Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 14 din 14

Subiect: Ce indexeaza google?

Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    B
    Posturi
    573
    Putere Rep
    33

Implicit

daca vb de fisiere si servere in general, ok
    dar daca vb de fisier excel cu numele "lista achizitii" si webserver.. atunci a spune ca e probabil sa aiba si link.
    oricum, asta e deja offtopic, dar exemplul meu chiar era o posibila situatie si nu o regula.

Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    101
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    101

Implicit

Nu ne-am indepartat deloc de subiect. intrebarea originala era "Google sau alte motoare de cautare , pot indexa un fisier aflat pe un domeniu daca spre acel fisier nu exista nici o legatura publica?".

Raspunsul corect - nu. Pentru ca nu are de unde sa stie ca acel fisier exista. Ar fi absurd si imposibil sa ia fiecare domeniu si ip la rand si sa incerce nume de fisiere sa vada daca exista.

Exista cel mai probabil si exceptii.
    Daca (sunt rezervat in privinta asta) google culege date din browserul sau (chrome) si tu ai accesat acel fisier in browser, e posibil sa il indexeze.
    Daca ai cautat pe google locatia fisierului respectiv, posibil sa incerce locatia si sa il indexeze.

Sa foloseasca datele din emailuri (gmail) pentru a introduce date in motorul de cautare ar fi o chestiune de securitate foarte grava, nu cred ca risca sa faca asa ceva. Sunt 99,99% sigur ca nu se intampla.

Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    B
    Posturi
    573
    Putere Rep
    33

Implicit

daca e sa o luam strict pe sensul intrebarii, motoarele de cautare pot indexa un fisier aflat pe un domeniu daca pot afla despre el si daca nu au restrictii explicite (ex: robots.txt, desi e relativa si aici). daca or sa il si indexeze, asta e alta situatie.
    cum pot afla motoarele de cautare despre acel fisier? clar si prin alte metode in afara de linkul clasic.

fara alte detalii despre situatie.. cam asta ar fi raspunsul.
    totusi, sensul intrebarii ar putea fi: e sigur sa las pe server un fisier pe care nu il vreau indexat (poate din motiv de duplicate content) si daca nu pun link spre el sa fiu sigur ca nu se indexeaza?
    la asta as raspunde ca nu e sigur. (am patit sa uit sa blochez robotii pt un site in teste si in nici doua zile google indexase din el, singurele metode prin care putea afla fiind: gmail, chrome si out link - nu avea analytics).
    si spun asta pt ca imi e greu sa vad de ce ai tine pe un webserver un fisier care nu vrei sa fie public (dar pe care il lasi totusi public) si in plus sa eviti absolut toate metodele prin care google ar putea afla de el.

citisem pe undeva (nu imi amintesc sursa) ca in urma unui test mic / rapid cu o pagina din asta izolata si trimis linkul ei prin gmail.. google nu ar fi indexat-o.
    totusi de acolo nu se intelegea ca rezultatul e 100% repetabil.

RedJohn este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    7th April 2013
    Posturi
    199
    Putere Rep
    15

Implicit

cateva metode de a tine anumite fisiere ascunse pe server:
    https://moz.com/blog/12-ways-to-keep...search-engines
    In timpul liber mai facem si incarcari de cartuse si vindem consumabile pentru imprimante.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Site-ul nu se indexeaza in google
    De CalinB în forumul Google
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 6th October 2014, 21:13
  2. Google nu-mi mai indexeaza articolele
    De Bogdan Calin în forumul Google
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 11th July 2011, 03:21
  3. Google nu ma indexeaza
    De Costin în forumul Google
    Răspunsuri: 14