Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234
Rezultate 31 la 39 din 39

Subiect: Cum ar trebuie sa fie structura link-urilor unui site in 2013?

  1. #31
    Avatarul lui ender
    ender este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th May 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    61
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de 2dor Vezi Post
    Putem sa vorbim pe presupuneri toata ziua si nu ajungem la niciun consens. Tu foloseste categoriile pentru navigare eu le pun in link. Sper sa nu ne intalnim pe aceiasi nisa
    Ok, este intradevar o presupunere si nu putem face toti acelasi lucru, ca nu ar mai putea google sa distinga intre noi
    Nu uita ca si categoriile au link-urile lor, doar ca nu apar in link-urile de produs. Asta inseamna ca poti intarii prin promovare link-urile de categorii (care fiind pe fiecare pagina a site-ului) au de la inceput un avantaj.

  2. #32
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    29th March 2013
    Vârstă
    54
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Stii ceva, Tom? Umorul tau "fin" este uneori cam grosolan. Sa nu crezi ca am tacut pentru ca n-am observat.

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    .......
    www. hartie-igienica.ro/pishu-roz-in-doua-straturi.html

    titlu: Hartie igienica pishu roz ieftina de calitate foarte buna
    ...................................
    Oricum, imi plac argumentele tale.
    Sunt de putin timp pe forumul asta si am inceput, cred , sa imi formez o impresie despre userii mai activi.
    Stiu ca esti un om important, dar cu asemenea atitudini, in ochii mei devii din ce in ce mai (ni)mic.
    Stau si socotesc... de cate negative e nevoie sa fiu scos de pe forum? Spor la negative!

    Mishu (nu pishu)

  3. #33
    Avatarul lui ender
    ender este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th May 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    61
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post

    Care e domeniul tau? Zi unul similar, daca vrei sa nu stie nimeni

    Nu link-ul decide cine apare primul. Noi vorbim teoretic, in caz de egalitate intre 2 site-uri (imposibil). Poti sa ai si bbbbbb.ro/agbtjy-675796-ATGB-66, daca ai super site, rankeaza fara probleme.
    Domeniul e: produse naturiste/suplimente alimentare

    In domeniul asta, este o concurenta modesta, probabil si deoarece majoritatea farmacistilor (vezi magazinele online ale farmaciilor mari) sau a celor din domeniu naturist, nu au cunostinte si habar de seo. Reversul este cu cei care au habar de seo dar nu si invers, si fac site-uri ok de suplimente, dar fara cunoasterea domeniului, nu evolueaza la nivelul asteptarilor lor, si se muta, concentreaza mai devreme sau mai tarziu spre alte domenii. Si atunci ma gasesc eu in situatia in care vreau sa urc mult afacerea asta. Nu am inceput cu ea, am un alt domeniu in care am mai multa expertiza, dar imi place, si vreau sa joc si eu in domeniu.

  4. #34
    Avatarul lui imagini
    imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30


    Implicit

    O sa dezgrop acest topic pentru a nu crea altul nou. Am o dilema privind structura optima a linkurilor.

    Daca avem un site cu multe categorii (hoteluri, bilete de avion, rent a car, citybreak etc etc), care ar fi varianta optima daca ma intereseaza string-ul "hoteluri roma"? Numele tarii trebuie sa apara cumva pentru ca sunt orase cu aceeasi denumire din tari diferite (San Jose, de exemplu, este si in America si in Costa Rica).

    site/hoteluri-roma-italia
    site/italia/hoteluri-roma

    Alte idei?

  5. #35
    Avatarul lui Catalin Cerga
    Catalin Cerga este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    41


    Implicit

    Citat Postat în original de imagini Vezi Post
    O sa dezgrop acest topic pentru a nu crea altul nou. Am o dilema privind structura optima a linkurilor.

    Daca avem un site cu multe categorii (hoteluri, bilete de avion, rent a car, citybreak etc etc), care ar fi varianta optima daca ma intereseaza string-ul "hoteluri roma"? Numele tarii trebuie sa apara cumva pentru ca sunt orase cu aceeasi denumire din tari diferite (San Jose, de exemplu, este si in America si in Costa Rica).

    site/hoteluri-roma-italia
    site/italia/hoteluri-roma

    Alte idei?
    Site/italia/roma/hoteluri/nume_hotel
    Site/italia/roma/rent-a-car

    Mi se pare ca impaca cel mai bine seo cu usability. Musai si breadcrumbs.
    Albert Einstein. Sa am si eu ceva inteligent in semnatura.

  6. #36
    Avatarul lui imagini
    imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Citat Postat în original de Catalin Cerga Vezi Post
    Site/italia/roma/hoteluri/nume_hotel
    Site/italia/roma/rent-a-car

    Mi se pare ca impaca cel mai bine seo cu usability. Musai si breadcrumbs.
    Depinde cum privesti cautarea. Partial sunt de acord cu tine, o astfel de structura pe categorie/subcategorie/sub-subcategorie/ este foarte utila la construirea breadcrumbs. Care sunt obiectiile mele:

    1. As merge pe o structura de forma site/hoteluri/italia/roma. Daca eu sunt in sectiunea de hoteluri, prin navigarea cu ajutorul breadcrumbs ma intereseaza sa ma plimb prin categoria asta (nu imi place roma, aleg venetia...). Adica ierarhic sa raman pe ramura de cazare.

    2. Insa structura prezentata de mine la punctul anterior ma departeaza de "hoteluri-roma".

  7. #37
    Avatarul lui Dragz0r
    Dragz0r este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd September 2015
    Locaţie
    Vaslui
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0


    0 out of 3 members found this post helpful.

    Implicit domeniu/categorie/produs .

    domeniu/categorie/produs .

  8. #38
    Avatarul lui clickymedia
    clickymedia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    4th January 2015
    Vârstă
    34
    Posturi
    65
    Putere Rep
    17


    Implicit

    Salut,

    Are legatura structura breadcrumbs cu forma link-ului
    Daca eu in breadcrumb am domeniu / categorie / produs si link-ul il am de forma domeniu/nume-produs este gresit ?

  9. #39
    Avatarul lui Ciprian.Olaru
    Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    573
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de imagini Vezi Post
    Depinde cum privesti cautarea. Partial sunt de acord cu tine, o astfel de structura pe categorie/subcategorie/sub-subcategorie/ este foarte utila la construirea breadcrumbs. Care sunt obiectiile mele:

    1. As merge pe o structura de forma site/hoteluri/italia/roma. Daca eu sunt in sectiunea de hoteluri, prin navigarea cu ajutorul breadcrumbs ma intereseaza sa ma plimb prin categoria asta (nu imi place roma, aleg venetia...). Adica ierarhic sa raman pe ramura de cazare.

    2. Insa structura prezentata de mine la punctul anterior ma departeaza de "hoteluri-roma".
    cred ca depinde care e elementul important.. serviciul sau locul?
    daca vrei sa promovezi un set punctual de servicii.. forma ar trebui sa fie: site/serviciu/loc
    daca e mai important locul (iar serviciile de acolo sunt o completare).. forma ar trebui sa fie: site/loc/serviciu

    ex: daca eu imi caut vacanta la roma.. atunci sigur vreau la roma, nu la venetia.. si m-ar interesa sa am toate serviciile sub "roma";
    daca insa imi caut cazare (in functie de buget).. sunt dispus sa schimb roma cu venetia si m-ar interesa sa am locurile sub "cazare";

    cum preferintele userilor sunt diverse si e greu sa ii multumesti pe toti.. ar trebui sa folosesti varianta care te avantajeaza cel mai tare;
    daca as vrea sa vand pachete turistice.. as alege varianta cu locul primul;
    daca as vrea sa vand servicii punctuale (gen cazare sau rent a car).. as alege varianta cu serviciul primul;

    treaba asta cu structura adresei e oricum pentru promovare pt ca nu te impiedica nimeni sa faci o pagina cu filtre multiple in care omul sa poata alege daca vrea oferte din roma sau oferte de cazare, deci afecteaza prea putin ergonomia;

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Ce trebuie sa fac sa imi dau seama ce link-uri trebuie sterse
    De Ionut D în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 24th May 2013, 16:11
  2. Structura de link-uri in propriul site
    De MaXz în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 8th March 2012, 04:53
  3. Structura link
    De alias74 în forumul SEO
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 11th February 2012, 02:48
  4. Structura unui site de filme (review, știri, etc)
    De Bogdan Ungureanu în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 12th January 2011, 00:00
  5. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 1st December 2008, 10:52

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •