele cautarilor, pentru ca se pare ca o mare parte a directoarelor au suferit penalizari in ultima luna.

  4. #14
    Avatarul lui sovidiu
    sovidiu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    13th September 2007
    Posturi
    58
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Se scade importanta directoarelor web in conceptia colegilor de la Google pentru ca ele:
    - cer bani (deci nu prezinta impartial resurse relevante pentru un anumit subiect/domeniu)
    - asociaza un site cu cel mult 1-2 subiecte/domenii.

    Daca ai un director web cu categorii, fa-l cu taguri. Un site despre "sandale" va avea tagurile: sandale, incaltaminte, accesorii, vestimentatie, cumparaturi_online (optional), arad (toponim, optional) samd.

    Si dmoz.org a scazut ca importanta (are PR 8, eu credeam ca are 9) si nu o mai duce mult daca nu implementeaza odata conceptul "web 2.0" despre care ziceau cativa admini --> in schimb, del.icio.us are PR 9.

    Eu zic sa te dai repede pe director de taguri, in care tagurile sa fie alese de:
    - cel care inscrie site-ul (1),
    - cel care editeaza acolo (2),
    - cel care viziteaza site-ul (3),
    nu doar de cel care editeaza acolo (stim cu totii ca omul care inscrie site-ul in directorul tau web greseste aproape intotdeauna categoria potrivita pentru site-ul lui).

  5. #15
    Avatarul lui w!ll
    w!ll este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    9th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.389
    Putere Rep
    39


    Implicit

    Toata scaderea aceasta a importantei directoarelor web apare tot din cauza utilizatorilor care se inscriu ingraba. De cand ma ocup cu administrarea unui director web, am intalnit mai putin de 10% site-uri pe care nu am fost nevoit sa le reeditez eu.

  6. #16
    Avatarul lui Punct
    Punct este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    3rd January 2008
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    39
    Posturi
    231
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Citat Postat în original de w!ll Vezi Post
    De cand ma ocup cu administrarea unui director web, am intalnit mai putin de 10% site-uri pe care nu am fost nevoit sa le reeditez eu.
    10%? WOW... norocosule
    Eu le editez pe TOATE pentru ca exista greseli gramaticale, exista titluri in neconcordanta cu site-ul... mai mult, la unele, cand am timp, le scriu chiar cu diacritice si plus de asta, la fiecare site eu adaug meta descriere si keywords.
    I don't know much...

  7. #17
    Avatarul lui w!ll
    w!ll este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    9th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.389
    Putere Rep
    39


    Implicit

    De editat si eu le editez de obicei pe toate, dar mai sus am specificat doar un procent din inregistrarile cu informatii complete.
    Poate ca am cam exagerat putin cand am spus 10%, initial vroiam sa scriu 5 %

  8. #18
    Avatarul lui radanick
    radanick este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    31st May 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0


    Implicit

    De editat, cred ca mai toata lumea care un director, trece prin asta. Am intalnit cazuri cand nici macar adresa site-ului nu au reusit sa o scrie corect.
    Insa daca te uiti in rezultatele intoarse de Google, o marte parte din rezultatele unui "search" reprezinta pagini ale unor directoare web, cu referinta la un anumit site legat de cuvantul cautat. Iar in ultima perioada cred ca mai toata lumea care are un director a simtit o scadere a traficului venit de pe Google. Asa ca am aprins ideea... potrivit careia s-ar putea sa fie o noua strategie din partea Google de a elimina importanta paginilor oferite de directoare in favoarea site-ului respectiv (promovat in director).

  9. #19
    Avatarul lui asdirc
    asdirc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    5th August 2007
    Vârstă
    41
    Posturi
    158
    Putere Rep
    35


    Implicit

    radanick .... dupa cum o sa vezi in majoritatea posturilor recente despre google ... sufera un update serps , iar majoritatea dintre noi , dorim sa ne recapatam "locurile" inapoi, bineineteles si cateva backlinkuri facute in periaoda asta sper sa ne fie folositoare pentru a ne recapata pozitia

  10. #20
    Avatarul lui radanick
    radanick este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    31st May 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Se pare ca eu am revenit pe o pozitie apropiata cu cea de unde plecasem acum o saptamana, dupa ce din primii 40 dupa "director web" cazusem pe locul ~750.
    Multumesc celor care si-au spus punctul lor de vedere in aceasta problema.
    Sper ca traficul sa revina si el la normal.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. penalizat in google?
    De aditza în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 13th October 2009, 10:17
  2. Penalizat de google ?
    De poison17 în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 12th May 2009, 08:52
  3. Am fost penalizat ? sau?
    De Cristi G în forumul Google
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 12th May 2009, 02:19
  4. Am fost penalizat sau ce?
    De papu123 în forumul Google
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 3rd August 2008, 22:46
  5. Penalizat de google ?
    De Fabius în forumul Google
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 18th June 2008, 22:03

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •