Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 27

Subiect: Like postare / post FACEBOOK - Intrebari

  1. #1
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit Like postare / post FACEBOOK - Intrebari

    Vreau sa organizez un concurs unde cei care primesc cele mai multe like-uri la o postare/post pe Facebook castiga un premiu de X lei.

    Intrebare pentru voi.

    Care sunt sansele de obtinere like-uri FAKE pentru o postare (nu pagina)?

    Care sunt metodele pentru obtinere like-uri automate pentru un post (nu pagina)?

    Vreau sa evit un concurs bazat pe FAKE si sper sa pot adauga metodele voastre in regulament, pentru excluderea unor astfel de metode.

    merci,
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  2. #2
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.697
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Depinde ce intelegi prin Fake, daca e vorba de faptul ca omul implora pe unde poate sa il ajute cu like-uri, asta e greu de indeplinit, am pe cineva care a castigat cu 3 distribuiri un concurs organizat de un magazin, daca te referi la dat like cu diverse trucuri automate fara ca persoana sa stie ca a dat like, asta e o alta discutie.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  3. #3
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Sunt zeci de scripturi de autolike, e destul de dificil insa sa faci diferenta intre un like real si unul fake. Cum de altfel e oarecum peste mana sa vezi daca likeul vine de pe un profil real sau de pe un profil facut special pentru concursuri. Nu stiu daca ideea de a acorda un premiu pe baza likeurilor la o postare e cea mai buna.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  4. #4
    Avatarul lui AntonioTony
    AntonioTony este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    9th February 2011
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.078
    Putere Rep
    61


    Implicit

    Sunt multe variante de a primi like-uri fake:

    1. Like exchange .. sunt aplicatii in care bagi url-ul postului la care vrei sa obtii like, iar ca sa primesti like tb sa dai si tu like la alte postari .. cu cat dai mai multe like-uri, cu atat primesti mai multe (majoritatea like-urilor primite de aici sunt de la profile straine)
    2. Sunt grupuri de facebook de like contra like ..
    3. Sunt alte metode (nu le stiu) automate prin care poti obtine like la postari sau la orice altceva.
    4. Sunt vanatorii de concursuri care au zeci/sute de profile

    Nu ai cum sa faci un concurs in care sa nu se strecoare nimic fake .. dar poate, cine stie?
    Succes!
    Ma gasiti pe www.SeoPower.ro.

  5. #5
    Avatarul lui Bogdan Anghelina
    Bogdan Anghelina este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    2nd April 2009
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    217
    Putere Rep
    28


    Implicit

    În primul rând, pentru concurs pe Facebook - chiar și cu like-uri - ai avea nevoie de aprobare de la ONJN, ca să fie legal. În al doilea rând, pe lânga metodele menționate mai sus de colegi, eu știu că sunt acele site-uri pe care poți strânge puncte (oferind like / share / comment ș.a.m.d.) cu care mai apoi poți cumpăra like / comments / shares ș.a.m.d. Acelea sunt toate false, de pe conturi create special pentru așa ceva.

    Cu alte cuvinte, datorită efortului pe care ar trebui să-l depui să obți o aprobare și chiar dacă nu o faci, datorită efortului necesar depistării like-urilor / conturilor fake, îți recomand să te orientezi spre altceva. Îți spun din proprie experiență.

  6. #6
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Citat Postat în original de Bogdan Anghelina Vezi Post
    În primul rând, pentru concurs pe Facebook - chiar și cu like-uri - ai avea nevoie de aprobare de la ONJN, ca să fie legal.
    Nu chiar. Doar daca se intrunesc cumulativ oarece conditii de participare e nevoie de aviz de la ONJN.

    se atribuie câștiguri materiale, de regulă bănești, ca urmare a oferirii publice de către organizator a unui potențial câștig și a acceptării ofertei de către participant, cu perceperea unei taxe de participare directe sau disimulate
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  7. #7
    Avatarul lui enzoloco
    enzoloco este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    26th July 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    43
    Posturi
    391
    Putere Rep
    17


    Implicit

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Vreau sa organizez un concurs unde cei care primesc cele mai multe like-uri la o postare/post pe Facebook castiga un premiu de X lei.

    Intrebare pentru voi.

    Care sunt sansele de obtinere like-uri FAKE pentru o postare (nu pagina)?

    Care sunt metodele pentru obtinere like-uri automate pentru un post (nu pagina)?

    Vreau sa evit un concurs bazat pe FAKE si sper sa pot adauga metodele voastre in regulament, pentru excluderea unor astfel de metode.

    merci,
    1. sanse de primire fake mari.
    2. din p-ctul meu de vedere nu se merita sa se chinuie cineva sa obtina like-uri automat. Ar trebui sa aiba acces la 'nspe conturi ca sa poata da like. Or fi si din astia, dar nu prea cred ca se baga.
    3. Like la postare si minim un share intr-un grup care are legatura cu postarea, altfel nu poate participa.

    Stiu cateva pagini care se ocupa strict de concursuri cu premii. Daca bagi conditiile asa cum vrei cu siguranta o sa castige. Care-i treaba....ei publica postarea si pe urma cer de la cei x membrii (care pot fi 100k) sa dea like la postare. Daca premiul in bani e mare, o sa-si dea interesul sa castige.

  8. #8
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Merci de info la toti cei care au postat.

    Rostul unui astfel de concurs este de brand awareness. In concurs participa toti cei care au comandat un produs si trebuie sa posteze o poza cu el. Daca nu au comandat, nu pot participa, pentru ca nu au id de comanda. Aici scap de vanatorii de concursuri.

    Doar ca printre clienti sigur se gasesc si "experti" in likes. Nu vreau likes de pagina, ca ma incurca astfel de likes pe viitor, vreau likes de post pentru ca posturile respective sa fie cat mai vizibile online.

    Partea cu ONJN ma depaseste. Daca fac un concurs pe FB trebuie sa trec pe la ei? (Premiile sunt: 500, 300 si 200 ron).
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  9. #9
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Partea cu ONJN ma depaseste. Daca fac un concurs pe FB trebuie sa trec pe la ei? (Premiile sunt: 500, 300 si 200 ron).
    Nu, daca nu indeplinesti cumulativ conditiile pe care ti le-am exemplificat mai sus. Desi, tinand cont de mecanismul descris de tine mai sus, posibil sa fie nevoie (tinand cont ca pentru a participa la concurs, clientul trebuie sa fi cumparat ceva de la tine). Cred ca ar fi bine sa consulti un jurist, pentru a fi complet safe.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  10. #10
    Avatarul lui Bogdan Anghelina
    Bogdan Anghelina este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    2nd April 2009
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    217
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de Robert Vezi Post
    Nu, daca nu indeplinesti cumulativ conditiile pe care ti le-am exemplificat mai sus. Desi, tinand cont de mecanismul descris de tine mai sus, posibil sa fie nevoie (tinand cont ca pentru a participa la concurs, clientul trebuie sa fi cumparat ceva de la tine). Cred ca ar fi bine sa consulti un jurist, pentru a fi complet safe.
    Am avut concurs, organizat pentru un client, în cadrul căruia trebuia să faci o fotografie și să o postezi prin comentariu. Premiile au constat în anvelope (valoarea unui premiu nu depășea 5 - 600 lei). A fost nevoie de aprobare ONJN, iar aceasta vine extrem de greu - după săptămâni de la cerere.

    Poate că nu se încadrează și poate organiza concursul fără aviz, însă problema like-urilor fake rămâne.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Script postare automata pe grupuri Facebook
    De djgabor în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 27th February 2015, 16:42
  2. Facebook : probleme postare pe pagina
    De ovidiu_negoescu în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 31st March 2014, 21:19
  3. Aplicatie facebook postare automata
    De simionandrei în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 31st March 2014, 15:51
  4. Script postare programata pe pagini Facebook
    De kleampa în forumul Continut web
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 28th November 2013, 20:47
  5. Like-uri la o postare pe facebook
    De aliceee în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 21st May 2013, 22:15

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •