Nu am vazut penalizari de ani de zile (defapt una singura am avut, cred ca prin 2009) insa parerea mea e ca siteul tau a scazut atat din pricina profilului de linkuri slab (directoare) cat si din cauta satelitilor (pbn-ului tau) pe care ai pus adsense.
Satelitii au toti ip dedicat, datacenter diferit, nu au linkuri spre alte siteuri ale tale (incat sa faci un footprint), au tema diferita, pluginuri diferite, whois privacy, etc? Daca nu, e clar.
Beleaua e ca poti scoate tu linkurile, dar daca isi revine, va dura luni de zile. Mai bine faci unul de la zero in timpul asta.
Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.