Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: cum aflu daca un site e penalizat?

  1. #1
    Avatarul lui cristi-net
    cristi-net este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    10th November 2007
    Posturi
    77
    Putere Rep
    0


    Cool cum aflu daca un site e penalizat?

    cum aflu daca un site a fost penalizat de google?
    ma refer la faptul ca au aparut o groaza de siteuri dubioase pentru link exchange
    merci pt eventualele sfaturi

  2. #2
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    36


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Sunt mai multe tipuri de penalizari .Exista si ceva si toolori care verifica daca un site e banat sau nu .Dincolo de acestea , cel mai bine iti dai seama urmarind dinamica unui site , dar sunt si cateva indicii "statice".
    -Scaderea numarului de pagini indexate de catre motorul de cautare ar fi cea mai drastica penalizare ; zero pagini indexate sau un numar mic de pagini indexate pentru un site cu vechime si multe pagini in structura site-ului ., ar fi un indiciu de penalizare prin dezindexare
    -La cautarea in Google cu wwwpunctsiteulrespectivpunctceva, pagina home apare , dar nu in primele pagini sau apare dupa alte pagini ale siteului ( subliniez daca siteul are vechime )
    -La cautarea site:wwwpunctsiteulrespectiv pagina index apare , dar nu in primele pagini cu rezultate ( cand siteul e tanar poate sa nu fie penalizare ci o "prudenta " a motorului de cautare) ;
    -Scaderi mari si de pagerank , de exemplu de la pr4 la pr 0
    -Scaderi in SERPs atat pentru keyworduri competitive cat si pentru keyworduri fara competitie

  3. #3
    Avatarul lui Emil Chelariu
    Emil Chelariu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    1st March 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    622
    Putere Rep
    35


    Implicit

    de acord cu Broscoi in afara treaba cu page rankul. O scadere a pr-ul de la 4 la 0 nu inseamna neaparat o penalizare in serps. Spun asta din experienta pt ca am avut un site ce a scazut de la 4 la 0, dar pt ca a fost suspectat de vanzari de linkuri probabil. Site-ul a ramas pe pozitia 1 unul pt. un keyword cu concurenta relativ ridicata.

    Broscoi probabil nici nu s-a referit ca o penazare de PR afecteaza pozitionarea in serps, dar am vrut sa fie clar.

    Insa sigur ca da, un site banat in serps, care nu mai are pagini indexate automat nu mai are nici page rank.
    :)

  4. #4
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Citat Postat în original de Emil Chelariu Vezi Post
    O scadere a pr-ul de la 4 la 0 nu inseamna neaparat o penalizare in serps. Spun asta din experienta pt ca am avut un site ce a scazut de la 4 la 0, dar pt ca a fost suspectat de vanzari de linkuri probabil. Site-ul a ramas pe pozitia 1 unul pt. un keyword cu concurenta relativ ridicata.
    Broscoi probabil nici nu s-a referit ca o penazare de PR afecteaza pozitionarea in serps, dar am vrut sa fie clar.
    Intr-adevar , o scadere brusca de pr , chiar si de la pr4 la pr0 , nu inseamna neaparat o scadere in serps , dar nici nu pun mana in foc ca nu pot sa se insoteasca una pe alta .
    Virusel are un thread in care semnaleaza o scadere de pr ( de la 4 si 0 ) simultana cu a scadere traficului .El ne poate spune daca siteul a inregistrat sau nu si scaderi in serps .
    Oricum si eu cred scaderea brusca de pr si scaderea masiva in serps sunt doua tipuri de penalizari diferite , cea de pr fiind cauzata , cum spui si tu , de anumite suspiciuni de manipulare a linkurilor .
    Precizarea ta e binevenita .

  5. #5
    Avatarul lui cristi-net
    cristi-net este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    10th November 2007
    Posturi
    77
    Putere Rep
    0


    Implicit

    ok multumesc pentru sfaturi

  6. #6
    Avatarul lui aliens
    aliens este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    19th October 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    215
    Putere Rep
    37


    Implicit

    Ar mai fi o varianta, desi nu stiu cata incredere poti avea in ea:

    www.seopenalty.com

    Daca ai un site care inca nu e indexat in google nu iti va merge tool-ul (va zice ca domeniul e banned), insa pentu un site live, s-ar putea sa mearga ok (l-am testat si chiar a indentificat unul din site-urile mele care intr-adevar era penalizat).

  7. #7
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.417
    Putere Rep
    90


    Implicit

    Citat Postat în original de aliens Vezi Post
    Ar mai fi o varianta, desi nu stiu cata incredere poti avea in ea:

    www.seopenalty.com

    Daca ai un site care inca nu e indexat in google nu iti va merge tool-ul (va zice ca domeniul e banned), insa pentu un site live, s-ar putea sa mearga ok (l-am testat si chiar a indentificat unul din site-urile mele care intr-adevar era penalizat).
    Sincer nu stiu cat de corect arata tool-ul rezultatele. Pentru un site caruia Google i-a dat sitelinks acesta arata nivelul 10 - maximum of penalty.

    Iar pentru google.com arata 1 punct din 10 nivel de penalizare pe cand un alt site de-al meu are 0 puncte penalizare.

    Sunt mai tare decat Google.
    Ultima modificare făcută de Nichita; 12th October 2009 la 23:38.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  8. #8
    Avatarul lui Gin
    Gin
    Gin este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    17th May 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    44
    Posturi
    676
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Your seopedia.ro domain has a HIGH Penalty
    Penalty Level: tot. 6 points (0 min. - 10 max.)

    panarama

  9. #9
    Avatarul lui O. Cosmin
    O. Cosmin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    16th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    332
    Putere Rep
    24


    3 out of 3 members found this post helpful.

    Implicit

    Incercati sa aflati direct la google. Folositi link-ul asta http://w ww.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=

    Intre primul w si al doilea, este un spatiu lipsa. Stergeti spatiul si completati linkul cu site-ul vostru fara www.
    Ultima modificare făcută de O. Cosmin; 19th August 2014 la 09:38.

  10. #10
    Avatarul lui GabriELoS
    GabriELoS este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    15th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    202
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de O. Cosmin Vezi Post
    Incercati sa aflati direct la google. Folositi link-ul asta http://w ww.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=

    Intre primul w si al doilea, este un spatiu lipsa. Stergeti spatiul si completati linkul cu site-ul vostru fara www.
    Eu am incercat si pare totul in regula, totusi domeniul nu apare in cautari dupa anumite keywords... (de fapt dupa majoritatea)
    A aparut la un moment dat home page-ul dar apoi a disparut din nou.
    Am facut niste prostii in trecut cu acest domeniu in sensul ca am folosit magic submitter pe el (o prostie stiu dar... trebuie sa invat prin experimente ).
    Ajunsese in prima pagina pe locul 3 dar la o saptamana s-a facut update la algoritmul google si site-ul a zburat.

    Am folosit disavow (desi multi au zis ca mai bine nu.. mai bine fac linkuri de calitate) si nici pana acum nu si-a revenit. A trecut aproape un an.
    Ce este ciudat totusi: blogul si linkurile cu articolele aferente apar dar domeniul nu.

    Daca scriu site:domeniu punct ro imi apare prima data index-ul (ceea ce e ok) si restul paginilor din site dar in google search... pauza

    Sugestii?
    P.S am zis sa nu deschid topic daca tot vorbim de penalizari
    P.S.S daca scriu o jumatate din keyword + brand imi apare index-ul dar daca scriu un keyword complet.. pauza din nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. site penalizat. sugestii
    De mariuslmm în forumul Google
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 1st September 2009, 21:12
  2. Site penalizat
    De Shumy în forumul Google
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 30th April 2009, 09:25
  3. analiza site penalizat
    De inscaun în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 23
    Ultimul Post: 10th February 2009, 23:43
  4. Site penalizat de google
    De lovelife în forumul Google
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 5th May 2008, 16:08
  5. Cum Aflu Daca Sunt In Dmoz
    De w3bmaster în forumul DMOZ
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 24th May 2006, 18:03

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •