Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: O propunere pentru cei care folosesc Marketplace

Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    98
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.366
    Putere Rep
    98

Implicit O propunere pentru cei care folosesc Marketplace

Observ tot felul de oameni care incearca sa vanda un link sau un advertorial.
    Nu e absolut nimic rau in asta, este normal sa existe o piata libera in acest domeniu.

Din pacate multi fac legatura intre reputatie, patratele verzi si cat este omul de "de incredere". Teoretic nu este nici o legatura, pentru ca cineva poate avea idei nastrusnice pentru care sa fie penalizat in cadrul forumului, dar sa fie cel mai de incredere vanzator.

O sa va spun acum metoda prin care, chiar daca aveti reputatie mica, sa aveti succes intr-o vanzare pe acest forum.

1. In primul rand, pentru a creste gradul de incredere al cumparatorului, trebuie sa dati date despre voi.
    Exemplu: ofer contract semnat intre cele doua parti, eventual chitanta de mana pentru ca nu sunt PFA si nici SRL, numarul meu de telefon este: 07.....

2. Oferiti date complete despre ceea ce vindeti.
    Exemplu: ofer advertorial pe site-ul www blabla .ro, google indexeaza de obicei in 10 minute, domeniul este valabil inca 4 luni si intentionez sa il pastrez. Are pr3 si siteexplorer arata 100.000 IBL-uri

3. Oferiti explicatii in avans - oricine a mai vandut, stie deja care sunt intrebarile standard - cate linkuri imi pui, apare articolul pe prima pagina? schimb de linkuri nu faci? - Cand oferiti raspunsurile la astfel de intrebari, filtrati deja cumparatorii interesati, dati dovada de profesionalism si experienta.

4. Daca aveti rating mic, explicati DE CE il aveti - sa zicem "nu am rating mare pentru ca in sectiunea marketplace nu se dau ratinguri, iar eu nu ma pricep la dat sfaturi pe alte sectiuni" - suna rau?

Sper ca v-am fost de ajutor
    Trust, but verify.

relansat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th July 2011
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    780
    Putere Rep
    19

Implicit

Multumesc frumos pentru sugestii, Dane. Ma numar printre cei amintiti de tine, cu o suma frumoasa (pentru mine) facuta in ultimele doua luni pe un blog putin cunoscut (7000 unici lunar). Am aplicat 2), 3) si 4), punctul 1) deloc. Pe viitor, cred ca o sa aplic si lucrul acesta, daca situatia o cere.
    Ultima modificare făcută de relansat; 17th October 2011 la 14:24.

Dan
    Reputatie:
    98
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.366
    Putere Rep
    98

Implicit

Sustin punctul 1 - adica datele personale si numarul de telefon, pentru ca orice anunt ai da la orice ziar - are si numarul de telefon, deci nu trebuie sa ne fie frica sa fim sunati. Sunt legi care ne protejeaza impotriva abuzurilor, plus ca orice numar care ne deranjeaza poate fi blocat chiar din telefon.
    O forma cat de cat legala cum ar fi o chitanta de mana semnata scanata si trimisa pe mail poate fi garantia vanzatorului ca este o persoana reala si ca nu are de gand sa fuga cu banii sau sa dea teapa.

Incurajez toti cumparatorii sa NU cumpere de la cei care sunt reprezentati doar de un id de mess.
    Sper ca pe viitor toti cei care vand sa isi asume responsabilitatea. E o dovada de maturitate si de corectitudine in afaceri.

Inca ceva:
    Mi se pare de bun simt ca cei care primesc un advertorial gratis de la colegi sa il promoveze printre-un tweet, un share pe facebook, pe toateblogurile, etc.
    Castiga si cel care a publicat putina reputatie in plus, castigati si voi, pentru ca va promovati propriul articol.
    Ultima modificare făcută de Dan; 17th October 2011 la 14:33.
    Trust, but verify.

Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    30
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    40

Implicit

Legat de punctul 4, nu e productiv pentru voi sa duceti o disputa veche (pentru care ati luat reputatie negativa) in threadul vostru de vanzare. Sa zici ca "am luat reputatie negativa pentru ca aici sunt o gramada care dau reputatie aiurea" sau "pentru ca x da reputatie aiurea" va muta centrul discutiei in alta zona, cei vizati venind acolo si razboindu-se cu tine. Ori nu asta vrei de la un thread de vanzare/cumparare, etc.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

relansat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th July 2011
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    780
    Putere Rep
    19

Implicit

@Cristi Alea se discuta in privat, eu asa procedez.

Dan
    Reputatie:
    98
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.366
    Putere Rep
    98

Implicit

Din categoria "sfaturile lui Dan":

Cum profitam la maxim de un advertorial?

Cand postam un advertorial pe un site sau blog, pe langa avantajul SEO al unui link contextual, putem sa atragem clienti si vizitatori la care nu am avea acces in alte feluri.

1. Daca studiem putin tematica blogului, comentariile, ne dam seama ce se asteapta vizitatorii sa gaseasca acolo si cum putem sa ii atragem sa viziteze pagina sau sa cumpere ceva de la noi.

2. Poate mai important decat vizitatorii obisnuiti ai unui blog pe care punem un advertorial este potentialul sau. Ce nu v-a spus nimeni pana acum si poate nici nu ati bagat de seama este ca Google incadreaza fiecare site intr-o categorie. Cum o aflam categoria? In keyword tool, in loc de cuvinte cheie, punem adresa site-ului, si observam urmatoarele:

Sortarea in imagine este facuta dupa "competition" - dar puteti sorta dupa orice. Va veti da seama ca pe oferte-noi au efect mai mare si sanse sa apara mai sus advertorialele care contin aceste cuvinte.

Evident, trebuie sa studiati pe cont propriu fiecare site si potentialul pe care il are. Uneori, daca alegeti bine titlul, nici nu e nevoie sa ajungeti cu site-ul propriu sus dupa anumite cautari, ci puteti ajunge cu advertorialul publicat pe alt site - care, daca este scris bine, va aduce TOTI vizitatorii si potentialii cumparatori acolo unde aveti voi nevoie.

Sper ca v-am fost de ajutor.

PS: stiu ca nu aveti cum sa apasati pe "multumesc", asa ca va astept sa dezbatem subiectele aici.
    PS2: sa nu va prind ca aprindeti lumanari pe la biserica in semn de multumire )
    Ultima modificare făcută de Dan; 17th October 2011 la 15:46.
    Trust, but verify.

Hapiuc Robert este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    16th September 2010
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    417
    Putere Rep
    19

Implicit

Dan, din experienta ta ce parere ai despre impartirea documentelor de identitate pe internet? Ex. un potential client/partener imi cere o copie de pe buletin/pasaport pentru un motiv necunoscut ( cel putin de mine ), cum se procedeaza atunci?

Dan
    Reputatie:
    98
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.366
    Putere Rep
    98

Implicit

Mi se pare ca doi oameni care fac afaceri trebuie sa isi cunoasca reciproc identitatile. Cand cumperi offline la fel.
    Nu trebuie sa iti ascunzi identitatea. Cand trimiti o copie dupa un act, fa-i watermark, astfel incat sa poata fi folosita pentru identificare si atat. Cu data si tranzactia peste. O sa iti dau un exemplu cand ajung acasa
    Trust, but verify.

MaXz este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    16th April 2011
    Posturi
    877
    Putere Rep
    25

Implicit

Sper ca am inteles idea oferita de Dan si mi se pare o idee foarte buna. Oricine stie sa foloseasca PAINT. Deschizi copia dupa buletin si pasaport iar deasupra scrii DATA si Ce tranzactie ai efectuat.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •