Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 53

Subiect: Google Disavow Links

Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    73
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    73

Implicit

dupa mintea voastra, este ok sa dai pentru domeniul.com sau strict pentru url ul unde ti apare linkul domeniul.com/categorie/articolul-oarecare.html ?

Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    100
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    100

Implicit

Citat Postat în original de Serban Cristian Vezi Post
    dupa mintea voastra, este ok sa dai pentru domeniul.com sau strict pentru url ul unde ti apare linkul domeniul.com/categorie/articolul-oarecare.html ?
    URL-uri unice daca ai lista scoasa si sortata din GWT.
    Daca ai dusmani sau ai pus un sitewide pe un site cu miliarde de pagini, cel mai bine e sa dai pe tot domeniul/subdomeniul

Totusi, e bine sa fiti atenti, pentru ca daca dati disavow la domenii cu totul, aceste domenii s-ar putea sa fie devalorizate cu totul. Semnalele sunt folosite si in alte scopuri de catre Google, nu numai in cele declarate.
    Ce vreau sa spun este ca daca aveti in GWT un milion de link-uri de la un prieten care v-a pus un sitewide, ati scos sitewide-ul, dar dupa doua luni linkurile tot apar, nu e cazul sa dati disavow la tot domeniul, pentru ca 99% il va afecta.

Asa cum spune si vestitul Catt Mutts, unealta trebuie folosita DUPA ce ati facut eforturi de a scoate manual link-urile. Rezulta faptul ca tot ce ramane e pur si simplu SPAM si va fi clasat ca atare.
    Trust, but verify.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    121
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    121

Implicit

Cum zice si celebrul Erica Schmidt, mai sus, cred ca tool-ul e mai mult pt a penaliza si deindexa site-uri, decat pt tine. Nu poate tine cont de ce linkuri bagi tu, in altgoritm, pentru ca ar insemna sa proceseze miliarde de date noi in fiecare zi.

Eu sincer merg pe root, nu pe pagina, pentru ca nu vreau sa-si spun lui google ca "stiu eu", unde am link. Mai bine fac pe prostul, oricum linkurile de kkt sunt in site-uri (root) de kkt.

GWT e anti-datat, inutil si nu ma bazez pe linkurile de acolo. Dar sunt curios cum bag eu un root la disavowwovovow, daca nu apare in GWT

Era fix unealta lipsa la google, si avea nevoie de ea dupa modificarile de "reguli". Acum are toate motivele din lume sa-ti dea penalizare.

Ai citit "regulile" ? DA.
    Ai dat disawovowov ? DA.

Ok. Ne mai gandim atunci.

Dar daca oricare din raspunsuri e NU, stai o tura.

Iar faza cu concurenta, eu nu o cred ( nu cred ca functioneaza). Am clienti "incarcati " de concurenta cu spam, fara pic de efect Conteaza si ce domeniu ai. Iar daca bagi un site bun (autoritar) in disawovovweov, nu cred ca il afecteaza.

Iar cand nu ai site autoritar, ai alte probleme de rezolvat.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

florea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    15th March 2011
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    37
    Posturi
    355
    Putere Rep
    18

Implicit

E bun de ceva ca am gasit si eu asta ? Dar acu e nevoie de un program bun ca sa scanezi site-ul sa faci un text la link-urile care le vrei scoase

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links

crt
    crt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    9th March 2011
    Locaţie
    Targu Jiu
    Posturi
    466
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de florea Vezi Post
    E bun de ceva ca am gasit si eu asta ? Dar acu e nevoie de un program bun ca sa scanezi site-ul sa faci un text la link-urile care le vrei scoase

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links
    Ce?

Utilizezi un soft sau un serviciu online care sa iti arate toate backlink-urile pe care le are site-ul tau. Vezi ce link-uri nu sunt ok, le bagi intr-un fisier csv si il adaugi la disalow. Pt. sitewide se da disalow pe intreg domeniul. Ar fi de preferat ca acolo unde poti sa ceri administratorului site-ului respectiv sa iti scoata link-ul decat sa dai disalow pt. ca exista posibilitatea ca site-ul respectiv sa fie sanctionat (vanzare de link-uri). Nu trebuie sa uitam ca aceste link-uri ne-au ajutat la un moment dat.

florea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    15th March 2011
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    37
    Posturi
    355
    Putere Rep
    18

Implicit

Eu testez. Asta e si eu sunt penalizat

r3ticul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    27th January 2008
    Posturi
    84
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de crt Vezi Post
    Vezi ce link-uri nu sunt ok, le bagi intr-un fisier csv si il adaugi la disalow.
    Astia de la google au facut tool-ul atat de primitiv (cel putin interfata) incat nu sunt sigur daca am introdus ce trebuie. Eu am dat submit la o lista de domenii (aveam link-uri sitewide pe ele si nu puteam sa iau legatura cu webmasterii), lista creata intr-un .txt gen:

Cod:
    domeniu1.com
    domeniu2.com
    domeniu3.com
    Acum, e bun cu .txt sau trebuie .csv? E bine cum am evidentiat domeniile cu probleme?

dontedro este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th April 2008
    Locaţie
    Cuca Macaii
    Posturi
    337
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu am inteles ca trebuie sa pui domain:domeniu1.com si este recomandat sa pui ambele variante, si cu www. si fara, pentru ca de cele mai multe ori e posibil ca robotul sa le interpreteze ca doua entitati diferite...

Exemplu de fisier .txt:

# Domenii pe care le doresc ignorate bla bla...
    domain:domeniu1.com
    domain:www.domeniu1.com
    domain:domeniu2.com
    domain:www.domeniu2.com
    domain:domeniu3.com
    domain:www.domeniu3.com

# Alte linkuri
    http://www.link-aici.ro/bla-bla-bla

P.S.: eu am inceput sa folosesc acest tool si experimentez pe 2-3 site-uri; o sa revin cu rezultatele la momentul potrivit.

Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    791
    Putere Rep
    37

Implicit

Am analizat si eu toata nebunia din ultima vreme legata de sarabanda de update-uri facuta de Google intr-o perioada foarte scurta. Legat de Google Disavow Links si coroborat cu acest articol: http://www.seroundtable.com/former-g...view-15847.htm in care un fost angajat G vorbeste despre algoritmi de cautare, printre altele acesta spune ca "relevance is the new PR"

Intr-o logica simpla toata lumea va incepe sa trimita catre Google cereri de Disavow Links, majoritatea linkurilor pentru care se va cere deindexarea sunt dofollow, in consecinta PR se va pierde, asadar pare destul de logic, dupa umila mea parere, ce spune baiatul ala.

In rest ... va doresc mult succes!

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    92
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    92

Implicit

Cine stie SEO va trimite cereri de disavow links doar cu acele link-uri de proasta calitate, si acelea nu influenteaza PR, poate chiar il afecteaza, asa ca este foarte posibil ca eliminand link-urile proaste sa creasca pr
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 22nd September 2012, 12:29
  2. Google si mitul celor 100 de links dintr-o pagina.
    De Florin Traian în forumul Google
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 27th February 2011, 14:01
  3. Google Subscribed Links
    De Popescu Marian în forumul Google
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 28th November 2010, 00:09
  4. Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 4th November 2010, 17:21
  5. Google Related Links
    De Krumel în forumul Google
    Răspunsuri: 2