Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 47

Subiect: Cum numeri prostii de pe facebook?

  1. #21
    Avatarul lui Popescu Marian
    Popescu Marian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    18th April 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    983
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Ziceam ca e josnica in cazul in care minti ca oferi ceva. Daca intradevar oferi premiile pretinse atunci nu mai este josnica.
    Faza si mai josnica este ca am avut o discutie cu cel care a facut campania mincinoasa cu 500.000 perechi de ochelari si imi spunea ca pt 15 euro imi pune banner pe site-ul lui care are 5000 de vizitatori pe zi, vizite care desigur nu erau in mod constant (pt ca erau de pe facebook). De fapt el avusese 5000 de vizitatori intr-o singura zi dar incerca sa ma pacaleasca ca imi poate aduce, garantat, 1000 de vizitatori pe zi.

  2. #22
    Avatarul lui danP
    danP este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    19th October 2010
    Locaţie
    RO
    Vârstă
    31
    Posturi
    458
    Putere Rep
    27


    Implicit

    As indrazni si eu la cateva intrebari, daca e sa luam chestia asta generalizata, nu numai cazul de pe facebook. Aici ma refer la spam-uri, site-uri gen calculeaza-ti dragostea, vezi cand o sa mori, download toate manelele, bloguri unde editorii scriu cu "ke faki? bn. pwp dulcik" etc.

    1. Oare romanii chiar prefera aceste site-uri, in defavoarea celor profesionale, cu informatii utile? Inteleg sa fie si cei carora le place sa viseze si sa puna botul la orice, dar nu in numar atat de mare.
    2. Administratorii acestor site-uri sunt oare oameni profesionisti care studiaza atent ce se vrea pe web-ul romanesc sau niste ciumpalaci care pur si simplu au incercat si au avut succes?

    Asta e unul din motivele pentru care nu am avut niciodata site .ro, insa ma tenteaza enorm sa ma apuc de cateva porcarii dinastea de pierdut timpul, daca tot le plac tuturor..

    PS, uite ca Marian mi-a raspuns la intrebarea 2...
    Faza si mai josnica este ca am avut o discutie cu cel care a facut campania mincinoasa cu 500.000 perechi de ochelari si imi spunea ca pt 15 euro imi pune banner pe site-ul lui care are 5000 de vizitatori pe zi, vizite care desigur nu erau in mod constant (pt ca erau de pe facebook). De fapt el avusese 5000 de vizitatori intr-o singura zi dar incerca sa ma pacaleasca ca imi poate aduce, garantat, 1000 de vizitatori pe zi.

  3. #23
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    Implicit

    Problemele sunt:
    1. nu poti demonstra ca cel cre face promotia NU va trimite ochelarii
    2. nu stii daca pentru 15 euro nu primesti vizitatorii promisi

    @lumpy - oamenii prefera paginile profesionale cu informatii utile, dar ce legatura are asta cu subiectul? Este clar ca administratorii au avut noroc, dar eu nu ii urasc pentru asta, le iau rezultatele c obiect de studiu si astept sa studiem NOI atent ce se vrea pe web-ul romanesc

    Referitor la SEO, nu cumva si el este josnic? Pentru ca la fel ca si pagina in discutie, influenteaza oameni si rezultate. Advertorialul de exemplu - cea mai la moda metoda - nu cumva influenteaza intr-un mod asemanator oamenii? Care este limita decentei in SEO si in Internet Marketing? Legal, nici pagina in discutie nici advertorilele nici review-urile platite nu sunt o problema, nu pot fi atacate in nici un fel, nu se poate demonstra ca sunt "josnice" sau ca incalca vreo regula.
    Una e sa afirmi ca e josnic, alta e sa si argumentezi afirmatia.
    Trust, but verify.

  4. #24
    Avatarul lui Popescu Marian
    Popescu Marian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    18th April 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    983
    Putere Rep
    44


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    @Dan:
    1 - ei trebuie sa demonstreze ca pot trimite ochelarii si clar nu o fac (nu sunt vreo firma, persoana cunoscuta, nu au date de contact = teapa)
    2 - stiu prea bine ca in general CTR-ul pe un banner amarat e undeva la 1% si poate atinge 4 - 5%, de unde rezulta ca voi primi 50 de vizite sau 200 maxim.

    - Referitor la SEO: nu mi se pare josnic cand faci seo in limitele guideline-ului impus de google.
    - Advertorialele nu reprezinta doar metode de a influenta ci pot reprezenta metode de a face cunoscut un produs sau o firma.
    - Linkurile platite nu sunt o metoda josnica atata timp cat ceea ce vrei sa ridici in SERP reprezinta calitate, preturi si servicii mai bune pentru vizitator, in comparatie cu ce se regaseste acum in SERP (gandeste-te ca sunt site-uri mult mai bune decat cele care ocupa locuri fruntase si cred ca google n-are de unde sa stie asta, asa ca le dai ce vor ca sa afle).
    - josnic mi se par site-urile tip "trateaza cancerul", "invata engleza cu tupeu" s.a.m.d. in care te pacalesc sa dai banii pe un pdf amarat, tradus si care pana la urma nu te ajuta cu nimic.

    Diferenta intre josnic si corect este data de scopul dorit si metodele prin care urmaresti sa atingi acel scop. Scopul este de a pacali oamenii, promitandu-le ceva dar le dai altceva sau nimic? Atunci e josnic!
    le iau rezultatele c obiect de studiu si astept sa studiem NOI atent ce se vrea pe web-ul romanesc
    Da, sunt surse foarte bune de inspiratie, insa consider ca nu trebuie sa generalizam. Web-ul romanesc vrea de toate, nu vrea doar ochelari, manele si tricouri gratis.. Mai vrea si un laptop colorat, o rochita eleganta, un adidas Nike, un ceas Fossil, mai vrea sa cumpere ceea ce unii dintre noi incercam prin afiliere.
    Ultima modificare făcută de Popescu Marian; 20th July 2011 la 10:33.

  5. #25
    Avatarul lui evolution
    evolution este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    29th October 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    997
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Din ce stiu nu ai voie sa conditionezi Like-urile. Dati report la Facebook.

  6. #26
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    Implicit

    Citat Postat în original de Popescu Marian Vezi Post
    @Dan:
    - Linkurile platite nu sunt o metoda josnica atata timp cat ceea ce vrei sa ridici in SERP reprezinta calitate, preturi si servicii mai bune pentru vizitator, in comparatie cu ce se regaseste acum in SERP (gandeste-te ca sunt site-uri mult mai bune decat cele care ocupa locuri fruntase si cred ca google n-are de unde sa stie asta, asa ca le dai ce vor ca sa afle).
    - josnic mi se par site-urile tip "trateaza cancerul", "invata engleza cu tupeu" s.a.m.d. in care te pacalesc sa dai banii pe un pdf amarat, tradus si care pana la urma nu te ajuta cu nimic.

    Diferenta intre josnic si corect este data de scopul dorit si metodele prin care urmaresti sa atingi acel scop. Scopul este de a pacali oamenii, promitandu-le ceva dar le dai altceva sau nimic? Atunci e josnic!
    As putea sa te contrazic la fiecare punct, dar as face-o doar de dragul contrazicerii, parerile mele nu sunt diferite de ale tale, incerc doar sa aflu cate ceva.

    - link-urile platite SUNT o metoda josnica indiferent ce ai promova (parerea mea si a lui Google). Teoretic, google va gasi site-urile mai bune, se lupta sa atinga asta de ani de zile, in cele din urma o sa reuseasca, garantez eu asta.
    - pe langa site-urile care spun ca trateaza cancerul, eu mai gasesc josnice site-urile care au rubrica "horoscop". La fel ca si cele care vand carti, cele cu horoscop prezinta gratis sau contra cost niste iluzii, niste inselaciuni. Si ar fi multe, dar asta cu horoscopul este cea mai grava.

    Ar fi de acord seo-istii din romania sa lupte impotriva horoscoapelor.. in asa fel incat atunci cand cineva cauta "horoscop" pe google sa ii apara o pagina care il informeaza ca a fost inselat atata vreme de niste oameni cu interese josnice? (daca ar crede acelasi lucru?)
    Trust, but verify.

  7. #27
    Avatarul lui RoManiac
    RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    46


    Implicit

    Nu ma pricep absolut deloc la facebook dar super tare faza . In schimb am citit si eu ca orice liceean Alexandru lapusneanu si mi-a ramas in minte citatul "prosti dar multi" si nici noi nu avem cum sa facem abstractie de ei prin saiturile pe care le construim.

    @Dan treaba asta cu horoscoapele trag concluzia ca e o problema existentiala pentru tine
    Ultima modificare făcută de RoManiac; 21st July 2011 la 00:27.

  8. #28
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    Implicit

    @romaniac - nu e existentiala, horoscoapele sunt demonstrate a fi false, inselatoare, deci se pot incadra in aceeasi categorie cu promisiunea a 500.000 de perechi de ochelari.
    Trust, but verify.

  9. #29
    Avatarul lui diet.popu
    diet.popu este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    19th July 2011
    Vârstă
    45
    Posturi
    165
    Putere Rep
    0


    Implicit

    ideea din punctul lor de vedere nu e rea .. dar suna a teapa tipic romaneasca...

    Frate de unde au aia 500.000 de ochelari WayFarer.. poate sunt Wayfraier....

    Asa daca scriau cred ca erau corect. Chiar sunt curios daca dau. O sa imi fac si eu cont, like etc, pe un cont de al meu.... dara daca nu dau ochelarii ma duc la OPC sa ii frec un pic...

    Ce ziceti ? Buna idee?

  10. #30
    Avatarul lui polooradea
    polooradea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    4th February 2011
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    33
    Posturi
    373
    Putere Rep
    25



Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Corectati-ma daca spun prostii
    De Seinfeld în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 16th May 2011, 17:25
  2. Site afectat de malware sau alte prostii din astea
    De tataraseni în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 7th April 2011, 18:22
  3. Facebook down ?
    De Cristian Mezei în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 29
    Ultimul Post: 25th September 2010, 18:18
  4. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 31st October 2006, 12:52
  5. Fake PayPal - inca un român care se tine de prostii
    De c_n_m în forumul E-mail SPAM
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 31st October 2006, 12:52

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •