Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Legalitatea actiunii de optimizare: Pareri juiridice

dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    341
    Putere Rep
    29

Implicit Legalitatea actiunii de optimizare: Pareri juiridice

Cu privire la activitatea noastra pe net , legislatia internationala e foarte depasita de situatie.
    Am sa ma refer in continuare la un exemplu absolut ipotetic, cum ar fi faptul ca in Olanda este permisa zoofilia. In Romania e interzisa.
    Ca sa fiu clar, n-am nicio treaba cu asta dar il dau ca si exemplu pentru ca sa fie simpla argumentatia.
    Pe acest caz, frecvent imi pun intrebari de genul:
    1. Daca eu ca si simplu utilizator de internet, accesez/deschid din Romania un astfel de site, sunt infractor ?
    2. Daca de data asta eu ca firma de seo ma angajez sa urc in google un astfel de site detinut de o firma din Olanda si scriu in contract ca voi lucra la situl <dogs.nl>, sunt infractor ?
    3. Dar daca firma pentru care lucrez este dintr-o alta tara in care este interzisa si acolo zoofilia, dar firma aia a cumparat un domeniu .nl si vrea sa-i fac seo, sunt infractor ?

Terminand cu povestea asta, la modul concret, intrebarea se pune asa: trebuie noi ca prestatori de servicii seo sa ne interesam de jurisdictia unde isi are clientul sediul ?
    Ce ma fac daca ma contacteaza un italian ca sa-i fac o oferta de seo pentru un serviciu legal in RO, dar care vad ca ma pune sa semnez un contract cu firma lui din Cipru, are domeniul .com si ma pune sa-i optimizez site-ul pe un cuvant nemtesc ca vrea el sa rankeze pe google.de ?? Sa stau acum sa alerg pe lant sa verific legislatia din fiecare tara ? Sunt legi si legi, in US s-au interzis site-urile de gambling, in Franta s-a legalizat prostitutia dar in schimb sunt amendati consumatorii (sursa: France: Prostitution now legal, paying for sex illegal - CNN.com ) , si tot asa ... complicat .
    In acelasi timp insa, nu pot sa nu ma intreb ce riscuri isi asuma o firma care face seo si care poate fi atrasa intr-un proces si acuzata de ajutarea infractorului.

Voi ce pareri aveti ?

enzoloco este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    8
    Data înscrierii
    26th July 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    38
    Posturi
    338
    Putere Rep
    8

Implicit

În mod normal orice contract cu clauze bine stabilite te absolvă pe tine de orice vină.
    Însă un contract ar trebui întocmit de un avocat, nu descărcat de pe net. Avocatul ar trebui să cunoască legislația din tara in care urmează să efectuezi serviciul si sa întocmească contractul astfel încât tu, prestatorul, să nu poți fi învinovățit cu nimic.
    Cam asta cred eu.
    Listare articole gratuit aici si aici

Ethos este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    7
    Data înscrierii
    14th June 2016
    Locaţie
    Bistrita-Nasaud
    Posturi
    37
    Putere Rep
    7

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Eu am o întrebare poate mai naivă, legat de cele de mai sus. Dacă am cumpărat un domeniu.com și îl țin pe un server din SUA, și-mi fac pe el site de pariuri online în limba română, cât de îndreptățite sunt autoritățile din România să mă ia la rost cu privire la taxe/aprobări? Dar dacă domeniul e pe .ro?

Bela este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    9
    Data înscrierii
    23rd May 2015
    Posturi
    175
    Putere Rep
    9

Implicit

Citat Postat în original de Ethos Vezi Post
    Eu am o întrebare poate mai naivă, legat de cele de mai sus. Dacă am cumpărat un domeniu.com și îl țin pe un server din SUA, și-mi fac pe el site de pariuri online în limba română, cât de îndreptățite sunt autoritățile din România să mă ia la rost cu privire la taxe/aprobări? Dar dacă domeniul e pe .ro?
    Mai bine faci o firma in Belize si nu te ia nimeni la intrebari.
    Ca sa ai clienti din ro, e cu totul alta poveste.
    Mai nou, legislatia romana face responsabil si pariorul, nu numai firma.
    Cum s-au trezit 50.000 de români că trebuie să plătească amenzi uria

dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    341
    Putere Rep
    29

Implicit

Salut Ethos; Ar fi bine data viitoare sa-ti deschizi propriul topic ca e gratis, hai sa nu le amestecam pe viitor; totusi ca sa iti raspund tot eu la intrebarea ta, idee e asa: Acolo unde iti desfasori tu activitatea, acolo poti fi luat la rost. Daca tu stai pe scaun in Romania si lucrezi la site-ul tau de pariuri , acolo trebuie sa platesti taxe.

Ethos este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    7
    Data înscrierii
    14th June 2016
    Locaţie
    Bistrita-Nasaud
    Posturi
    37
    Putere Rep
    7

Implicit

Bela:

Mulțumesc.

dascalescu:

Eu am postat considerând că întrebarea mea e un caz special sau un subcaz al situației prezentate de tine și nu va afecta discuția decât, eventual, îmbogâțind-o. Dar dacă am greșit, îmi cer scuze.

Pe baza răspunsului tău, ar trebui să nu-ți pese prea mult de jurisdicția țării în care își are clientul sediul, nu? Pentru că tu îi faci SEO de aici, din România, la fel cum eu scriu pe ipoteticul site de pariuri din România. Sau fac eu legăturile greșite?

Maria Ene este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    9
    Data înscrierii
    23rd March 2015
    Posturi
    88
    Putere Rep
    9

Implicit

Sunt de acord cu ceea ce spune Enzoloco. Respectand clauzele unui contract intocmit de un avocat in masura sa lucreze pe genul asta de spete, stai departe de o eventuala ilegalitate pe care o poti face in necunostinta de cauza. Cu toate astea, tind sa cred ca, in primul rand, prestatorul va respecta si se va supune tuturor legilor si reglementarilor in vigoare in Romania si, in masura in care nu vin in contradictie cu ceea ce a dispus legiuitorul statului roman, va respecta si legile internationale cu privire la contract.

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.351
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de enzoloco Vezi Post
    În mod normal orice contract cu clauze bine stabilite te absolvă pe tine de orice vină.
    Nicidecum, nu poti face contract cu MAFIA in care zici ca tu faci aia si aia, care ajuta la activitatea infractionala, dar tu nu ai nicio vina.

Legat de subiect, da esti infractor daca legea din tara unde savarsesti fapta considera ca e infractiune ( vizionare, promovare, etc. ). Gandeste-te la US, daca ai ghinionul sa savarsesti o infractiune ce prevede pedeapsa capitala, chiar daca esti sa zicem roman, o sfeclesti! Cazul cel mai cunoscut este cel din Malaezia, probabil stiti si filmul si cazul recent.

Citat Postat în original de dascalescu Vezi Post
    Salut Ethos; Ar fi bine data viitoare sa-ti deschizi propriul topic ca e gratis, hai sa nu le amestecam pe viitor; totusi ca sa iti raspund tot eu la intrebarea ta, idee e asa: Acolo unde iti desfasori tu activitatea, acolo poti fi luat la rost. Daca tu stai pe scaun in Romania si lucrezi la site-ul tau de pariuri , acolo trebuie sa platesti taxe.

Ce inseamna acolo unde-ti desfasori activitatea? Sa luam cazul AdSense. Lucrezi de acasa din Turcia, banii vin din Irlanda dar intr-un cont in Romania. Userii ( click-urile ) sunt 99% din US!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.434
    Putere Rep
    41

Implicit

Se aplica legislatia din locul unde are loc activitatea/actiunea/evenimentul.
    Ex.: un sofer de nationalitate turca si cetatenie bulgara, ce conducea in timpul serviciului un tir de fabricatie sudeza inchiriat de o firma germana de la alta din Spania, accidenteaza mortal un turist francez intr-o localitate din Italia.

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.351
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Se aplica legislatia din locul unde are loc activitatea/actiunea/evenimentul.
    Ex.: un sofer de nationalitate turca si cetatenie bulgara, ce conducea in timpul serviciului un tir de fabricatie sudeza inchiriat de o firma germana de la alta din Spania, accidenteaza mortal un turist francez intr-o localitate din Italia.
    Adica daca dovedesti ca nu locuiesti in Romania ( ai vazut ca banii sunt virati in cont bancar in RO ), trebuie sa platesti impozitele in tara unde stai?
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Pareri optimizare WP
    De Mike220v în forumul WordPress
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 2nd March 2012, 19:27
  2. Pareri optimizare si design: dannielPH.com
    De Havrince Daniel în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 11th August 2011, 09:35
  3. Pareri optimizare site
    De costy03 în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 12