Pagina 17 din 18 PrimulPrimul ... 715161718 UltimulUltimul
Rezultate 161 la 170 din 177

Subiect: Potentiale probleme cu noile reguli GDPR, vs. SEO si nu numai, din Mai 2018

  1. #161
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Eu nici azi nu inteleg de ce primesc tot felul de chestii si ca sa scap de ele trebuie sa fac una sau alta, desi ca sa le primesc nu am facut nimic? Nu era mai normal sa iti trimit asa zicem un sms sau un email si sa scrie in el, daca nu faci asa si asa, nu-ti mai trimitem niciodata? Adica daca vrfei le scrii, apesi dregi, etc. Daca nu vrei, nu faci nimic. dar asta e lumea guvernata de smecheri care inventeaza GDPR ca sa incurce pe unii si sa-i descurce pe altii.
    @Rapsodia,

    Iti inteleg frustrarea. Masurile punitive se aplica in functie de amploare, respectiv de marimea companiei. Cele mari si-o iau deja. De cei mici, inca nu au timp. Guvernele nu au inca puterea de a aplica masuri punitive la cei mici.

    DAR

    Asteapta insa sa se prinda ca asta poate fi un mod de a aduce bani frumosi la buget. Inca nu s-au prins, dar uita-te la guvern si vezi cam ce gen de idei au in zona asta. Pentru a face bani, vor face eforturi sa mareasca aparatul administrativ.

    Chestiunea e o decizie proprie.

    Poti sa zici ca "n-are nimic" si sa-i dai inainte cu spamul sau cu cookies sau cu ce vrei tu. Pentru moment poate sa fie chiar frumos. Atentie insa, amenzile se pot aplica retroactiv pentru ceva facut in trecut dupa lansarea GDPR. Deci daca faci ceva in 2018 si in 2023 esti prins, vei plati.

    Legea insa e foarte clara. Si nu e vorba doar de cookies, ci de un sistem intreg; organizatoric, securitate, documentatie (ti le vor cere la audit), stocarea si persistenta datelor, si in final cookies si site. Toate astea. Ne-aplicand legea, incalci o lege. Ca peste tot in lume, cei mici sunt vulnerabili.

    Ca legea e incompleta, idioata, etc - ok, zic si eu ca tine. Eu insa m-as orienta incet-incet spre compliance pentru ca nu este atat de greu pe cat pare si se pot face pe rand.

    Astora n-ai inca ce sa le faci, dar sunt convins ca vine vremea lor. Asa cum in Canada de exemplu cu noile legi de marketing i-au linistit definitiv. Amenzile sunt uriase, devii falit instant.

  2. #162
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.697
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de emm Vezi Post
    @Rapsodia,

    Iti inteleg frustrarea. Masurile punitive se aplica in functie de amploare, respectiv de marimea companiei. Cele mari si-o iau deja. De cei mici, inca nu au timp. Guvernele nu au inca puterea de a aplica masuri punitive la cei mici.


    Poti sa zici ca "n-are nimic" si sa-i dai inainte cu spamul sau cu cookies sau cu ce vrei tu. Pentru moment poate sa fie chiar frumos. Atentie insa, amenzile se pot aplica retroactiv pentru ceva facut in trecut dupa lansarea GDPR. Deci daca faci ceva in 2018 si in 2023 esti prins, vei plati.
    Legea era clara daca aveai posibilitatea sa raportezi astfel de chestii ca la Google, sa fie la lista ce au facut, cand le vine bine sa-i arda. Daca ai primi si despagubiri, sa vezi cum s-ar linisti... asa, o s avedem care e raportul profit/amenzi, presimt ca le va fi favorabil si vor continua.

    Ca legea e incompleta, idioata, etc - ok, zic si eu ca tine. Eu insa m-as orienta incet-incet spre compliance pentru ca nu este atat de greu pe cat pare si se pot face pe rand.
    Eu pe magazin m-am conformat, cum am stiut mai bine, ma informez si vad ce fac si altii, om trai si om vedea ce ne rezerva viitorul.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  3. #163
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de George Ginghina Vezi Post
    .....
    Poate oi fi eu mai cu motz, nu stiu...
    Asta nu exclud! Sau eu mai ghinionist, e tot aia. Probabil am fost pe liste diferite...
    Mailurile sunt intr-adevar mai putine si nu pe toate conturile. Probabil primii cere vor pica sunt cei care practica in continuare spamul dar nu stiu daca si in Romania.
    Pe telefon primesc SMS-uri cu oferte pentru lenjerii de pat din bumbac satinat. Cumperi una primesti 3.
    E cineva interesat? Sa lase numarul aici...

  4. #164
    Avatarul lui Floki
    Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Aveți grijă la folosirea Google Analytics folosit fără consent! Tool-urile actuale sunt păcăleli, singura implementare corectă find cea custom (sau scoaterea GA).

    https://cookieinformation.com/resour...ontent=engelsk

  5. #165
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Citat Postat în original de Floki Vezi Post
    Aveți grijă la folosirea Google Analytics folosit fără consent! Tool-urile actuale sunt păcăleli, singura implementare corectă find cea custom (sau scoaterea GA).

    https://cookieinformation.com/resour...ontent=engelsk
    Nu sunt neaparat pacaleli, doar ca trebuie configurat adlabam dupa ce le instalezi. Lucru care necesita cunostinte minima de programare. Nici un tool nu blocheaza cookieurile by default (sau ma rog, eu nu am intalnit pana acum unul care sa faca asta)
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  6. #166
    Avatarul lui Empire
    Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    40
    Posturi
    360
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Cu cat mai mult citesc despre GDPR cu atat observ ca cookies fac parte integranta din el, intrebarea e:

    Mai fac pagina de cookies? Sau integrez in acea Politica si povestea cookie-urilor? Sau o fac si pun link din Politica de confidentialitate pe care trebuie sa o accepte utilizatorul ca sa ii dau acces la site?

    Inca ceva, intr-un SRL cu 3 asociati si fara angajati intra si acei asociati sub incidenta GDPR?

  7. #167
    Avatarul lui Floki
    Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Faci pagina de TOS
    Daca vrei sa faci pagina separat pentru Privacy, faci, daca nu lasi in TOS
    Daca vrei pagina separata pentru Cookies, faci, daca nu lasi in TOS sau Privacy.

  8. #168
    Avatarul lui Empire
    Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    40
    Posturi
    360
    Putere Rep
    25


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Imi poate oferi cineva un link catre un website care a implementat 100% corect politicile de GDPR?

    Eu am inteles ca utilizatorul trebuie sa accepte politica de confidentialitate ca sa i se permita accesul pe website, deci sa fie blocat total pana accepta sau pleaca.

    Desi am gasit politici bine scrise, nu am gasit inca un website romanesc care sa faca ce am zis mai sus. Poti ignora politica sau sa dai pe x si sa navighezi in continuare.

  9. #169
    Avatarul lui Floki
    Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Citat Postat în original de Empire Vezi Post
    Imi poate oferi cineva un link catre un website care a implementat 100% corect politicile de GDPR?
    https://www.xn--vacana-mmc.ro/

    Nu știu dacă e chiar 100%, dar pe aproape. Făra pop-up-uri. Acolo unde e nevoie de cookies, se afișează conținutul non-cookies și un mesaj (ex: https://www.xn--vacana-mmc.ro/portul...n-mangalia/312).

  10. #170
    Avatarul lui Empire
    Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    40
    Posturi
    360
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Siteul ala nu blocheaza nimic, pot accesa toate zonele fara sa apas pe acel buton.

    E adevarat ca folosesc doar un cookie esential sessionId, dar tot stocheaza IP-uri si alte chestii de server.

    In noul GDPR trebuie cerut expres consimtamantul, nu mai poti doar baga un text si sa zici ca daca continui navigarea e ca si cum il accepti by default.

    Uite ca am gasit unul, stiam ca ceva companii au luat amenzi www.kaufland.ro
    Ultima modificare făcută de Empire; 6th August 2020 la 14:23.

Pagina 17 din 18 PrimulPrimul ... 715161718 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 14th September 2012, 11:05
  2. Castiguri potentiale? colinde
    De edy12006 în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 18th November 2009, 21:06
  3. Noile reguli legate de domeniile de internet
    De romania inedit în forumul Domenii web
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 28th June 2008, 18:37
  4. Reguli de transliteratie
    De alecs în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 29th September 2007, 00:33

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •