Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 19

Subiect: 2 site-uri penalizate AZI in google

  1. #1
    Avatarul lui CalinB
    CalinB este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    20th January 2014
    Posturi
    435
    Putere Rep
    22


    Implicit 2 site-uri penalizate AZI in google

    Un prieten a vazut ca azi dimineata au fost penalizate 2 site-uri in google, acesta si acesta.

    Am verificat si eu(nu mai apar la cautarea in google pt domeniu, deci sunt penalizate), iar ultimele linkuri sunt doar din site-uri mari, gen ziare.com, business24, ancore diversificate. E prea ciudat sa fie penalizat pe ambele in acelasi timp, cel mai probabil e concurenta, era in top pt tot ce tine de casti de copiat.

    Vreo sugestie va rog? Care ar fi cauza? cum poate scapa?
    Ultima modificare făcută de CalinB; 10th February 2017 la 14:53.

  2. #2
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Screenshot 2017-02-10 14.53.01.jpg

    Descarca SEO Spy Glass, este versiune gratuita si verifica-ti linkurile.

  3. #3
    Avatarul lui Bela
    Bela este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    24th May 2015
    Posturi
    198
    Putere Rep
    17


    Implicit

    Mie imi apare pe locul 4 la cautarea "sisteme copiat"...
    Busy

  4. #4
    Avatarul lui CalinB
    CalinB este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    20th January 2014
    Posturi
    435
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Site-urile sunt penalizate, erau primele 2 pozitii la orice cautare legata de casti de copiat. In webmaster tools nu e niciun mesaj, care sa fie cauza? cum ar putea concurenta sa doboare 2 site-uri? prietenu meu a spus ca a fost frecvent amenintat de concurenta ca o sa i cada site-urile.

    Ce e de facut?

  5. #5
    Avatarul lui AlexMar
    AlexMar este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    14th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    36
    Posturi
    426
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Cum poate sa doboare concurenta site-urile prietenului tau?
    Usor si destul de ieftin daca nu sunt tari pe pozitii: cu blackhat.
    Daca cineva considera ca pozitiile acelea in serp pentru ce aveti voi isi merita banii, atunci ti le poate lua. E simplu sa iti bubuie cu niste link-uri de tier 3...cu 500k sa zicem dar sunt si servicii speciale si nu costa mult pentru asta.
    Trebuie sa te apuci sa cauti link-urile penalizate si sa le blochezi prin webmaster tools asa cum ti-au spus si colegii mai sus.

  6. #6
    Avatarul lui CalinB
    CalinB este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    20th January 2014
    Posturi
    435
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Pai asta e ideea, ca eu nu am gasit nimic suspect inca, sa zic niciun link slab din ultimele 2 luni... si clar daca vorbim de mii de linkuri as vedea ceva, dar nu apare nimic,

    Citat Postat în original de AlexMar Vezi Post
    Cum poate sa doboare concurenta site-urile prietenului tau?
    Usor si destul de ieftin daca nu sunt tari pe pozitii: cu blackhat.
    Daca cineva considera ca pozitiile acelea in serp pentru ce aveti voi isi merita banii, atunci ti le poate lua. E simplu sa iti bubuie cu niste link-uri de tier 3...cu 500k sa zicem dar sunt si servicii speciale si nu costa mult pentru asta.
    Trebuie sa te apuci sa cauti link-urile penalizate si sa le blochezi prin webmaster tools asa cum ti-au spus si colegii mai sus.

  7. #7
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Citat Postat în original de CalinB Vezi Post
    Pai asta e ideea, ca eu nu am gasit nimic suspect inca, sa zic niciun link slab din ultimele 2 luni... si clar daca vorbim de mii de linkuri as vedea ceva, dar nu apare nimic,
    Te-ai uitat la imaginea ce ti-am trimis? Sunt lincuri cu risc de penalizare 70%, sitewide, siteuri cu prea multe lincuri etc. Verifica si vezi ca am dreptate.

    Edit: imaginea atasata la postul meu anterior arata calitatea lincurilor pe care are siteul. Daca tu nu ai gasit nici un linc cu problema atunci eu nu stiu ce sa mai zic.
    Nu stiu de ce am impresia ca nu prea te intereseaza ce am scris si nici imaginea ce am postat nu ai verificat. Poate doar ai vrut sa mai faci rost de doua lincuri?
    Crede ma mai bine lucreaza incet si de calitate decat rapid cu tot feluri de lincuri aduse din toate partile fara nici o legatura cu ce ai in siteul tau. Este posibil sa cresti repede fara probleme dupa care sa cada tot.
    Ultima modificare făcută de Benko Zoltan; 10th February 2017 la 20:42.

  8. #8
    Avatarul lui nRazvan
    nRazvan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    14th June 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    262
    Putere Rep
    22


    Implicit

    mie imi apare in cautari ok si 94 de rezultate pentru interogarea "site:sisteme-copiat.ro". mai verifica o data poate a fost ceva de moment de la cache sau de la google.

  9. #9
    Avatarul lui CalinB
    CalinB este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    20th January 2014
    Posturi
    435
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Nu contest ce ai zis tu, nu zic ca profilul linkurilor e cel mai ok. Ziceam doar ca e prea mare coincidenta ca ambele site-uri ale lui sa fie penalizate in aceeasi zi! + ca ele au profiluri de linkuri diferite + ca alte site-uri de pe prima pagina nu si-au modificat pozitia...


    Citat Postat în original de Benko Zoltan Vezi Post
    Te-ai uitat la imaginea ce ti-am trimis? Sunt lincuri cu risc de penalizare 70%, sitewide, siteuri cu prea multe lincuri etc. Verifica si vezi ca am dreptate.

    Edit: imaginea atasata la postul meu anterior arata calitatea lincurilor pe care are siteul. Daca tu nu ai gasit nici un linc cu problema atunci eu nu stiu ce sa mai zic.
    Nu stiu de ce am impresia ca nu prea te intereseaza ce am scris si nici imaginea ce am postat nu ai verificat. Poate doar ai vrut sa mai faci rost de doua lincuri?
    Crede ma mai bine lucreaza incet si de calitate decat rapid cu tot feluri de lincuri aduse din toate partile fara nici o legatura cu ce ai in siteul tau. Este posibil sa cresti repede fara probleme dupa care sa cada tot.

  10. #10
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Numai la un site am verificat. Am vazut ca are probleme mari cu lincuri, la ancore. prea multe lincuri vin de pe prea putine siteuri. Sincer eu nu sunt suficient de destept sa NU ma ghidez dupa ce spune SEO Spy Glas asa ca daca vad undeva un risc incerc sa remediez. SEO Spy Glas e un program care iti pune mura in gura ce sa faci dar tine-te de el altfel risti sa compromiti domeniul si poti incepe cu disavow si sa iei de la inceput.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Lista live cu site-uri penalizate manual pentru spam
    De lovelife în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 11th January 2014, 23:21
  2. Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 21st November 2012, 21:57
  3. situri penalizate sau google dance?
    De cristi-net în forumul Dezbateri SEM
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 7th July 2009, 11:06
  4. Clone De Dmoz Penalizate De Google
    De meetzah în forumul Google
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 3rd June 2006, 02:40
  5. linkuri penalizate de google
    De meetzah în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 14th November 2005, 15:23

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •