Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 18 din 18

Subiect: Tema Wordpress grid rapida

  1. #11
    Avatarul lui Clax
    Clax este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    3rd April 2007
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    574
    Putere Rep
    40


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Avand in vedere cerinta ta, ca thema sa fie pentru site-ul din semnatura, eu recomand: https://ro.wordpress.org/themes/wp-bootstrap-starter/ ca si baza, apoi aduci modificari in functie de neceitati. Vad ca ai unele lucruri custom pe acolo, ori sunt pluginuri. Thema este asemanatoare cu ce ai tu pe site acum, ca si arhitectura.

  2. #12
    Avatarul lui BlackSEO
    BlackSEO este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    11
    Data înscrierii
    18th September 2018
    Posturi
    215
    Putere Rep
    11


    Implicit

    La mine asa arata un site ca al tau, review produse si top cele mai bune.... Folosesc generatepress+wp-rocket+imagify + inca 3-4 pluginuri pentru linkuri etc. hosting wpx.net

    Screenshot_4.jpg
    .

  3. #13
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de gabetu Vezi Post
    'Neata,

    N-am mai avut timp aseara ... deci dupa cum e configurat acum cu Blocksy, Autoptimize si Super Cache se incarca foarte bine la mine de pe desktop, wifi si 4G.
    Exista unele probleme stilistice dar astea se pot rezolva usor.
    Acum da, dar nu as fi vrut modul de cache... Orice modificare necesita reinprospatarea intregului cache si pe un site asa mare...
    La ce probleme te referi?

    Citat Postat în original de gabetu Vezi Post
    ...Codul vostru
    E bazat pe custom post types, custom taxonomies si custom fields sau altceva ?
    Depinde de cate interogari se fac, de cat js se foloseste ...
    ....
    E mult cod custom, taxonomii, custom fields, shortcodes, ceva js. La toate astea se adauga codul custom pentru optimizarile SEO, tabele noi in DB, scripturi de update, indexari, se cam aduna...
    Ai pus degetul pe rana, e clar nevoie de server dedicat dar pana vin vremuri mai bune trebuie sa ne descurcam cu ce avem...
    Am ales de la inceput sa alegem versiunea mai complicata, sa nu mergem pe woocommerce, poate am gresit ca nu am creat custom post type pentru telefonae, venea codul mai simplu.
    Da, nici pentru filtrare cred ca n-am ales cea mai buna solutie iar acum se complica lucrurile daca voi schimba.
    Multumesc pentru sfaturi si idei.

    Citat Postat în original de Clax Vezi Post
    Avand in vedere cerinta ta, ca thema sa fie pentru site-ul din semnatura, eu recomand: https://ro.wordpress.org/themes/wp-bootstrap-starter/ ca si baza, apoi aduci modificari in functie de neceitati. Vad ca ai unele lucruri custom pe acolo, ori sunt pluginuri. Thema este asemanatoare cu ce ai tu pe site acum, ca si arhitectura.
    Multumesc, o voi incerca!

    Citat Postat în original de BlackSEO Vezi Post
    La mine asa arata un site ca al tau, review produse si top cele mai bune.... Folosesc generatepress+wp-rocket+imagify + inca 3-4 pluginuri pentru linkuri etc. hosting wpx.net
    ...
    Multumesc!

  4. #14
    Avatarul lui gabetu
    gabetu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    10th April 2011
    Locaţie
    Piatra Neamt
    Posturi
    186
    Putere Rep
    25


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    @BlackSeo,
    La 25 dolari pe luna hostul wpx.net cred si eu ca trebuie sa zboare ... si evident ca GP Premium sau Astra Pro + WPRocket sunt solutii excelente, numai ca sunt pe la 100 dolari pe an ... eu si @Mishu ne refeream la resurse gratuite.

    @Mishu,
    Din punct de vedere stilistic, ai si verde si albastru in linkuri si butoane, ai putea folosi doar 2 nuante de verde sau albastru.
    Meniul din top header (despre, politica conf., termeni, butoane sociale) se repeta si jos, eu l-as scoate din header sau l-as inlocui cu unul mai util.
    In sidebar, care este cand pe stanga cand pe dreapta, ai cod de profitshare care nu se afiseaza, cel putin la mine, dupa comentarii.

    Altfel, tema Blocksy este chiar OK, iar la un volum asa mare de cod custom & informatii fara cache si chiar cdn nu cred ca poti obtine viteze prea bune.

    Pana treceti pe un host dedicat WP / NVM / in cloud de genul https://cloudify.ro/pricing ati putea sa incercati sa mai curatati codul.
    De curiozitate, ce specificatii are hostul actual ?

  5. #15
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Shared spatiul.ro 5GB-1GB-2MB/s I/O usage-100 processes-20 entry processes.

  6. #16
    Avatarul lui gabetu
    gabetu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    10th April 2011
    Locaţie
    Piatra Neamt
    Posturi
    186
    Putere Rep
    25


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Vad ca au server LiteSpeed, ai putea incerca pluginul lor de cache + un cdn pe subdomeniu ca sa incarci css, js si imagini separat.

    Din ce-am observat eu, exista un delay de cam 1-2 secunde la incarcarea paginilor cu parametri dinamici, gen: https://gsmrange.ro/?dimensiuni_ecra...cator=micromax, celelalte se incarca ok.

    Codul de profitshare e ok, adblock-ul

  7. #17
    Avatarul lui 400kg
    400kg este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th July 2013
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Salut. Eu folosesc hosting shared de la mxhost + wp page builder framework + premium plugin pentru wp page builder framework + divi plugin + wp-rocket, realizez astfel landing pages foarte atractive cu visual page builder plugin de la divi. Pagina de incarcare este peste 80 pe mobil . Serverul shared de la mxhost este foarte slab, de aceea reflecta si scorul mic la page speed.

  8. #18
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Va multumesc tuturor pentru opinii!
    Intr-adevar, nu tema Blocksy era de vina ci un modul pe care il foloseam.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. tema wordpress !
    De Cristian9900 în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 9th April 2016, 16:05
  2. Etape instalare Wordpress si tema Wordpress
    De Duca Adrian în forumul WordPress
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 19th January 2014, 23:19
  3. Tema Wordpress
    De beke în forumul Continut web
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 30th June 2013, 00:58
  4. Tema Wordpress
    De stanccone în forumul WordPress
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 12th May 2012, 23:45
  5. MediaTemple Grid Hosting (gs)
    De Iulian în forumul Hosting
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 4th June 2011, 22:40

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •