Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: As dori cateva sfaturi SEO

  1. #1
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit As dori cateva sfaturi SEO

    Am articole pe un site care merg bine, pe teme destul de neinteresante [ teoretic ]. Acestea sunt sa zicem asa in TOP 10 dar nu pe primele pozitii. As vrea sa stiu ce tactica sa adopt in continuare:

    1) sa mai scriu articole pe tema respectva si sa plasez link intern catre primul articol

    2) sa scriu articole conexe si sa plasez link intern catre primul articol

    3) sa scriu pe alt site si sa sper ca cu putin ajutor va avea rezultate similare [ poate scris mai bine, mai lung, etc. - SEO on Page ]

    4) sa las asa cum este, daca tot nu stiu ce sa fac

    Orice sfat documentat si argumentat este bine venit.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  2. #2
    Avatarul lui Cristi Adam
    Cristi Adam este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    26th February 2018
    Locaţie
    Targoviste
    Posturi
    88
    Putere Rep
    12


    Implicit

    In situatia ta eu as mai scrie articole pe tema respectiva cu plasare de link catre articolul respectiv si alte articole care indreapta catre articolele in care ai link catre "primul articol"

  3. #3
    Avatarul lui dascalescu
    dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    364
    Putere Rep
    37


    Implicit

    Tactica de On-page seo si linkuri interne in site merge pana la un punct.
    In cazul tau acel punct e deja atins.
    Mai sus n-ai cum sa ajungi fara linkuri externe catre paginile interne ale site-ului nu vei putea ajunge #1.
    Doar nu crezi ca super content super misto scris super mega ultra o sa te poata duce pe primul loc fara linkuri pe un keyword competitiv

  4. #4
    Avatarul lui Cristi Adam
    Cristi Adam este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    26th February 2018
    Locaţie
    Targoviste
    Posturi
    88
    Putere Rep
    12


    Implicit

    Tu ai intrebat iar eu am ales una din optiunile oferite de tine, ce as face eu in situatia ta, tu acum esti liber sa faci ce vrei.

  5. #5
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de Cristi Adam Vezi Post
    Tu ai intrebat iar eu am ales una din optiunile oferite de tine, ce as face eu in situatia ta, tu acum esti liber sa faci ce vrei.
    A răspuns Dăscalescu nu eu Apreciez ambele raspunsuri ... le iau in calcul.


    Citat Postat în original de dascakescu Vezi Post
    ]Mai sus n-ai cum sa ajungi fara linkuri externe catre paginile interne ale site-ului nu vei putea ajunge #1.
    Problema este ca ar trebui sa aduc link-uri pe cam multe articole de genul ala, ceea ce devine costisitor fata de castiguri. Da, stiu ca Seo onPage nu poate duce prea departe fara off Page, teoretic fiind site-uri generaliste ar trebui impins tot site-ul mai sus.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  6. #6
    Avatarul lui doro
    doro este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    8th September 2007
    Locaţie
    Berlin / Bucharest
    Posturi
    988
    Putere Rep
    37


    Implicit

    În primul rând m-aș uita mai atent la site-urile de pe primele poziții și aș încerca să-mi dau seama ce au ele și nu are încă site-ul tău. Se află branduri puternice în spate? Ce linkuri externe există? Ce vechime are domeniul respectiv ce vechime au articolele? Pe partea de onpage ce au făcut diferit față de tine?

  7. #7
    Avatarul lui Cristi Adam
    Cristi Adam este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    26th February 2018
    Locaţie
    Targoviste
    Posturi
    88
    Putere Rep
    12


    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    A răspuns Dăscalescu nu eu Apreciez ambele raspunsuri ... le iau in calcul.
    Da, acum am observat diferenta

  8. #8
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de doro Vezi Post
    În primul rând m-aș uita mai atent la site-urile de pe primele poziții și aș încerca să-mi dau seama ce au ele și nu are încă site-ul tău. Se află branduri puternice în spate? Ce linkuri externe există? Ce vechime are domeniul respectiv ce vechime au articolele? Pe partea de onpage ce au făcut diferit față de tine?
    In fata sunt intr-adevar site-uri puternice, dar le-am mai depasit pe alte keywords, aceiasi nisa. Eu aveam nelamurirea legata de ce ar putea sa insemne de exemplu mai multe articole adaugate pe aceiasi kwd, diluarea sau intarirea lor? Ma gandeam ca poate 5 - articole despre mamliga ar fi benefice de exemplu pe un site de retete culinare. Asta in ideea ca fara links catre articol sunt in top 10 sau/si top 20. As urca cateva pozitii, sau din contra, ar dauna per total site-ului, google nestiind care articol este despre mamaliga [ am mai vazut 2 -3 afisari cu acelasi site ]. Dar ce se intampla daca imi fac singur concurenta, adica scriu pe aceiasi tema pe alt site - mentionez ca de fapt site-ul este generalist.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  9. #9
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Referitor la mamaliga, eu as face asa:

    1) Articol principal: Cum faci cea mai buna mamaliga
    2) Secundar: tochitura cu mamaliga
    3) Secundar: ciulama cu mamaliga
    .......

    Si din cele secundare as duce linkuri in cel principal, deci supporting articles.



    Acum, fiecare cu teoriile lui.

    Eu sunt de parere ca, odata cu cresterea numarului de pagini pe un site (sa zicem ca ai 500), pierzi esentialul, se dilueaza puterea impartindu-se la toate 500. Astfel, prefer siteurile cu cat mai putin content.

    Altii sunt de parere ca trebuie sa ai continuu content nou, sa adaugi non-stop, sa ai cat mai multe pagini, ca nu se dilueaza ci din contra, se intareste siteul.



    Eu consider ca adaugand pagini interne fara sa adaugi linkuri spre site, scazi puterea totala (sa zicem pozitia medie in serps a siteului) dar cresti nr de kw pe care rankezi. Adica vei ranka pe +x% kw-uri, dar mai prost decat inainte.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  10. #10
    Avatarul lui Cristi Adam
    Cristi Adam este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    26th February 2018
    Locaţie
    Targoviste
    Posturi
    88
    Putere Rep
    12


    3 out of 3 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Eu aveam nelamurirea legata de ce ar putea sa insemne de exemplu mai multe articole adaugate pe aceiasi kwd, diluarea sau intarirea lor? Ma gandeam ca poate 5 - articole despre mamliga ar fi benefice de exemplu pe un site de retete culinare. Asta in ideea ca fara links catre articol sunt in top 10 sau/si top 20. As urca cateva pozitii, sau din contra, ar dauna per total site-ului, google nestiind care articol este despre mamaliga
    Eu as face doar un articol despre cuvantul cheie principal(adauga in articol si alte versiuni, derivatii ale cuvantului cheie principal) si 5 articole care au legatura cu kw principal. Iar pe astea 5 le indrepti catre principal si faci legaturi intre ele. Ceva de genul:

    Articolul principal: O Reteta de Mamaliguta Delicioasa
    Articolul 1: Reteta de varza calita
    Articolul 2: Reteta de varza cu carnati
    Articolul 3 Reteta de fasole cu costita
    Articolul 4: Reteta de fasole si carnati
    Articolul5: Reteta de orez pilaf

    Acum eu in fiecare articol secundar(1, 2, 3, 4, 5) in functie de cuvantul cheie as incepe:

    Articolul 1: Iti prezint o gustoasa reteta de varza calita ce merge de minune alaturi de o mamaliga. Bla bla bla yala yala si pentru ca tot esti aici vezi si reteta de varza cu carnati(linkul il bagi sub cuvantul "varza cu carnati" si faci legatura cu articolul 2). Incepi iar cu bla bla yala yala si dupa cum spuneam mai sus aceasta varza calita merge de minune alaturi de o mamaliga. Poti incerca aceasta reteta de mamaliguta delicioasa care a innebunit gospodinele mofturoase din afara. ( sub cuvantul cheie " reteta de mamaliguta" bagi link catre principal)


    Articolul 2: Hai sa iti arat aceasta minunata reteta de varza cu carnati pe care o poti gusta alaturi de o mamaliga. Bla bla bla bla si bine inteles ca poti incerca si aceasta reteta de varza calita. ( sub cuvantul cheie "reteta de varza calita" bagi link catre articolul 1). Pe urma incepi iar cu bla bla bla, o poti servi alaturi de aceasta mamaliguta delicioasa( sub kw " mamaliguta delicioasa" bagi link catre principal si ar fi bine sa mai ai inca o propozitie dupa cea cu linkul care sa contina cuvantul mamaliga)

    Sper ca prinzi ideea schitei.

    Ca sa atragi cat mai mult trafic incearca sa ai in articole cuvinte sau derivatii ca:

    repede, usor, rece, fierbinte:

    In principal sa fie la inceput ceva de genul: "Priveste si invata cum sa faci o mamaliga delicioasa pe care o poti servii fierbinte dar si rece. Reteta este usor de preperat si este gata intr-un timp destul de rapid cu putina sare. Daca iti place nesarat poti renunta la sare. O poti servi la diferite mancare precum varza calita cu carnati sau fasole cu costita"


    In felul aceasta articolul o sa rankeze si pentru cuvintele cheie:

    "cum fac o mamaliga repede" si toate variatiile
    "reteta mamaliga" si toate variatiile ce contin cuvinte pe care le contine articolul tau
    "mamaliga rece" si toate variatiile ce contin cuvinte pe care le contine articolul tau
    "mamaliga sarata" si toate variatiile ce contin cuvinte pe care le contine articolul tau

    Aceste variatii sunt cuvinte cheie secundare care din punctul meu de vedere ar trebui sa apara aleatoriu prin articol cel putin o data.

    Cu toate ca va ranka in prima pagina nu va depasii un articol al competitiei ce are un titlu de genul" Cum fac o mamaliga rapid" . Pentru al depasii avand in vedere ca titlul tau este "O Reteta de Mamaliguta Delicioasa" dar in primele propozitii apare cuvantul "repede" va trebui sa faci backlinkuri din alte articole care vorbesc undeva prin ele de o mamaliga sau de ceva rapid. In aceste articole pui backlinkuri care sa duca la articolul principal sub cuvinte cheie " cum fac o mamaliga repede" si " metode de a face mamaliga rapid" si toate variatiile care le gasesti.


    Cand pui un link sub un cuvant cheie tu faci motorul de cautare sa inteleaga ca acel cuvant cheie este cel mai bine explicat in articolul inclus sub el. Bineinteles pentru a fi luat in considerare tu chiar trebuie sa ai un articol cat mai placut si care sa aibe legatura cu toate cuvintele cheie folosite nu doar de dragul de spama.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cateva sfaturi
    De Claudiu4 în forumul Adsense
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 5th July 2014, 00:36
  2. Seo invechit - cateva sfaturi va rog
    De bluestyle în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 4th December 2013, 09:53
  3. cateva sfaturi???
    De johnyk_vl în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 18th August 2008, 11:26
  4. As dori sa stiu ce sfaturi mi se pot da
    De Aurel Dragut în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 29th October 2006, 15:50
  5. Cateva sfaturi
    De Ringwraith în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 20th September 2005, 12:39

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •