Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Google mi-a indexat un iframe din site, deși am disallow în robots.

C. Andrei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    4
    Data înscrierii
    19th January 2016
    Locaţie
    Bucureşti
    Posturi
    68
    Putere Rep
    4

Implicit Google mi-a indexat un iframe din site, deși am disallow în robots.

Cred că am zis în titlu tot ce era de zis.

Când mi-am urcat site-ul sus, primul lucru de care am avut grijă a fost să nu mă indexeze motoarele de căutare. Așa că am pus în robots:

Cod PHP:
    User-agent: *
    Disallow: / 
    Site-ul meu e ceva personal, simplu, de o pagină, legat de activitatea mea ca și portofoliu. În portofoliu am un site, variantă de mobil, iar ca să-l vadă clienții corect, la dimensiuni de mobil (e responsive), l-am pus în iframe cu width 350. Asta m-am gândit că ar fi cea mai bună soluție.

Acum, dacă îmi caut site-ul în google, îmi dă rezultate cam așa:

site-ul-meu.ro/pagina-site-ului-din-portofoliu.php
    site-ul-meu.ro/alta-pagina-din-acel-site.php

Acum câteva zile am zis să adaug și <meta name="robots" content="noindex, nofollow"> și aștept o nouă reindexare,. Asta dacă o mai vrea google să treacă pe la mine, având acel robots....

Dacă s-o căuta clientul pe google, o să mă vadă și pe mine în rezultate. Mai rău de atât nici nu se putea.

Apoi, poate google o avea vreo lista neagră. Păi, cu așa copiere, mă trece primul în listă. Dacă o să vreau pe viitor să scot acel robots, n-oi rămâne în vreo listă de "bagabonți care copiază" ?

Nu e aiurea ?

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    77
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    3.188
    Putere Rep
    77

Implicit

Pune-i "noindex" si remove manual din WT daca vrei sa grabesti eliminarea din rezultate.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

LogOn este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    6
    Data înscrierii
    17th April 2015
    Locaţie
    Nespecificat
    Vârstă
    33
    Posturi
    314
    Putere Rep
    6

Implicit

Eu am un caz in care am pus no-index pe pagina (folosind Yoast), dar cu toate astea google a indexat pagina...

Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    48
    Posturi
    1.170
    Putere Rep
    15

Implicit

De ceva timp, Google a cam inceput sa decida singur ce face si in majoritatea cazurilor le cam vede...
    Am mai multe site-uri la care nu-i pasa de canonicalul meu, indexeaza ce link vrea el. Treaba se intampla pe niste filtre custom pe care yoast nu stie sa le gestioneze si cu care pana acum doi ani nu am avut probleme, Google nu le indexa.
    De la sfarsitul lui 2014 a inceput sa le indexeze si au aparut zeci de pagini cu canonical, title si meta description identice. A urmat bineinteles o penalizare la primul Panda. Nici nu am stiut ce m-a lovit, nici cei la care am apelat pt ajutor nu si-au dat seama... La mai bine de o luna, dupa ce mi-am dat seama, solutia imediata a fost cea pe care o spune Nichita mai sus.
    Imediat dupa am facut un modul care sa rezolve problema si l-am pus pe un site nou pentru a testa efectul si abia dupa aceea sa-l pun pe celelalte site-uri. Isi face f bine treaba pentru cautarile pe termenii filtrati dar asta, nu stiu de ce, nu a adus un plus de trafic. Pentru ca e un modul personalizat pe site nu l-am mai adaptat pt celelalte, de lene.
    Uitasem de el, thx ca mi-ati amintit, poate e cazul sa reevaluez!

Revenind la subiect, una e ce am spus eu mai sus si alta e sa treaca peste un meta robots noindex. Chiar mi se pare aiurea, nu prea-mi vine sa cred...

LensFlare este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    25th November 2010
    Posturi
    1.113
    Putere Rep
    27

1 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Disalow in robots.txt nu blocheaza robotii sa indexeze acel site ci doar le spune ca nu doresti sa fie indexat site-ul...

Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    48
    Posturi
    1.170
    Putere Rep
    15

Implicit

De acord, dar Google respecta directivele noindex si disallow. Ba chiar le acorda prioritate daca exista conflicte.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Robots.txt Disallow: /
    De felix în forumul Google
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 27th February 2016, 21:59
  2. Disallow pentru componenta si Allow partial in robots.txt
    De bluestyle în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 11th June 2013, 17:59
  3. site-ul nu mai apare indexat in google!!
    De GeorgianBogdan în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 7th December 2012, 17:49
  4. Cum sa fi indexat de Google News
    De Cristian Mezei în forumul Google
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 22nd June 2007, 13:50

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii