Lansezi un proiect, analizezi competitia, ..................... faci o strategie de optimizare si te apuci de treaba.

Ajungi la un punct in care ai nevoie de cateva link-uri site-wide.

Ai 2 optiuni:
1. cumperi un link pe o perioada 6 luni - 1 an
2. iti faci un site care sa iti aduca acelasi nr de linkuri site-wide.

Am incercat ambele variante, si am ajuns la concluzia ca este mai rentabil pentru mine sa-mi creez propriile site-uri.

Avantaje:
- linkuri externe putine 1-2-3, dar toate ale tale
- nisa related - creezi site-ul si continutul pentru o nisa related cu linkurile
- perioada de timp nelimitata in care ai linkurile

Dezavantaje:
- autoritate domeniu

Costurile mele, calcul pentru 2 ani (in cazul in care dezvolti proiect de durata)

1. site personal:
- creare site = 50 euro (instalare cms si content), design nu fac!
- content = 50 -250 euro
- linkuri basic = 30 euro
- domeniu + host = 20 euro (domeniu+host x 2 ani)

minim: 150 euro dar poate urca pana la 400 sau mai mult, in functie de content. In cazul meu a fost content ieftin, importat automat.

2. cumpar link site-wide/an
- minim 50 euro site 3.000 pagini indexate, nisa related
- minim 150 euro site 50.000 pagini indexate, nisa related
-......
-minim 1000 euro - site 100.000 pagini indexate, nisa related

Preturile sunt cele primite de mine, deci pot fi si mai mici, dar si mult mai mari
Unde am primit preturi bune, am cumparat, dar am primit si preturi extraordinar de haioase

Am creat de test 6 site-uri, toate nisa auto (anvelope auto 3, service auto 1, piese auto 1, dezmembrari 1) de la care vreau minim 400.000 site wide, pentru un site de asigurari auto!

Cost: 900 euro = 6 domenii, minim 400.000 pagini indexate si am site-uri pe nise cu care nu credeam ca o sa am vre-o legatura

Ce gresesc?