Vezi Rezultate Sondaj: Cât de mult contează numele domeniului in SEO ?

Alegători
43. Nu puteţi vota în acest sondaj
  • Foarte mult

    10 23,26%
  • Mult

    24 55,81%
  • Puțin

    7 16,28%
  • Foarte puțin

    2 4,65%
  • Deloc

    1 2,33%
Sondaj cu Variante Multiple
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 22

Subiect: Cât de mult contează numele domeniului in SEO ?

  1. #1
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    36


    Implicit Cât de mult contează numele domeniului in SEO ?

    Există un foarte interesant thread despre cel mai important factor SEO . Conform sondajului ( destul de relevant cred eu întrucât are un număr mare de respondenți ) doar 4,8 % dintre respondenți consideră ca numele domeniului este cel mai important factor SEO .
    Totuși o întrebare persistă . Cât de mult contează numele domeniului in SEO ?
    Atașez la subiect și un chestionar pentru a avea o imagune mai clară .

  2. #2
    Avatarul lui iSKY
    iSKY este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    4th January 2008
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    1.232
    Putere Rep
    40


    Implicit

    Consider ca importanta numelui de domeniu este destul de relavanta in dezvoltarea si mai ales optimizarea unui viitor proiect online, deci aleg a 2 a varianta: "Mult"
    Nu există un mare talent, fără o mare voință (Honoré de Balzac)

  3. #3
    Avatarul lui Cristian Mezei
    Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.974
    Putere Rep
    61


    Implicit

    Putin.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

  4. #4
    Avatarul lui Emil
    Emil este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Brussels
    Posturi
    604
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Vezi tu Broscoi, eu cred ca intrebarea "Cel mai important factor SEO" e pusa gresit (mai ales in cazul adevaratelor domenii premium, si genereaza impresii sau sa le numim mai bine idei profund denaturate). 99% din achizitiile serioase de domenii, si nu ma refer aici la cheapweddingcards.biz, ci la generice de un cuvant, nu sunt facute pentru SEO. In marea majoritate cei care le cumpara nici macar nu au o intelegere minima a procesului de optimizare. Ele sunt facute din considerente legate de branding, si de probabilitatea ca un utilizator sa inteleaga, memoreze distribuie si perceapa marca drept cea mai importanta din nisa.

    Plecand de la acest rationament, eu unul, cred ca nu vor exista variatii mari pe piata de profil in urma scaderii (daca este cazul) a importantei exact match-ului anuntata de Matt tocmai pentru ca genericele de acest tip nu se bazeaza pe avantajul EMD-ului.

    Ce vreau sa spun cu asta? Avem apartamente.com sa zicem. Ok. Generic de un cuvant pe GTLD. Traficul pe potrivire extinsa e enorm. Traficul pe EMD e infim. Google decide peste noapte sa zicem sa acorde scor 0 EMD-urilor la potrivire exacta (cel mai prost scenariu sa zicem). Ok. Stii cat conteaza asta? 0. Absolut 0. In primul rand pentru ca domeniile premium de 1 cuvant nu se bazeaza pe trafic din exact match chiar daca 95% din traficul lor vine din Google. Apartamente.com de exemplu, nu ar trai din queryuri pe "apartamente" ci pe forme mai mult sau mai putin longtail + cautari regionale sau cautari de tip (apartamente bucuresti versus apartamente 3 camere). Amuzant sau nu "apartamente de vanzare bucuresti" ar fi mai mare ca si query decat "apartamente" la exact match si apartamentedevanzarebucuresti.com (un domeniu de 2 lei) e free. In plus apartamente singur, nu e un query comercial/tranzactional, ci cel mult informational, deci valoarea conversiei % e mica.

    Chestia asta e o constatare a mea, nu o regula generala asa ca propun sa fie luata ca atare. Insa extrem de des, si pe multe nise, regula se pastreaza.

    La o cautare de genul "apartamente bucuresti", apartamente.com nu are nici un avantaj (de gen Exact Match) fata de apartamente1.com, pentru simplul motiv ca nici unul dintre domenii, nu este o potrivire exacta a query-ului cautat. Exista insa alte avantaje
    Ultima modificare făcută de Emil; 18th March 2011 la 12:52.
    "Wire telegraph is a kind of a very, very long cat. You pull his tail in New York and his head is meowing in Los Angeles." Albert Einstein

  5. #5
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    Domeniul ajutat de link-urile cu anchor text ce au cuvintele cheie din domeniu au efect pozitiv si profitabil in SERPs. Daca stii sa lucrezi si la titluri pe prima pagina reusesti sa acoperi pana la 4-5 cuvinte cheie mari importante.

    E motivul ptr care am ales "mult".

    Banuiesc ca nu va ganditi ca daca luati laptop.ro o sa iesiti pe locul 1 doar ptr ca aveti cuvinte cheie in domeniu, dar cu siguranta o sa va ajute daca il sustineti cum trebuie.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  6. #6
    Avatarul lui StarNET
    StarNET este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    5th March 2009
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.429
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Exact ce zicea si Krumel .. daca va asteptati ca domeniu sa faca toata munca nu se va intampla ... dar un domeniu excelent cu un continut bun si o optimizare satisfacatoare ... cred ca e o combinatie care rareori da gres.
    Vezi cum e vremea inainte sa iti faci planuri !
    Peste 4000 iconite in ORICE culoare, ORICE dimensiune si in 5 formate: iconsDB.com

  7. #7
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    In plus, nu uitati partea de "branding": uneori e mai usor sa retii "laptop.ro" decat PCIOTExpress.ro sau mai stiu eu ce alta denumire inteleapta. Userilor fara prea mari cunostinte de online "laptop.ro" da mai multa incredere decat PCIOTExpress.ro

    Nu neg ca ptr noi laptop.ro vs. emag.ro nu inseamna nimic, dar in functie de target te poti orienta spre domenii cu cuvinte cheie.

    Deci depinde de scop, dar ptr SEO domeniile cu nume au importanta lor. Asta nu inseamna ca nu poti urca la o cautare grea un domeniu fara cuvinte cheie.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  8. #8
    Avatarul lui Emil
    Emil este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Brussels
    Posturi
    604
    Putere Rep
    29


    Implicit

    @Krumel, jackpot
    "Wire telegraph is a kind of a very, very long cat. You pull his tail in New York and his head is meowing in Los Angeles." Albert Einstein

  9. #9
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Eu consider ca intrebarea din threadul cel mai important factor SEO este corect pusa . Intrebarea are sens . Desigur chestionarul nu da un raspuns tehnic la intrebare ci doar o perceptie . Autorul threadului nu afla prin chestionar decat opinia respondentilor data de propriile lor experiente . Pe mine chiar m-a surprins ca 4,8 % dintre respondenti au indicat numele domeniului drept fiind cel mai important factor SEO . Personal , am optat pentru backlinkuri .
    Scopul principal al intrebarii nu este sa aflu un raspuns strict tehnic , un raspuns exact si strict tehnic fiind ascuns in algoritmul motoarelor de cautare . Bineinteles o argumentare tehnica a celor care au votat in chestionar , asa cum este cea prezentata de Krumel , este binevenita si utila comunitatii .
    De asemenea nu imi propun sa aflu principalul rol al numelui de domeniu .Raspunsul la aceasta intrebare l-am aflat deja in thread dedicat pe care l-am initiat cu ceva vreme in urma .
    Scopul prezentului thread este de a afla perceptia generala despre cat de mult conteaza numele domeniului in SEO .
    Ultima modificare făcută de Broscoi; 18th March 2011 la 14:40.

  10. #10
    Avatarul lui Emil
    Emil este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Brussels
    Posturi
    604
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Merci de link, nu vazusem threadul 2
    "Wire telegraph is a kind of a very, very long cat. You pull his tail in New York and his head is meowing in Los Angeles." Albert Einstein

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Numele domeniului, marca inregistrata
    De Robert în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 12th March 2010, 01:20
  2. Marca in numele domeniului ?
    De Nichita în forumul Domenii
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 10th January 2010, 23:32
  3. Ordinea cuvintelor in numele domeniului
    De Nichita în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 12th May 2009, 19:02
  4. Cu www sau fara www la numele domeniului?
    De TudorBiz în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 19th July 2008, 14:13
  5. Cifre in numele domeniului
    De zeusillah în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 7th May 2007, 18:16

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •