Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 33

Subiect: Verificare bulk domenii .ro

John este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    30th March 2011
    Posturi
    869
    Putere Rep
    28

Implicit

Vreau si eu un domeniu, vad ca e in perioada de stergere, inregistrat de cei de la Extreme Solutions SRL eureg.ro...

Am vreo sansa sa-l iau inaintea lor dupa ce devine valabil? Fara licitatii si alte prostii.

kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    1.527
    Putere Rep
    45

Implicit

pai daca e la ei si-l lasa sa expire inseamna ca nu-l mai vor. in caz ca nu a pus ochii pe el vreun alt reseller cu acces API de inregistrare vei putea sa-l iei prin canalele normale
    Ești bun/ă la SEO? Vezi joburi disponibile.

Daniel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    21st May 2008
    Locaţie
    Bucuresti(pt moment)
    Posturi
    491
    Putere Rep
    27

Implicit

sub 10% șanse să îl iei fără participare la licitație.
    faptul că e în pending delete nu înseamnă nici măcar că se va elibera, există mai mulți proprietari de domenii care reînnoiesc domeniile în ultima clipă

edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    29
    Posturi
    3.223
    Putere Rep
    33

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Tu ai prins, altii au pierdut. Probabil domenii care nu trebuiau sa ajunga a licitatie, ci sa fie la liber.
    Poate ca da, poate ca nu, insa daca ai unelte de genul de care sa te folosesti, de ce sa te zbati sa inregistrezi singur? Atunci cand au aparut domeniile cu diacritice am inregistrat cateva extrem de bune, le-am platit, ca apoi sa primesc email ca nu le-au prins ei din pacate si mi se returneaza banii. Nu dau nume ca nu are rost. Pana la urma tu trebuie sa vezi interesul tau si daca iti poti mari sansele de a-l prinde si merita sa licitezi un 60-100 euro pe acel domeniu.. o faci.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    85
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    3.401
    Putere Rep
    85

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de edy12006 Vezi Post
    Poate ca da, poate ca nu, insa daca ai unelte de genul de care sa te folosesti, de ce sa te zbati sa inregistrezi singur? Atunci cand au aparut domeniile cu diacritice am inregistrat cateva extrem de bune, le-am platit, ca apoi sa primesc email ca nu le-au prins ei din pacate si mi se returneaza banii. Nu dau nume ca nu are rost. Pana la urma tu trebuie sa vezi interesul tau si daca iti poti mari sansele de a-l prinde si merita sa licitezi un 60-100 euro pe acel domeniu.. o faci.
    Ti-am spus doar ca nu e moral ce fac, faptul ca te bucuri ca ai prins un domeniu luat "pe naspa" nu ii face decat sa isi continue cu succes activitatea.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

djaxel este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th October 2007
    Vârstă
    34
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de PhoeniXman Vezi Post
    Nu ne ajuta cu nimic daca repeti o propozitie, poate ne si indrumi cum sa procedam.
    Ca partener ai la dispozitie un set de comenzi pentru comunicarea cu rotld , exista o comanda de rezervare , una de activare ( dupa ce domeniul a fost rezervat ) si una de inregistrare directa fara sa fie rezervat inainte.
    Daca domeniul a mai fost rezervat iar tu ca partener dai comanda de rezervare primesti eroare , caz in care poti doar sa dai comanda de inregistrare directa si definitiva a numelui de domeniu.

Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    52
    Posturi
    1.298
    Putere Rep
    22

Implicit

Cautarea pe rotld o considerati sigura? N-ar putea fi tocmai acolo veriga slaba, in sensul ca unii angajati pot vinde ponturi?

In urma cu ceva timp am vrut impreuna cu un partener sa cumparam un domeniu exact match pentru un proiect local. Cautarea a fost facuta pe rotld si era liber. Peste cateva zile cand am incercat sa il cumparam s-a facut praf increderea intre noi, fiecare a crezut ca l-a luat celalalt... In scurt timp pe domeniu a aparut un script de contact pentru vanzare dar cerea o suma pe care nu eram dispusi sa o platim.
    Cam mare coincidenta!

edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    29
    Posturi
    3.223
    Putere Rep
    33

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Ti-am spus doar ca nu e moral ce fac, faptul ca te bucuri ca ai prins un domeniu luat "pe naspa" nu ii face decat sa isi continue cu succes activitatea.
    Anii de zile in care am lucrat in online mi-au aratat ca pentru a reusi trebuie sa te diferentiezi, sa inveti sa profiti de oportunitati si de unelte. Mi-au aratat ca mereu unii sunt cu 10 pasi in fata si daca vrei sa faci totul de unul singur, manual, nu ajungi nicaieri. Moralitatea in online e 0, incepand de la review-uri de produse pentru afiliere (unde tu n-ai vazut produsul in viata ta dar faci review) si continuand cu ofertele CPA pe care le completeaza vizitatorii incercand sa deblocheze continut care de multe ori nici nu exista. Asa ca m-am invatat sa accept ideea ca onlineul e o teapa totala in proportie de 90% si sa il tratez ca atare si sa incerc sa imi creez beneficii din asta.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    52
    Posturi
    296
    Putere Rep
    15

5 out of 5 members found this post helpful.

Implicit

Pe mine nu ma deranjeaza licitatiile, dar sa fie transparente. La Eureg nu-s deloc, mai ales ca se plang peste tot de intransparenta de la RoTLD. Nu stii daca mai e cineva interesat de domeniu, sau pretul urca artificial; nu stii pana unde a urcat sa stii cati bani sa bagi in cont (3 zile raman blocati) sau daca se merita sa-ti mai pierzi timpul pe acolo.

Cand vezi o lista de peste 100 de domenii, luate prin licitatie, scoasa la vanzare, lasate sa expire si apoi luate din nou la alte licitatii (la care 100 cat ai pus tu nu ajunge) si nu se face nimic pe ele, ceva e putred. Care e ala dispus sa piarda mii de euro in joaca cu cumparatul domeniilor. Nu o poate face decat cineva care are acces la niste preturi foarte mici si la informatii privind domeniile care prezinta un oarecare interes.

PS. Despre oamenii/omul este vorba:
    https://www.wipo.int/amc/en/domains/...e=DRO2020-0003
    Ultima modificare făcută de Floki; 19th January 2021 la 19:06.

Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    523
    Putere Rep
    19

3 out of 3 members found this post helpful.

Implicit

Fac eu un rezumat la linkul trimis de Floki, daca tot am citit, poate altii nu aveti timp sau chef.

Hugo Boss voia domeniul boss.ro detinut de eureg. Inregistrat de Eureg pentru "un utilizator persoana fizica". Dupa lungi taraganari prin procese, persoana fizica respectiva (fictiva) care a inregistrat domeniul (ce sa vezi, prin eureg) nu si-a dezvaluit indentitatea a ales sa nu intre in conflict cu Hugo Boss si sa lase domeniul sa expire. Dupa cele 90 de zile perioada de gratie, paratul din dosar, Bogdan Surdu, de la EuReg inregistreaza domeniul pe persoana fizica (pe numele lui) si sustine ca e un cuvant din dictionar.

Cea mai relevanta sectiune, ca se fie usor de inteles pentru toti cu cine lucreaza, si in a cui conturi bancare fac licitatii:

- pe 20 ianuarie 2020 Extreme Solutions prin administrator Bogdan Surdu (i.e., Pârâtul) îi răspunde că Extreme Solutions este un furnizor de servicii de înregistrare și administrare domenii de Internet prin intermediul website-ului EUReg iar EUReg a înregistrat numele de domeniu <boss.ro> pe 30 august 2019 “pentru un client persoană fizică”. În comunicare se mai precizează faptul că înregistrarea anterioară a numelui de domeniu în litigiu <boss.ro> a expirat pe 1 iunie 2019 și a trecut perioada de grație de 90 de zile, conform procedurilor relevante. Mai departe, Reclamantul este direcționat către platforma EUReg

- pe 23 ianuarie 2020 deținătorul numelui de domeniu îl informează printr-un email pe Reclamant că, în urma notificării sale și pentru a evita un conflict, a decis să renunțe la numele de domeniu, urmând să trimită o cerere în acest sens registratorului relevant “undeva în 5 zile lucrătoare” - Anexa 14 la Plângerea modificată;

- pe 31 martie 2020 Pârâtul înregistrează numele de domeniu în litigiu în numele său ca persoană fizică;

- pe 8 mai 2020 Reclamantul a trimis o nouă Notificare prin adresa generală de pe platforma EUReg informându-l pe noul deținator al numelui de domeniu în litigiu cu privire la drepturile sale exclusive de marcă și solicitând transferul numelui de domeniu în litigiu;

- pe 8 mai 2020, Pârâtul a răspuns, tot prin EUReg și fără să-și dezvăluie adevărata identitate, că refuză transferul deoarece, în principal, denumirea “boss” este un cuvânt din dicționar.

[...]

7. Decizie

Pentru toate motivele enumerate, în conformitate cu paragraful 4(i) din Politică și paragraful 15 din Regulament, Completul Administrativ decide ca numele de domeniu în litigiu <boss.ro> să fie transferat Reclamantului.

Parerea mea este ca un blog, magazin online, site de prezentare, site de afiliere, o afacere de succes, depinde foarte putin de denumirea unui domeniu si cu putina inspiratie gasiti domenii disponibile.
    Nu le mai umflati conturile acestor personaje si nu mai sustineti astfel de practici.
    Fara semnatura.

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 17th October 2017, 22:10
  2. Trimitere sms-uri bulk
    De SeerKan în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 5th March 2013, 08:45
  3. Bulk search
    De Ing3ras în forumul Continut web
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 16th May 2012, 21:10
  4. Răspunsuri: 6