Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Valoare site - discutie

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.352
    Putere Rep
    20

Implicit Valoare site - discutie

Hai sa discutam la concret despre trafic, potential si valoare site. Avem site-ul de mai jos: 4k click-uri in 3 luni, 49 k afisari, 1000 keywords, pozitie medie 14. Venit septembrie 10 euro din 73 de click-uri. trafic 100% organic.

Teoretic acest site in opinia mea site-ul are potential enorm [ ghici cu ce costuri? ] Cum analizam potentialul? Pai teoretic ai putea ajunge la 45% minim rata de click, daca ai fi sus in SERP, pozitii 3 - 7 sa zicem. Aia 10 euro pot deveni rapid 50, daca ai idee cum sa pui reclamele AdSense. Articole scrise 1000+ . Cum estimezi care articole costa bani si cat costa ele? Costa 1 euro sa ti le scrie cineva? Costa nimic ca le scrii tu - adica munca celui ce le-a scris nu valoreaza nimic, e ca si cum site-ul ar avea acel articol welcome to my site?

Site-ul are rezultatele astea fara mare SEO off page, doar on page si cateva links din PNB. Oare cat s-ar ridica cu 1 -2 -3 link-uri bune bine puse [ ancora, site gazda, etc. ]? Hai sa discutam concret, fara daca, ci exact pe caz. Cat valoreaza el in functie de nisa, nume domeniu, tema, logo, etc. Poate chiar brand sau brandabil?

A, ca idee : unul din ultimile articole a adus cam 520 de vizitatori din 1860 in 28 de zile. Fara sa aiba legatura cu SEO, etc. Pur si simplu am nimerit pe felie. Nu se datoreaza asta oare "autoritatii" pe care a capatat-o site-ul respectiv in timp, pe baza articolelor care aduc totusi mai putin trafic? Oare nu munca de catva ani in scrierea articolelor "fara valoare" a favorizat acest trafic? Este de luat in calcul acest trafic? Este ever green sau va dispare in timp? Merita bani pentru asta site-ul sau se scade din total venituri suma adusa de kwd-ul respectiv?
    Ultima modificare făcută de Rapsodia; 3rd October 2019 la 07:08.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

BlackSEO este conectat acum Membru SeoPedia
    Reputatie:
    2
    Data înscrierii
    18th September 2018
    Posturi
    75
    Putere Rep
    2

Implicit

E cu dus si intors discutia asta... chestia de la inceput cu "site-ul are potential enorm" nu cred ca trebuie sa o ducem in discutie la vanzarea unui site pentru ca daca luam sa spunem 2 siteuri cu castiguri la fel 500e pe luna iar unul e intr-o nisa cu potential de 5000e iar celalalt pe o nisa cu potential de 2500e... e mult mai greu si sunt alte costuri sa ajungi la 5000e in comparatie cu nisa de 2500... deci un pret mai mare doar pt ca potentialul e mai mare... nu e logic dupa parerea mea. Am si eu site-uri pe nisa xxx... unde castig 500e pe luna... dar potentialul e lejer de 500.000e pe luna... pentru asta ar trebui sa cer un pret enorm pe site? Eu zic ca nu.

Dar pretul intr-o masura mai mica depinde si de nisa...si pe ce pozitii e... dar nu lucrul asta trebuie sa faca diferenta cea mai mare. Pentru ca daca site-ul e pe pozitia 1 pe cele mai multe cuvinte poti sa iei in calcul ca nu o sa fie tot timpul acolo iar veniturile pot sa scada in viitor usor, iar daca e pe pozitii mai joase iar nu poti sa stii dinainte de ce anume si cat ai nevoie sa urci. Cea mai mare parte din pret ar trebuie sa fie facuta din media venitului pe ultimele 12 luni x24 sau x36 maxim, dupa investitia facuta in site, timpul alocat site-ului si eventual si numele domeniului daca e cazul.

Deci site-ul tau daca a produs 10euro media pe luna in ultimele 12 luni... x24.... 240euro dar nu stiu restul detaliilor... cate articole sa zicem x10euro pe articol + alte investitii si timpul tau.

Dar e greu sa faci un pret fara sa vezi site-ul, depinde cum si cum sunt scrise articolele, site-ul cum e facut... ce modificari ar trebui duse etc.

Dar eu pentru un site care face 10e pe luna nu as plati mai mult de 500e... indiferent de orice exista pe el.... sa aibe 1000 de articole platite cu 10euro bucata... si doar alea sa valoreze 10k... pentru ca ceva nu e ok daca la atat continut ar produce o suma mica... as prefera mai bine sa fac eu un site si sa platesc articolele respective.

Deci in mare un site dupa mine ca idee la vanzare ar fi media venitului in ultimele 12luni x24 ,sau un maxim x50 daca sunt si altele la mijloc.

Dar sunt site-uri care se pot abate de la ce am scris eu... pt ca sunt multe la mijloc. Eu am scris cat as plati eu.
    Ultima modificare făcută de BlackSEO; 3rd October 2019 la 08:55.

Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Posturi
    2.352
    Putere Rep
    20

Implicit

chestia de la inceput cu "site-ul are potential enorm"
    Am vrut sa zic ca e loc de crestere, cum cuantificam potentialul nu stiu, eu sper s anu mai vina clientii si sa zica: da daca scad veniturile, dar daca ma calca masina... adica ai loc de manevra, eu oricum iau in calcul venitul meu doar ca nu pun un an ci intre 5 si 10. Nu ma apuc sa fac calcule cum ar fi sa creasca, pentru ca nu stiu nici cat as cheltui sa-l cresc, dar stiu cam cat am muncit sa-l aduc unde e. Adica pe scurt, voiam sa arat ca site-ul poate creste, nu e la limita de sus si asta e cam tot ce poti scoate din el, la contentul si SEO de acum, evident.

Pentru ca daca site-ul e pe pozitia 1 pe cele mai multe cuvinte poti sa iei in calcul ca nu o sa fie tot timpul acolo iar veniturile pot sa scada in viitor usor,
    Asa cum se vede nu e pe 1 ci pe 14 [ ce-i drept tras in jos media din cauza ca sunt peste 1k keywords si la coda sunt evident pe pagini mai mari.

Dar eu pentru un site care face 10e pe luna nu as plati mai mult de 500e
    Da, pare un pret corect. Am dat exemplul asta cu cei 10 euro ca sa fie venitul relativ mic, dar sa acopere cheltuielile pe un an si sa nu zici ca nu ai de iesit la bere. Evident ca aia 10 euro is din AdSensae, la care adaugi advertoriale, etc.... in functie de nisa, autoritate site, etc.

000 de articole platite cu 10euro bucata... si doar alea sa valoreze 10k... pentru ca ceva nu e ok daca la atat continut ar produce o suma mica.
    Multe articole sunt de umplutura, ceea ce a dus la keywords multe dar evident fara sanse de monetizare bune. Am si un site unde click-ul e de 1,5 2,5 euro, cu 10 cautari pe zi si 1 click cand si cand. La asta de exemplu in ianuarie au fost 44 de euro, la 10.500 de afisari, CPC majoritar fiind de 5 centi. SI DA, ai dreptate ca venitul depinde mult de nisa.

Dar sunt site-uri care se pot abate de la ce am scris eu... pt ca sunt multe la mijloc. Eu am scris cat as plati eu.
    Da, sunt multe si iti dau drepate ca la 10 euro aia nu merita mai mult de 500 pentru ca poti gasi la banii astia site-uri cu mai putine articole. Ala e un site de joaca, nu l-as vinde pentru ca ma ajuta la multe, dar clar ca asta ar fi si pretul meu, 500. La venituri mai mari insa eu merg pe preturi mai mari, pentru ca sunt mai greu de generat aceste venituri. Un 100 de euro pe luna nu se scot la fel ca 10, adica ce vreau sa spun e ca din site-ul ala de 10 degeaba scriu la el, daca pastrez reteta aia mai mult de 20 nu o sa scot, hai 30 cu ceva SEO. Iar cand vorbim de site-uri ce produc 300, 500 sau 1000 de euro pe luna, aici e de plata, iar cumparatorul ar trebui sa fie unul avizat, nu unul pus pe chilipiruri, ca nu merge asa.

PS: mersi de raspuns. Sper sa-i ajutam pe incepatori cat de cat.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Bela este conectat acum Membru SeoPedia
    Reputatie:
    9
    Data înscrierii
    23rd May 2015
    Posturi
    176
    Putere Rep
    9

Implicit

Eu zic ca abordezi problema doar din punctul de vedere al vanzatorului:
    Justifici pretul cerut prin continut, design, venit si trafic - sa recuperezi "investitia".

Potentialul e greu de cuantificat si daca exista, atunci se pune intrebarea de ce proprietarul nu exploateaza acel potential?
    "nu am timp" - pai si atunci de ce vinzi ceva care produce un venit cat de cat pasiv?
    "are 1000 de articole" - daca nu rankeaza inseamna ca nu sunt bune. nu au potential.
    "am nevoie de bani" - atunci pot sa scazi din pret...

Si chiar daca rankeaza pe 14mii de cuvinte, nimeni nu garanteaza ca la urmatorul update site-ul nu se duce de rapa.

Discutam asa pana maine...

Sunt nspe mii de factori de luat in considerare:
    Un site care face $10/luna din Adsense, pasiv, cu cate 2 articole publicate lunar poate fi comparat cu un apartament
    Un site care face $1k e un spatiu comercial.
    Daca e SaaS e un business...

Fiecare variabila are alta valoare pt cumparator si alta pt vanzator.
    "Beauty is in the eye of the beholder"
    Busy

Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Posturi
    2.352
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de Bela Vezi Post
    Un site care face $10/luna din Adsense, pasiv, cu cate 2 articole publicate lunar poate fi comparat cu un apartament
    Pai daca e ca un apartament ar trebui evaluat la fel, adica nu amortizat in 12 luni [ de fapt asta e si discutia de fond ]

Un site care face $1k e un spatiu comercial.
    deja discutam de potential, vad .. cum il exploatezi depinde de tine [ eu de obicei compar online=ul cu pescuitul, toti au undita, depinde la ce dai, momeala ...

PS: evident ca pun problema din perspectiva constructorului la apartament, precum vedem nu e mare deosebire de pret ca ordin de marime la apartamentele vechi cu alea noi, desi evident ca nu pot costa la fel.

Fiecare variabila are alta valoare pt cumparator si alta pt vanzator.
    exact. Aceiasi discutie apare la writeri, unii scriu cu 1 leu si apoi vine clientul si zice pai e naspa, DA e naspa ca e la 1 leu, de obicei decat sa dai 1 leu, mai bine faci singur si poate nu iese naspa. Si DA, de obicei poate supraevaluez munca mea, pentru ca .. e a mea. Oricum daca cererea nu se intalneste cu oferta, fiecare ramane cu ce are, unul cu site-ul care e cum e si altul cu banii care stau si se devalorizeaza sau si mai rau, se cheltuie. Undeva adevarul e la mijloc. Am des discutia asta pe nisa angajari, unii vor sa dea sub minimul pe economie, altii vor salarii de TOP manageri.

Ar mai fi o intrebare in completarea celei de ce vinzi, de ce cumperi?

Cum vad eu lucrurile sau mai exact cum procedez eu:

Vad un site/domeniu scos la vanzare, analizez ce a facut vechiul proprietar si daca vad cum as scoate eu mai mult decat el ca venit, il iau. Ma orientez dupa ce venituri scoate el ca sa analizez ce se intampla daca o dau in bara. Eu vad cumparatorii incadrati in 3 categorii: 1) cumparatori avizati, 2) pusi pe capatuiala, 3) care stiu ce vor sa faca cu site-ul. Cel avizat analizeaza ce vrea sa faca cu site-ul,, daca se vede in stare sa il urce, cumpara, ala pus pe capatuiala cumopara la intamplare, ia ieftin si cam atat, a treia categorie sunt eu, am explicat deja.

E greu de asemuit un site cu ceva, daca luam o casa cu gradina, merge pana la un punct. In ideea ca o casa are totusi o valoare data de piata si e criza de spatii de locuit [ cat de cat, la site-uri de vanzare e invers, nu e atata cerere pe cat e de mare oferta ].

- o casa sau orice bun se amortizeaza [ dpdv contabil inseamna ani buni, in niciun caz 1 -2 -3 ]

- o casa are un cost de productie, aproape nimeni nu o da sub acest pret [ unde intra si munca ta, investitia, etc. ] iar cine are timp poate duce mai departe rationamentul. Dar casa ar trebui sa fie luata pentru a o inchiria, vinde mai departe dupa reamenajare, etc. Asta ca sa poti face echivalarea.
    Ultima modificare făcută de Rapsodia; 5th October 2019 la 05:36.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Calcul valoare site
    De Tomason în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 11th January 2014, 00:54
  2. O discutie care m-a amuzat teribil azi
    De Adrian Poputoaia în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 30
    Ultimul Post: 28th June 2011, 20:28
  3. Discutie privitoare la drepturile de autor
    De deadworldisee în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 11th December 2010, 16:03
  4. Valoare de optimizare sau valoare comerciala?
    De WeaselMan în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 25th September 2005, 17:11
  5. Matrimoniale - o discutie pe un caz concret
    De lixor în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 16th February 2005, 20:37

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •