Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 17 din 17

Subiect: Site in engleza, 2000 de articole traduse din romana, trafic = 0

  1. #11
    Avatarul lui Ciprian T
    Ciprian T este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    22nd February 2014
    Locaţie
    Suceava
    Vârstă
    31
    Posturi
    18
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Parerea mea sau mai bine zis parerile mele.
    1. Ai facut 2000 de articole traduse cu google translate = bad.. Google-ul stie romana si engleza, orice articol tradus e nul
    2. Ai publicat articolele altundeva si acum le pui pe site-ul tau = bad.. Google nu face schimb de guma cu site-urile
    3. Sa zicem ca ai site-ul y.com/categorie/titlu-articol si tu ai fi vrut pe siteul x.com sa ai acelasi articol dar categorie diferita; de ce nu ai facut x.com/titlu-articol/ eliminai categoria din link iar dupa ceva timp o introduceai din nou si wordpress-ul de pe x.com isi dadea inca un redirect.. ce-i drept ca sunt prea multe redirect-uri dar era mai sanatos fata de ce ai facut tu.
    4. Cat despre Google Cache.. :-s ma indoiesc ca dupa 6 luni o sa vada articolele de pe site-ul nou ca fiind "carne proaspata" s-ar putea sa nu mai dea 2 bani pe site-ul ala..

  2. #12
    Avatarul lui whatafy
    whatafy este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th January 2014
    Vârstă
    39
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Cipri, nu am tradus cu Google deci = OK
    De unde au fost publicate le-am sters mutat.
    Nu aveam asa url-ul daca era asa le puteam face lejer 301, dar toate erau cu link pe root /link.html si cum s-au mutat pe 10 site-uri totul, nu puteam sa fac redirect doar la unele si nu stiam sa fac pe match id de la categorie etc.

    Poate cumpar un alt domeniu sau vand articolele.
    Ultima modificare făcută de whatafy; 26th February 2014 la 18:11.

  3. #13
    Avatarul lui whatafy
    whatafy este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th January 2014
    Vârstă
    39
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Acum am avzut ca inainte a fost un magazin online si l-au abandonat.

  4. #14
    Avatarul lui dary5ro
    dary5ro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    7th June 2005
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    49
    Posturi
    364
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Citat Postat în original de whatafy Vezi Post
    Cu google translate

    Am platit oameni sa le traduca, sunt destul de bine traduse cu foarte putine greseli, am pus pe cineva sa mai si corecteze. Dar se vede asta daca citesti cateva articole.
    Spune-le celor care ti-au tradus articolele ca in lb. engleza nu se pune virgula precum in limba romana, iar daca o pui unde nu trebuie schimbi sensul propozitiei.
    In rest articolele sunt in engleza dar nu pot sa spun ca aduc ceva nou, something catchy, contin chestii generale care se gasesc si pe alte site-uri probabil altfel spuse.
    In starea in care este acum dailyhealthbeauty cu articole cu greseli gramaticale, mod de exprimare general (de parca l-ai luat de pe net si l-ai scris cu cuvintele tale) si doar 9 linkuri e si normal sa nu aiba trafic decat asa de control.

  5. #15
    Avatarul lui Ciprian T
    Ciprian T este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    22nd February 2014
    Locaţie
    Suceava
    Vârstă
    31
    Posturi
    18
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Spunea cineva pe un forum asemanator "Daca nu cunosti engleza la perfectie nu te astepta sa ai profit de pe site-uri in engleza" si era un american.. Puteai rezolva cu redirectul prin putin php si cateva pluginuri pe wordpress

  6. #16
    Avatarul lui cristian14
    cristian14 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    7th March 2014
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Demult am facut si eu greseala aceasta, cu un website de nisa jocuri. Am adunat toate jocurile ce constituiau tematica siteului meu, ~120 la numar si m-am apucat sa le adaug pe site. Dupa ce am pierdut cateva nopti sa creez descrieri de calitate cu o lungime de 50-80 cuvinte pentru fiecare joc, am terminat de adaugat continutul si mi-am dat seama ce greseala am facut.

    Practic terminasem de adaugat tot continutul relevant nisei, dar in acelasi timp terminasem definitiv si cu siteul deoarece timp de minimum 6 luni a stagnat, dupa care am mutat continutul pe alt site.

    Referitor la continutul tradus, inteleg ca ai avut totusi rezultate pe alte siteuri cu astfel de practici. Eu stiam din diverse surse ca google stie daca un articol a fost preluat dintr-o alta limba, si nu este ok. Se pare ca, in practica, lucrurile stau altfel.

  7. #17
    Avatarul lui Alex M
    Alex M este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    5th September 2014
    Vârstă
    43
    Posturi
    138
    Putere Rep
    18


    Implicit

    2000 de articole postate peste noapte poate fi partea care te-a tras inapoi. Cu 3 posturi pe zi aveai ce posta zilnic pentru 2 ani, si ai fi profitat si de content freshness, ceea ce Google iubeste (or so they say). Parerea mea e ca aici e buba.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Scriu articole în română și engleză
    De kelt în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 35
    Ultimul Post: 18th October 2023, 19:46
  2. Traduc articole din Engleza in Romana!
    De palaghianu în forumul Continut web
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 2nd November 2011, 05:21
  3. scriu articole in romana, engleza
    De grey10 în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 11th December 2010, 01:25
  4. scriu articole in limba romana, engleza
    De hodis nicoleta în forumul Locuri de munca
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 28th November 2010, 21:01

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •