Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 32

Subiect: Intrebare pentru comerciantii emag marketplace

  1. #1
    Avatarul lui Veromon
    Veromon este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    10th April 2013
    Vârstă
    43
    Posturi
    57
    Putere Rep
    21


    Implicit Intrebare pentru comerciantii emag marketplace

    Salutare! Stiu ca sunt multi colegi care isi desfasoara activitatea pe marketplace si am o intrebare de incepator. Datorita faptului ca taxa de transport este fixa, cum procedati in cazul comenzilor plasate din localitati care nu au acoperire de catre companiile de curierat si este necesar plata a km suplimentari? Ex: Comanda cu valoare 35 lei, taxa de transport 25 lei in marketplace - total de plata client 60 lei. In realitate, clientul are 65km suplimentari si pe mine transportul ma costa in jur de 80 lei dar clientul plateste doar 25 lei, rezultat - pierdere 55 lei la mine. Nu e un caz izolat, cel putin pentru produsele care le vand eu, la 3-4 comenzi am una minim cu km suplimentari, care de obicei nu sunt putini. Multumesc

  2. #2
    Avatarul lui hyde
    hyde este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    8th December 2013
    Locaţie
    Suceava
    Vârstă
    46
    Posturi
    71
    Putere Rep
    19


    Implicit

    Din pacate nu ai solutie. Trebuie sa iti asumi pierderea.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

  3. #3
    Avatarul lui dufix
    dufix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    8th July 2016
    Posturi
    140
    Putere Rep
    15


    Implicit

    In aceeasi situatie sunt si eu, astfel ca evit sa imi pun produsele pe marketplace.

  4. #4
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Citat Postat în original de Veromon Vezi Post
    Datorita faptului ca taxa de transport este fixa, cum procedati in cazul comenzilor plasate din localitati care nu au acoperire de catre companiile de curierat si este necesar plata a km suplimentari?
    Cine spune ca pretul transportului trebuie sa fie fixa? Sunt shopuri unde suma de transport este precizata ca este valabila doar in localitatile unde firma de curierat are sediu iar peste 15-25 km in afara localitatii se mai percepe o taxa de 1 ron pe km. Depinde de politica firmei de curierat. Firma la care lucrez chiar vroia sa implementeze in magazinul lor online prin APi-ul firmei de curierat.

  5. #5
    Avatarul lui wega77
    wega77 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    17th January 2014
    Vârstă
    46
    Posturi
    314
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Foarte simplu, te duci si faci contract cu firme de curierat unde nu se platesc kilometrii suplimentari, sunt cel putin 2.

  6. #6
    Avatarul lui dufix
    dufix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    8th July 2016
    Posturi
    140
    Putere Rep
    15


    Implicit

    Citat Postat în original de Benko Zoltan Vezi Post
    Cine spune ca pretul transportului trebuie sa fie fixa? Sunt shopuri unde suma de transport este precizata ca este valabila doar in localitatile unde firma de curierat are sediu iar peste 15-25 km in afara localitatii se mai percepe o taxa de 1 ron pe km. Depinde de politica firmei de curierat. Firma la care lucrez chiar vroia sa implementeze in magazinul lor online prin APi-ul firmei de curierat.
    La emag pui o suma fixa, asa ii apare si omului in cosul de cumparaturi, indiferent de unde are el adresa.
    Iar el ca si comerciant nu poate face aceasta precizare din cate stiu eu.

    Citat Postat în original de wega77 Vezi Post
    Foarte simplu, te duci si faci contract cu firme de curierat unde nu se platesc kilometrii suplimentari, sunt cel putin 2.
    Mi-ai putea spune care sunt cele 2 firme, te rog? Poate printr-un mesaj privat ca nu stiu daca este permis aici
    Multumesc!

  7. #7
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Citat Postat în original de dufix Vezi Post
    La emag pui o suma fixa, asa ii apare si omului in cosul de cumparaturi, indiferent de unde are el adresa.
    Iar el ca si comerciant nu poate face aceasta precizare din cate stiu eu.
    Nu stiu cum este cu Emag dar stiu ce s-a dorit la magazinul online la firma unde lucrez. Experienta mea este chiar recenta, la un site nou la care inca se lucreaza, API ul de la Xcurier a fost implementat acum doua luni. Facea calculele pe care l-am descris dar intre timp firma de curierat s-a vandut la alta firma asa ca trebuie sa reluam toata treaba. Probabil deocamdata si la noi va ramane cu un pret fix.
    Citat Postat în original de dufix Vezi Post
    Mi-ai putea spune care sunt cele 2 firme, te rog? Poate printr-un mesaj privat ca nu stiu daca este permis aici
    Multumesc!
    Puneti aici sa stim si noi care sunt firmele de curierat care nu percep taxa in afara localitatii. Este o informatie importanta pentru toti cei care lucreaza in vanzari sau au magazine online.
    Ultima modificare făcută de Benko Zoltan; 23rd July 2018 la 12:15.

  8. #8
    Avatarul lui wega77
    wega77 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    17th January 2014
    Vârstă
    46
    Posturi
    314
    Putere Rep
    20


    Implicit

    xCurier din cate stiu eu a dat faliment sau este in insolventa.
    Chiar daca s-au preluat clientii, nu s-au preluat si creantele(am cunostinte care aveau de primit rambursuri de 20.000lei si a cam ramas in pom.)

    Citat Postat în original de Benko Zoltan Vezi Post
    Nu stiu cum este cu Emag dar stiu ce s-a dorit la magazinul online la firma unde lucrez. Experienta mea este chiar recenta, la un site nou la care inca se lucreaza, API ul de la Xcurier a fost implementat acum doua luni. Facea calculele pe care l-am descris dar intre timp firma de curierat s-a vandut la alta firma asa ca trebuie sa reluam toata treaba. Probabil deocamdata si la noi va ramane cu un pret fix.


    Puneti aici sa stim si noi care sunt firmele de curierat care nu percep taxa in afara localitatii. Este o informatie importanta pentru toti cei care lucreaza in vanzari sau au magazine online.
    DPD, GLS, NemoExpress si daca ai multe expeditii, UrgentCargus (minim 2000/luna)

  9. #9
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Citat Postat în original de wega77 Vezi Post
    xCurier din cate stiu eu a dat faliment sau este in insolventa.
    Chiar daca s-au preluat clientii, nu s-au preluat si creantele(am cunostinte care aveau de primit rambursuri de 20.000lei si a cam ramas in pom.)
    Nu am stiut chiar atatea detalii. Stiu ca API ul de pe site nu mai functioneaza si trebuie sa cautam si noi o alta firma de curierat rapid. I-am dat ca exemplu pentru sistemul lor de plata pe km in afara localitatilor, o solutie care mi se pare foarte buna. Motivul pentru care noi am lucrat cu ei si s-a dorit chiar sistemului lor pe site a fost pentru ca produsele au ajuns la clienti in stare foarte buna. Daca ai produse fragile trebuie sa tii cont de acest lucru chiar daca este mai scump decat la alte firme.
    Ultima modificare făcută de Benko Zoltan; 23rd July 2018 la 14:30.

  10. #10
    Avatarul lui dufix
    dufix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    8th July 2016
    Posturi
    140
    Putere Rep
    15


    Implicit

    S-ar putea sa fie offtopic si sa ma injure initiatorul topicului.
    Tocmai ce am vorbit cu cei de la DPD. Si ei au km suplimentari, mai exact zone: zona 1: >20km +23 lei si >50km +50 lei. Preturi fara TVA, oferta pentru sub 100 colete/luna.
    Astept raspuns si de la GLS.

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. O propunere pentru cei care folosesc Marketplace
    De Dan în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 17th October 2011, 19:10
  2. ITrader pentru sectiunea marketplace
    De edyy în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 3rd June 2011, 17:44
  3. Open Source Script Pentru B2b Marketplace
    De Iskander în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 29th January 2006, 22:34

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •