Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: Index site lipsa din SERP

  1. #1
    Avatarul lui sir_tisma
    sir_tisma este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    2nd November 2010
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    113
    Putere Rep
    25


    Implicit Index site lipsa din SERP

    Salutare,

    De 2-3 zile nu imi mai apare pagina de index la cautare pe google.
    Inainte cand cautam dupa numele domeniului, fara .ro, eram pe pozitia 8, prima pagina. Acum fac aceeasi cautare, iar pagina de index nu mai apare in SERP, altele apar...
    Ce am facut: cateva commenturi pe bloguri, un comunicat de presa, iar detinatorul siteului a postat 4 articole in sectiunea de blog, copiate full de pe alte siteuri.
    Daca fac un search cu numele domeniului +.ro, siteul apare pe prima pozitie.

    Care credeti ca ar fi cauza? Sa fie doar o chestie trecatorare?

    Multumesc.

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Revin cu completari: daca folosesc optiunea la cautare Pagini scrise in romana sau Pagini din Romania - siteul apare ok pe pozitia 8.
    Director de articole -> articole.pro

  2. #2
    Avatarul lui RoManiac
    RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    46


    Implicit

    da de ceva vreme asta e un soi de penalizare din partea lui Google.

    Nu stiu exact ce o determina dar mi-am facut oarecum o idee cum se manifesta.

    Daca e doar o penalizare pe index de-ti dispare din SERP ( sau ajungi foarte foarte jos cu el ), logtail-ul nu este afectat. Adica saitul tau apare in cautari dupa long tail dar este afectat pe short tail. In special cele dupa care ai optimizat saitul (indexul mai precis ).

    Daca in schimb iti iei penalizare pe longtail , indexul va ramane in SERP si-si va pastra pozitiile pe short tail. In schimb vei pierde 99% din pozitiile pe logtail.

    De cauze nu stiu ce sa spun ca nu sant sigur. Dar banuiesc Duplicat Content si similitudinea paginilor.

  3. #3
    Avatarul lui sir_tisma
    sir_tisma este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    2nd November 2010
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    113
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Cum spuneam a fost afectat doar indexul, daca fac o cautare dupa un produs, rezultatele sunt ok. De exmplu posturile de pe blogul siteului, cu toate ca sunt copiate de pe alte siteuri, sunt indexate si apar si bine in serp

    Ce as putea sa fac sa remediez situatia legata de index?

    Pentru cei care vor sa-si exprime parerea, probabil ar fi mai helpfull sa dau si adresa siteului: ShopMobil - Ghidul gospodariei tale
    Director de articole -> articole.pro

  4. #4
    Avatarul lui RoManiac
    RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    46


    Implicit

    Dupa cum spuneam.
    E penalizat doar indexul pe ceea ce vrei sa rankezi.

    Restul siteului nu este afectat precum indexul si paginile interne ies la cautari.

    Personal am 2-3 saituri in situatia ta pe .com de o perioada buna de timp. Poate mai bine de 6 luni. Traficul nu pot spune ca a scazut. Din contra usor usor creste in continuare .

    Iarasi personal o parere fara o dovada practica insa de data asta. Mai suspectez faptul ca in toate paginile ai ShopMobil in titlu . Adica un fel de meta-tag ce se repeta in titlurile tuturor paginilor. Multi facem asa ceva dar gred ca google s-a cam suparat pe faza asta pentru ca obtii pozitii la cautari fara a fi reprezentative paginile respective. E tot un fel de spam.

  5. #5
    Avatarul lui sir_tisma
    sir_tisma este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    2nd November 2010
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    113
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Citat Postat în original de RoManiac Vezi Post
    Iarasi personal o parere fara o dovada practica insa de data asta. Mai suspectez faptul ca in toate paginile ai ShopMobil in titlu . Adica un fel de meta-tag ce se repeta in titlurile tuturor paginilor. Multi facem asa ceva dar gred ca google s-a cam suparat pe faza asta pentru ca obtii pozitii la cautari fara a fi reprezentative paginile respective. E tot un fel de spam.
    Este posibil, dar sincer, toate blogurile care le-am vazut din .ro folosesc chestia asta. Sa modific aceasta optiune din All in one seo?
    Director de articole -> articole.pro

  6. #6
    Avatarul lui RoManiac
    RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    46


    Implicit

    Citat Postat în original de sir_tisma Vezi Post
    Este posibil, dar sincer, toate blogurile care le-am vazut din .ro folosesc chestia asta. Sa modific aceasta optiune din All in one seo?
    Ti-am zis. E doar o parere strict personala pe care n-am analizat-o inca asa cum trebuie.

    In zilele ce urmeaza o sa demarez un astfel de experiment pe unul din saituri sa vad daca apar modificari.

    Repet ... e doar parere personala fara a avea dovada faptului ca iti poate aduce beneficii sau nu. Eu am inaintat doar o teorie.

  7. #7
    Avatarul lui sir_tisma
    sir_tisma este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    2nd November 2010
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    113
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Ok, ma anunti si pe mine, momentan nu vreau sa ma grabesc sa iau vreo masura pripita...cred totusi ca e chestie temporara si o sa-si revina de la sine in scurt timp.
    Director de articole -> articole.pro

  8. #8
    Avatarul lui iuddavali
    iuddavali este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    4th May 2011
    Vârstă
    43
    Posturi
    406
    Putere Rep
    27


    Implicit

    Ceva asemanator am patit si eu cand am modificat ancora de pe Trafic.ro pe care o aveam de vrei 2-3 ani. Exista optiunea de modificare a ancorei, linkului... si am zis ca pot face sa fie mai bine. Am modificat in ceva asemanator (dar am modificat!), iar la cel mult 12 ore am disparut din cautari pe termenii pe care imi optimizasem siteul (cu indexul).

    Am lasat vreo 4 zile. Vazand ca nu revin, am readus ancora la forma initiala si dupa maxim 2 zile totul a revenit la normal.

  9. #9
    Avatarul lui sir_tisma
    sir_tisma este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    2nd November 2010
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    113
    Putere Rep
    25


    Implicit

    @iuddavali - siteul in cauza este relativ nou, 2-3 luni, iar pana acum o saptamana a fost "lasat" in pace d.p.d.v. al optimizarii. Deci nu am facut modificari de genul celei mentionate de tine.

    Incep din ce in ce mai mult sa cred, ca toata treaba asta se datoreaza unui comment pus pe un blog, care a generat 4000 de BL intr-un timp relativ f scurt....
    Director de articole -> articole.pro

  10. #10
    Avatarul lui iuddavali
    iuddavali este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    4th May 2011
    Vârstă
    43
    Posturi
    406
    Putere Rep
    27


    Implicit

    Sau ... Krumel spunea, intr-un anumit context, ca cineva, de la o firma, unde toata lumea se ocupa de SEO/promovarea siteului firmei, a reusit sa puna un link pe un site. Acel link a generat, in timp f scurt, vreo 5000 de pagini care trimiteau link spre siteul firmei. Siteul firmei fiind nou, Google e posibil sa fi interpretat ca spam afluenta de linkuri.

    Problema a fost rezolvata dupa ce s-a renuntat la acel link.

    Adica: nu prea se pupa site nou cu cantitate masiva de linkuri. E greu de crezut ca un site nou poate primi muulte linkuri intr-un timp f scurt (nu imposibil, dar dubios). - Adica ce ziceai tu cu cele 4000 de BL.

    (Krumel, sper sa fi inteles eu bine ce ziceai. Este asa?)

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. pagina index a site-ului penalizata
    De Emil Chelariu în forumul Google
    Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 30th April 2011, 17:21
  2. Diferenta intra PR site si PR site/index.html
    De Nichita în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 23
    Ultimul Post: 10th June 2009, 10:08
  3. CPanel-Index Manager E bine sa pun No index?
    De evolution în forumul Server side
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 8th July 2008, 20:17
  4. site disparut din google index
    De pdaniel în forumul Google
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 27th February 2007, 15:51
  5. cum adaug un site in index la Google
    De lovelife în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 9th July 2006, 16:07

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •