Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Cum să eviți ca Google să depisteze că mai multe bloguri fac parte din aceeași rețea

  1. #1
    Avatarul lui Petronel D
    Petronel D este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    16th November 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    552
    Putere Rep
    20


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit Cum să eviți ca Google să depisteze că mai multe bloguri fac parte din aceeași rețea

    Am văzut că lumea încă mai pune întrebări referitoare la cum să ''ascunzi'' de Google faptul că mai multe bloguri fac parte din aceeași rețea și cum n-am găsit niciun topic în care să fie centralizate mai toate informațiile pe tema asta, m-am gândit să-l creez eu.

    Precizez din start faptul că rândurile de mai jos nu sunt apogeul informației și că e loc de completări. Toți cei ce au nelămuriri și cei ce știu mai multe lucruri ce ar trebui introduse în topicul ăsta sunt liberi să lase un reply.


    • Ip-uri sau firme de host diferite - dacă găsești o firmă de hosting care să-ți ofere adrese ip diferite pentru fiecare site pe care-l ții la ei, ar trebui să fie ok. dacă nu, varianta mai simplă e să apelezi la firme de hosting diferite.
    • TLD-uri diferite - dacă ai 20 de bloguri, 5 pot fi pe .ro, 5 pe .net, 5 pe .eu, 5 pe .info. Doar un exemplu. Poți lua ce TLD-uri vrei
    • Imagini diferite la articole/pagini - dacă ai două articole în care se discută o temă asemănătoare, folosește poze diferite la ambele.
    • Categorii diferite - dacă pe un site ai categoriile: Generale, Tehnologie, Blogging; pe al doilea site poți folosi: De toate, Tech, Blogosferă
    • Nume diferite la pagini - pe site A ai pus numele paginii de contact: Contact; pe site B poți pune Contactează-mă
    • Nu pune link-uri între site-uri- nu trimite link de pe Site A pe Site B și de pe Site B pe Site A
    • Folosește nume de autor diferite - dacă pe tine te cheamă Ion poți folosi numele ăsta pe unul dintre siteuri, pe alt site poți folosi Admin, pe alt site Administrator, pe alt site George, Maria, Andrei și așa mai departe
    • Obligatoriu teme diferite - niciodată să nu folosești aceeași temă pe mai multe siteuri. Google nu trebuie să primească niciun indiciu cum că siteurile ți-ar aparține ție.



    Dacă mai îmi aduc aminte pe parcurs ceva voi edita topicul sau voi lăsa în reply. Dacă mai știți lucruri utile despre treaba asta, la fel.

    // Alte idei, din topic:
    • Date diferite la registrar - degeaba ai 100 de ip-uri daca toate domeniile apartin aceleiasi persoane.
    • Nameservere diferite - aici este o completare la punctul 1. Daca sunt multe ip-uri din aceeasi clasa si aceleasi nameservere, este clara asocierea.
    • Fara GWT si Analytics (sau conturi diferite daca e posibil)
    Ultima modificare făcută de Dan; 18th August 2015 la 11:46.

  2. #2
    Avatarul lui SKYZZ0
    SKYZZ0 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th July 2015
    Posturi
    32
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Cam greu sa dezvolti o retea de bloguri fara ceva $$$.
    Cea ce vream sa spun e ca toate firmele de webhosting au optiunea de a adauga un ip unic (aditional) contra cost, la pachetul comandat de tine. Deci daca te multumeste o anumita firma de webhost cred ca poti sa cumperi doar un IP dedicat, nu sa schimbi providerul.

  3. #3
    Avatarul lui JoeBikerul
    JoeBikerul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    25th November 2013
    Posturi
    226
    Putere Rep
    20


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Dacă stau să mă gândesc puțin ar mai fi de adăugat și conturile de Google Analytics și GWT, de creat un cont individual pentru fiecare blog în parte.

  4. #4
    Avatarul lui Petronel D
    Petronel D este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    16th November 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    552
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Citat Postat în original de JoeBikerul Vezi Post
    Dacă stau să mă gândesc puțin ar mai fi de adăugat și conturile de Google Analytics și GWT, de creat un cont individual pentru fiecare blog în parte.
    Exact! De retinut.

  5. #5
    Avatarul lui Polo
    Polo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    3rd March 2014
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    61
    Putere Rep
    20


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de JoeBikerul Vezi Post
    Dacă stau să mă gândesc puțin ar mai fi de adăugat și conturile de Google Analytics și GWT, de creat un cont individual pentru fiecare blog în parte.
    Mai safe este sa nu le folosesti deloc, chiar daca faci conturi separate pentru fiecare bloc google poate sa isi dea seama ca sunt ale aceluias proprietar pe baza IP-ului.
    In general rolul unei retele este sa te ajute sa iti ridici alte siteuri, nu neaparat sa ai trafic mare pe care sa il analizezi si monetizezi.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Aceeași temă WordPress într-un PBN?
    De Iulian Grecu în forumul Google
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 16th July 2015, 19:08
  2. Răspunsuri: 20
    Ultimul Post: 17th January 2014, 15:48
  3. Scriu articole & iau parte la proiecte
    De Bogdan Anghelina în forumul Locuri de munca
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 7th September 2010, 17:00
  4. Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 17th July 2010, 01:58
  5. Evitarea unei penalizari din parte lui G
    De Buta Paul în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 11th November 2009, 01:26

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •