Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Promovarea "word of mouth" - ajutor pentru motoare de cautare?

almare este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    9th March 2011
    Locaţie
    bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit Promovarea "word of mouth" - ajutor pentru motoare de cautare?

Buna seara!
    Bine v-am gasit, ma numesc Andrei si am o intrebare:
    am un site de firma, domeniul usilor de garaj , indexat de google. Vreau sa demarez o campanie de flyere cu oferte de usi etc si o sa mentionez pe aceste flyere si site-ul. Acum, intrebarea mea este: motoarele de cautare iau in considerare traficul direct? se poate considera spam? ca sa zic ca pun 1000 de fluturasi intr-o zi, si or intra 50 de curiosi pe site, si mi-e sa nu considere google ca e ceva necurat si sa ma penalizeze. momentan site-ul e pe pozitia 5 in google pentru un sir de cuvinte cheie (service usi de garaj rulou), pe pozitia 34 dupa keywordurile usi de garaj rulou, pe pozitia 75 respectiv 100 dupa keywordurile principale (usa respectiv usi de garaj). site-ul primeste in momentul de fata aproximativ 8 vizite pe zi (structurate cam asa: 5 din cautari, 2 de la referreri, 1 direct). daca apar brusc 50 de vizitatori directi, se intampla ceva?
    Mii de multumiri!

Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    31
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    53

Implicit

Citat Postat în original de almare Vezi Post
    Buna seara!
    Bine v-am gasit, ma numesc Andrei si am o intrebare:
    am un site de firma, domeniul usilor de garaj , indexat de google. Vreau sa demarez o campanie de flyere cu oferte de usi etc si o sa mentionez pe aceste flyere si site-ul. Acum, intrebarea mea este: motoarele de cautare iau in considerare traficul direct? se poate considera spam? ca sa zic ca pun 1000 de fluturasi intr-o zi, si or intra 50 de curiosi pe site, si mi-e sa nu considere google ca e ceva necurat si sa ma penalizeze. momentan site-ul e pe pozitia 5 in google pentru un sir de cuvinte cheie (service usi de garaj rulou), pe pozitia 34 dupa keywordurile usi de garaj rulou, pe pozitia 75 respectiv 100 dupa keywordurile principale (usa respectiv usi de garaj). site-ul primeste in momentul de fata aproximativ 8 vizite pe zi (structurate cam asa: 5 din cautari, 2 de la referreri, 1 direct). daca apar brusc 50 de vizitatori directi, se intampla ceva?
    Mii de multumiri!
    Nu exista nici un fel de problema din privinta asta.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    9th March 2011
    Locaţie
    bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

multumesc pentru raspuns!
    probleme nu-s, asta-i bine. dar de ajutat ajuta?

haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    43
    Posturi
    1.166
    Putere Rep
    28

Implicit

nu din punct de vedere seo, dar ajuta la afacere sa gaseasca siteul si detalii pe site, cred ca nu se pune problema daca sa nu pui siteul pe fluturasi ca e clar ca tre sa fie acolo ca o extensie a informatilor de pe fluturas.

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    83
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    3.377
    Putere Rep
    83

Implicit

Cred ca targertarea este o problema in cazul acestor fluturasi. Cat la suta din cei care vor primi fluturasul detin un garaj ? Cati din ei ar dori sa isi schimbe usa acestuia ?

Nu stiu cat te costa designul / printarea acestora insa eu as investi mai degraba intr-o campanie adwords. Rata de conversie pentru fluturasi cred ca va fi una foarte mica.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    92
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    92

Implicit

Nu te afecteaza. Dar ai estimat o rata de conversie a fluturasilor? La cati fluturasi in medie gasesti un client, care este profitul pe client si care este costul fluturasilor+munca de distributie
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    55
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    48
    Posturi
    3.942
    Putere Rep
    55

Implicit

Cert e ca nu strica, merita incercat "putin din fiecare" ca sa apreciezi cea mai eficienta metoda pt nisa ta.
    Sfat / indicatie: ia o cartela telefonica noua si treci doar acel tel pe fluturasi. Ideal e sa si notezi cati te suna.
    Motiv: Ai cat de cat un control la eficienta campaniei offline.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    9th March 2011
    Locaţie
    bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Cred ca targertarea este o problema in cazul acestor fluturasi. Cat la suta din cei care vor primi fluturasul detin un garaj ? Cati din ei ar dori sa isi schimbe usa acestuia ?

Nu stiu cat te costa designul / printarea acestora insa eu as investi mai degraba intr-o campanie adwords. Rata de conversie pentru fluturasi cred ca va fi una foarte mica.
    de campania adwords nu stiu inca ce sa zic, nu mi-e de CPC (mare pe keywordul usi de garaj), mai mult mi-e frica de concurenta adica sa nu dea click aiurea pe anunt si sa ma trezesc cu bugetul spulberat si nici o comanda...

--- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

Citat Postat în original de lovelife Vezi Post
    Nu te afecteaza. Dar ai estimat o rata de conversie a fluturasilor? La cati fluturasi in medie gasesti un client, care este profitul pe client si care este costul fluturasilor+munca de distributie
    nu am estimat, am oricum datele din campaniile trecute. 1000 de fluturasi, 15 apeluri de la potentiali clienti, 2 lucrari maricele concretizate (si incasate )
    dar atunci nu aveam site-ul gata si nu l-am trecut. si asta se intampla iarna, cand nu prea se misca lucrurile - cel putin in domeniul meu - asa cum ar trebui.
    vara nu-i ca iarna...

--- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

Citat Postat în original de 1nesco Vezi Post
    Cert e ca nu strica, merita incercat "putin din fiecare" ca sa apreciezi cea mai eficienta metoda pt nisa ta.
    Sfat / indicatie: ia o cartela telefonica noua si treci doar acel tel pe fluturasi. Ideal e sa si notezi cati te suna.
    Motiv: Ai cat de cat un control la eficienta campaniei offline.
    asa am facut in fiecare campanie. sa stii ca treaba cu cartela de telefon e cea mai buna metoda de estimare a eficientei unei campanii, desi 99% dintre cei care suna incep cu fraza "buna seara, am primit un fluturas de la dvs...".

Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    36
    Posturi
    345
    Putere Rep
    18

Implicit

Am si eu un prieten intr-o situatie similara si ii tot zic sa se urce in masina, sa se duca pe dealuri pe la vile si sa arunce niste reviste bine realizate in casutele postale de la case in constructie, sau sa ia niste date de contact de la muncitori. E o metoda mult mai eficienta decat asta cu fluturasii, eu cred ca ai avut noroc cu alea doua comenzi din 1000 de fluturasi.
    Eu sa am vila, si sa vreau sa-mi pun o usa Hormann cu $2.000, nu as alege firma de pe niste fluturasi aiurea.
    De pus iti poti pune siteul pe fluturas, dar daca omul intra sa-ti vada tie siteul, va intra inevitabil si la concurenta care e mai bine pozitionata decat tine si poate au oferte mai bune.
    Numarul de telefon e baza, si o adresa de mail.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    9th March 2011
    Locaţie
    bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

asa este, ideal ar fi sa gasesc proprietarii/constructorii pe santier si sa le prezint mostre etc. muncitorii de multe ori sunt complet dezinteresati, daca nu le iese lor nimic. iti spun din proprie experienta. am incercat la un ansamblu rezidential, cu 2 paznici. unul uns, unul nu
    ghici ce? ala pe care l-am "cinstit" chiar s-a miscat...
    daca ai 2000 de euro si ai nevoie de o usa, te duci la Ho*****h sau B********e? ai incredere mai mare intr-o firma "de pe net" decat intr-un fluturas? pana la urma site-ul nu e tot un pliant?
    tepe se dau si se vor da permanent, on si offline... numai ca cine e interesat de tepe nu sta sa piarda timpul cu SEM, SEO si nu da doi bani pe SERP, si mai conteaza si cum te prezinti ca si vanzator in fata clientilor. e una sa vorbesti cu un usor accent masliniu si agramat, alta e sa vorbesti ca un om educat.
    pana la urma si site-ul si fluturasul trebuie sa atraga interesul potentialului cumparator si sa-l faca sa dea click pe butonul de contact/sa formeze numarul de telefon. restul e o combinatie din talentul vanzatorului, calitatea serviciilor oferite si studierea permanenta a concurentei. parerea mea!
    o sa va tin la curent cu raportul dintre numarul de fluturasi si numarul de vizite directe pe site. campania o sa fie highly targeted

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2011, 11:54
  2. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 29th January 2010, 20:33
  3. model: "termeni si conditii" si "confidentialitate"
    De No_name în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 8th July 2009, 15:28
  4. Se folosesc parametrii "site:" sau "inurl:" in cautari ?
    De Cristian Mezei în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 26th September 2007, 09:01
  5. rezultat cautare "site:domeniu.com"
    De resahc în forumul Google
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 2nd March 2007, 00:45

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •