Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: SEO constructie shop online

  1. #1
    Avatarul lui CIPRIAN 1
    CIPRIAN 1 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    5th April 2019
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0


    Implicit SEO constructie shop online

    Buna,
    Ma poate ajuta cineva cu un sfat, sau cu doua?
    Vreau sa-mi fac un shop si nu stiu cum sa-mi structurez din pctdv SEO
    O sa folosesc woocommerce si by default are tag la categorii "product-category" pe care il adauga la url.
    As dori sa am SHOP-ul ca un seo silo.
    Am 3 categorii de produse, doua sunt related si una nu prea.

    categorie1 (numele si slugul e un singur cuvant)
    categorie2 (numele si slugul e un singur cuvant)
    categorie3 (numele si slugul e un singur cuvant)

    Fiecare categorie va avea x subcategorii.

    ca si url:
    numesite.ro/shop/ unde sunt afisate categoriile 1,2 si 3

    Dupa click pe o categorie url-ul se schimba in
    numesite.ro/categorie1/ continuand cu url: numesite.ro/product-category/categorie1/subcategorie1

    As vrea sa scap de "product-category" care este adaugata automat de woocommerce astfel incat sa raman cu url-ul numesite.ro/categorie1/subcategorie1

    intrebarea: Din punct de vedere SEO SILO este necesar sa pastrez in url toata calea pana la subcategorie? adica: numesite.ro/shop/categorie1/subcategorie1 - "shop" fiind pagina de shop sau se considera fiecare categorie un SILO sustinut de subcategorii si produse?
    Daca da,
    1. e OK sa doar sa redumesc "product-category" cu "shop" in permalinks woocommerce, astfel pastrez url, desi in url numesite.ro/shop/ - shop este o pagina, iar in numesite.ro/shop/categorie1/subcategorie1 - shop este doar un slug adaugat automat de woocommerce si doar coincide cu numele paginii "shop" ?
    2. Sa scap de tot de tag-ul adaugat de woocommerce si sa creez o categorie numita "shop" pe care o folosesc ca si pagina, astfel pagina de shop e o categorie si structura url urmeaza structura categoriilor?

    In cazul produsului, din puct de vedere seo SILO, e necesar sa ramana url-ul complet numesite.ro/shop/categorie1/subcategorie1/produs, sau e ok(SILO functioneaza) doar cu numesite.ro/produs.
    As prefera intreg url-ul, dar la o anumita lungime facebook mi-l sparge cu ............ iar daca cineva il trimite cu copy/paste nu merge.

    Foarte noob in domeniu, daca nu face sens ce am scris ...bad luck for me

    Multumesc anticipat.

  2. #2
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Nu am acum rabdare sa citesc tot dar referitor la silo iti pot spune:

    1) functioneaza bine, am facut un mic test acum 2 ani si e indexat, aduce trafic calumea

    2) am un topic principal (sa zicem aspiratoare) unde sunt vreo 5 mame sa zicem (sa zicem: cu sac, fara sac, cu spalare, etc.), fiecare cu vreo 10 copii (brandurile) si apoi normal era la fiecare sa vin cu modele (posts pentru fiecare) dar nu am avut rabdare asa ca am pus in pagina brandului cateva modele recomandate

    3) Se poate face folosind category si subcategory dar trebuie modificat mult in script si pe mine ma cam bate, asa ca eu am folosit pages, una sub alta (nu mai stiu daca permite wp asta sau am facut vreo modificare asadar slug-ul arata de genul "site.tld/aspirator/cu-sac/bosch/" dar poti face mai departe "site.tld/aspirator/cu-sac/bosch/model-1". De asemenea poti pune brandurile ca si categorie principala, iar tipurile de produs ca si subcategorie.

    4) Linkuri poti duce atat spre siloz (aspiratoare) cat si spre categorii (cu sac, fara sac, etc), spre subcategorii (bosch, beko, etc), dar si spre produsele finale (model 1, model 2) desi spre astea nu e atat de indicat avand in vedere ca in timp dispar, apar altele si pierzi linkurile (poti da redirect dar nu va fi la fel de relevant linkul de la un model la altul, insa nici daca nu aduci linkuri spre modele nu e ok ca nu e natural).



    Daca tu vrei sa integrezi cu woocommerce eu as face asa:

    site.tld/aspiratoare/cu-sac/ unde "cu-sac" va fi o pagina cu text, seo bine facut + integrata lista de produse din woocommerce


    5) Grija mare la linkuirea interna, analizeaza atent ce zic cei mari din online. Din ce imi amintesc eu trebuie sa legi fratii intre ei (cu-sac + fara-sac + cu-spalare + cu-apa, etc.), apoi (beko, bosch, samsung, etc. de la fiecare mama in parte). Practic fiecare categorie e un siloz separat, mamele sunt legate intre ele si trimit link spre fii, fiii sunt legati intre ei si trimit spre mame. Nu trimiti din mame in veri decat daca sunt foarte related, intre nepoti nu trimiti.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  3. #3
    Avatarul lui cristi_s
    cristi_s este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    23rd March 2016
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    140
    Putere Rep
    15


    Implicit

    vad ca edi12006 ti-a dat un raspuns destul de clar, insa as vrea sa mai adaug cateva chestii.
    - in general e bine ca url sa fie cat mai scurt, de aceea as merge pe varianta numesite.ro/produs, nu numesite.ro/shop/categorie1/subcategorie1/produs. roboteii de la google vad in ce categorie e produsul, cu ce alte produse este in aceeasi categorie si intelege care este relevanta, deci google nu are nevoie de url lung. dar aici depinde foarte mult de cum sunt cautate produsele tale de catre clienti. deci daca oamenii cauta in google "produsul x", lasi link scurt, dar daca cauta de ex "aspirator cu sac bosch" atunci iti este mai bun linkul lung. deci scoate un raport de la google, daca ai un cont de adwords, si vezi cum se cauta produsele tale.
    - si mai vreau sa subliniez faptul ca iti vor trebui linkuri si catre categorii si subcategorii. am avut surpriza sa vad magazine online "optimizate seo" care aveau backlinks doar catre homepage, desi categoriile erau foarte diferite intre ele.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cateva intrebari despre shop online - camasi barbati
    De 2dor în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 3rd November 2016, 17:50
  2. Caut persoana care sa adauge produse in shop online
    De Dan în forumul Continut web
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 12th February 2015, 18:20
  3. Răspunsuri: 37
    Ultimul Post: 5th July 2013, 16:02
  4. Review and test online shop
    De ivok în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 16th December 2011, 09:51
  5. Link Exchange cu un Magazin Online! www.flp-shop.com
    De johnyk_vl în forumul Link/banner exchange
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 16th December 2008, 00:55

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •