Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 43

Subiect: comunitate online pentru un oras de 25k locuitori

ibaldazar este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    18th June 2007
    Locaţie
    falticeni
    Vârstă
    41
    Posturi
    214
    Putere Rep
    28

Implicit comunitate online pentru un oras de 25k locuitori

Incerc de cateva saptamani sa misc un site pentru orasul natal, falticeni. Pentru ca majoritatea exensiilor sunt luate si nefolosite am decis sa iau un .org. Am facut inscriere in dmoz, wikipedia dar nu mi-am batut capul inca cu directoare. Am setat romania in webmasters.

Pe moment sunt la pagina 5. Adaug continut din cartile de vizita pe care le mai primesc de la prieteni.
    Promovarea pe moment se face offline cu fluturase impartite la casele de schimb valutar (pe unde mai umbla micii intreprinzatori) dar sincer sa fiu nu prea da roade. O sa radeti sigur dar aveam un singur afisaj publicitar (3x3) in centrul orasului si ma gandeam sa cumpar spatiu acolo.

Din punct de vedere SEO cred ca sunt multe de facut dar nu de asta va deranjez. Vreau cateva idei despre promovarea si cultivarea unui site "regional". Este oare timpul potrivit pentru asa ceva? Keywords si trends arata pe "falticeni" cam 30k/luna. Aveti va rog cateva exemple de site-uri regionale care au prins la public?

Multumesc frumos
    compara preturi si viziteaza forumul wow romania

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    87
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.409
    Putere Rep
    87

Implicit

La keywords trebuie sa bifezi exact match.

Numarul de cautari / luna: [falticeni] 1,600 1,300

Promovarea offline mi se pare o idee destul de neinspirata. On page stai destul de prost: titlul site-ului - "Inscriere portal".
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    57
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    33
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    57

Implicit

Cred ca e foarte mic orasul pentru un business ca asta. 25k locuitori inseamna ca poate 7-8k au net ( guesstimating ), din care probabil tu poti sa atragi 30-40% maxim

Avatarul lui Catalin Andrei Bunduc
    Catalin Andrei Bunduc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    21st March 2007
    Locaţie
    Suceava, C Luncii
    Vârstă
    36
    Posturi
    297
    Putere Rep
    30

Implicit

Falticeni / Suceava ?
    Inseamna ca suntem vecini
    Imi place sa Joc Zuma
    Internet Explorer browser compatibility ... NONE FOREVER

Fium este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    29th March 2009
    Locaţie
    TIMISOARA
    Posturi
    556
    Putere Rep
    26

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Eu zic ca nu ar trebui sa te raportezi la numarul de locuitori, studiez problema de ceva timp pentru un oras respectiv alt caz judet si am ajuns la concluzia ca totusi un procent semnificativ de vizitatori constanti sunt din afara zonei careia i-se adreseaza site-ul. Probabil e vorba de cei care au plecat din zona, iar in marea lor majoritate au internet si chiar sunt interesati de locurile de unde provin.

myamar este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    14th June 2005
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    46
    Posturi
    540
    Putere Rep
    36

Implicit

Intr-adevar, potentialul e destul de mic pentru Falticeni: numar mic de locuitori, penetrare a internetului mica, numar mic de afaceri locale cu prezenta pe web. Monetizarea sitului depinde foarte mult de trecerea unui prag psihologic al numarului de vizitatori lunari (sa poti spune "suntem vizitati de 5000 de oameni lunar") si de capacitatea ta de a vinde potentialilor cumparatori de reclama acest trafic. Pentru ca sunt putini cu site, as merge inclusiv pe propunerea de a le "pune afacerea pe net": un exemplu sau altul.

Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    57
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    33
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    57

Implicit

Citat Postat în original de myamar Vezi Post
    Intr-adevar, potentialul e destul de mic pentru Falticeni: numar mic de locuitori, penetrare a internetului mica, numar mic de afaceri locale cu prezenta pe web. Monetizarea sitului depinde foarte mult de trecerea unui prag psihologic al numarului de vizitatori lunari (sa poti spune "suntem vizitati de 5000 de oameni lunar") si de capacitatea ta de a vinde potentialilor cumparatori de reclama acest trafic. Pentru ca sunt putini cu site, as merge inclusiv pe propunerea de a le "pune afacerea pe net": un exemplu sau altul.
    Asta ar fi o idee buna. Te oferi sa le faci "pagina web" pentru 10-20-50 euro / luna, cat consideri tu. Sau poti face mai multe planuri si complica lucrurile. De fapt e chiar preferabil sa faci mai multe planuri.

Krm
    Krm este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    12th October 2009
    Locaţie
    Targoviste / Bucuresti
    Posturi
    802
    Putere Rep
    26

Implicit

Vreau cateva idei despre promovarea si cultivarea unui site "regional".
    idei..e greu la inceput. ideile iti vin muncind la site.
    niste idei care urmeaza sa le implementz eu sunt:
    -anunturi (aduce acolo un plus de notorietate siteului si vizitatori)
    -o rubrica/chestie de genul "discuta cu primarul" (aici e mai greu ca trebuie sa fie si primarul de acord; ideal ar fi sa obtii exclusivitate)
    -m-am gandit ca in loc de fluturase, sa lipesc niste afise mici(adica niste foi)(maxim 10cmX10cm) pe usile de la scarile de blog cu un text care sa atraga(momentan nu-l am ca il spuneam)
    Este oare timpul potrivit pentru asa ceva?
    -nu stiu daca este timpul sau nu, dar ideea e ca site-ul creste in timp, nr de locuitori din zona care au internet creste in timp, oricum eu zic ca nu e o idee rea sa investesti in online local.

daca mai imi vine ceva in minte o sa postez. oricum daca te hotarasti sa mergi mai departe zic sa studiezi site-ul lui myamar(e printre cele mai bune site-uri locale)
    l.e. daca ai mai lucra la seo onpage, in maxim 2 luni iti garantez eu ca ajungi pe prima pagina pentru ca te ajuta si domeniul foarte mult.
    Ultima modificare făcută de Krm; 18th October 2010 la 22:12.
    Toate drumurile duc la Targoviste

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    50
    Posturi
    3.944
    Putere Rep
    59

Implicit

Mai bine un raspuns neplacut (tinand cont ca ai inceput deja) decat dezamagire peste X luni/ani.

Versiunea rapida: fara un studiu de piata, e hobby si lucrul acesta e valabil si pt orase inclusiv cu 200.000 locuitori.

Ca idee, ori ai o idee mareata de a aduce suficienti vizitatori constanti pe site pentru a vinde reclama ori ai un buget extraordinar pt dezvoltare.

Probabil cea mai buna idee de monetizare este a lui Alex: "Te oferi sa le faci "pagina web" pentru 10-20-50 euro", dar si aici s-ar putea sa ai surprize si sa nu vrea lucrul acesta nici gratuit.

Pe concret:

Din start pe "portal falticeni" concurezi cu ".com, .info, .ro (daca au ceva).

Ai un nr X de utilizatori de internet in oras (+25 % daca iei si comunele alaturate, interesate poate mai mult de ce este in oras).

Dintre acestia:
    - fiecare "stie un site bun de anunturi"
    - fiecare stie o retea de socializare buna
    si tot asa.

O sa ramai surprins si de cati utilizatori de net il folosesc pt jocuri online, filmulete youtube, diverse nise care nu prea au legatura cu orasul tau.

Sfatul meu e sa incepi chiar aici, cu un sondaj printre membrii seopedia, ca sa vezi cati si cat de des utilizeaza "cel mai tare portal din orasul lor" pentru a se informa periodic.

Iar pe zona de informare locala, din start concurezi cu TV si radiouri locale.

Inca o idee, care ar putea sa te ajute la aprecierea unui posibil numar de utilizatori: neogen.ro/falticeni/profile/online/1
    Marti, ora 14:15, un singur tip online. Cam putin.

In concluzie... cerceteaza inainte de a investi timp sau bani.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

ibaldazar este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    18th June 2007
    Locaţie
    falticeni
    Vârstă
    41
    Posturi
    214
    Putere Rep
    28

Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. Sa va spun ce-am copt de ieri.
    Ideea de socializare este exclusa,orasul e prea mic, toata lumea stie pe toata lumea. Poate un chat dar si ala e cu mare semne de intrebare. Doar un forum sau mai bine un q&a.

Firmele sunt reticente cand vine vorba de prezentarea afacerii, multi nu vor sa se afle, poate au si combinatii prin contabilitate. Majoritatea vand in alte orase mai mari. cei care sunt interesati sunt doar angro-urile.. si de aia nu ma intereseaza pe mine. Avocati, juristi si meseriasi pe care sa-i chemi acasa. Asta cred ca ar fi util.

O zona de joburi ar prinde binisor. Orasul fiind mic, nu pre se posteaza pe myjob . Joburile de pe un site loco parca inspira mai multa incredere.

Anunturile sunt iar o idee buna, dar nu foarte stufos si nici categorii predefinite. Vor fi problabil maxim 10 anunturi/saptamana si site-ul ar parea gol. Totusi cred ca anunturile pot cuprinde foarte usor si joburile, iar o zona cu Q&A le poate cuprinde pe amandoua.

Discutii cu primarul? nu e o idee rea dar presimt ca o sa spuna "da da" si cand va veni timpul sa se ocupe de treaba stai si umbli dupa el. Ma rog, si daca le raspunde parca ce..

dpdvdr seo, tre sa mai bag niste H1 pe ici pe colo si sa mai leg articolele intre ele, cred. apropo, ce extensii joomla recomandati pentru seo?
    compara preturi si viziteaza forumul wow romania

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. portal pentru un oras
    De Krm în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 3rd March 2010, 17:47
  2. Salutare comunitate
    De kyron în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 14th May 2009, 19:08
  3. Script matrimoniale / comunitate
    De Netul în forumul Continut web
    Răspunsuri: 15