Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: Linkurile din forumuri

  1. #1
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit Linkurile din forumuri

    Din testele mele am ajuns la concluzia ca linkurile de pe forumuri au o valoare mai mica decat restul linkurilor. Si ma gandesc ca asta e din cauza ca linkurile respective sunt user generated ( deci pot fi spam ) si nu sunt generate de administratorul forumului. Si chiar daca ar fi plasate de el, Google n-ar stii cum sa verifice asta.

    Ce parere aveti ?

  2. #2
    Avatarul lui Nosfer
    Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Nu stiu zau daca exista vreun tool care sa masoare calitatea unui link din forum related comparativ cu un link dintr-un blog related de ex. Argumentele tale sunt foarte bune si poate ca si Google gandeste la fel dar.. din ce am vazut, pot contribui si linkurile din forum. Cat de utile sunt nu stiu dar cred ca un mic beneficiu pot aduce si alea.

  3. #3
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Cele publicate de useri sau cele din semnatura?

    Daca ma inveti cum sa setez statisticile de la godaddy shared iti zic. Pe moment nu m-am stresat sa optimizez site-ul din semnatura.

    Pana la date concrete, merg pe ideea ca orice link e ok daca vine din categorie corespunzatoare.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  4. #4
    Avatarul lui matei
    matei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    6th October 2010
    Vârstă
    35
    Posturi
    888
    Putere Rep
    40


    Implicit

    Pentru mine, sunt chiar ok. Momentan, imi promovez site-ul doar in randul catorva forumuri specializate pe nisa mea, si tocmai de aceea, pentru mine, link-urile din semnatura valoreaza destul de mult.

    De asemenea, am vandut ceva link-uri pe forumurile unde am avut conturi cu mii de posturi, deci pot sa spun ca iarasi mi-au adus ceva avantaje.

    Totusi, sunt constient ca un site mare nu se poate baza doar pe link-uri in semnaturi. Totusi, atat timp cat au o oarecare valoare, nu au ce sa strice, nu?
    Ma ocup si cu testare manuala/automata.
    PS:Vand advertoriale ieftine pe site cu profil medical.

  5. #5
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit

    Nu stiu daca e vreo diferenta intre linkurile din post si cele din semnatura. Important e sa fie relevante cu continutul. Eu oricum as prefera cateva linkuri in posturi decat cateva permanente in semnatura.

    P.S. @1nesco habar n-am

  6. #6
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Pai linkul si forumul. De ex aici, la scoala de seo, un magazin online de *.* ar putea sa-si puna o pagina din blog/tag referitoare la cine stie ce rapoarte, lucruri legate de pozitii, seo...
    Evident, daca are
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  7. #7
    Avatarul lui 100R
    100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Asta ar fi o concluzie așa la general, nu contează platforma dacă linkul e dofollow să zicem, paginile se tratează individual. Fiecare pagină are valoarea sa, fie că vorbim de bloguri sau forumuri. Linkurile de pe pagina profilului normal că au valoare mai mică pentru că nu are conținut interesant, în afară de posesor nimeni nu e interesat să pună un link spre ea și astfel să aibe o valoare mai mare din punctul de vedere al motorului de căutare pe când o discuție pe un forum poate avea conținut interesant, unic și astfel atrage mai multe linkuri, e mai ușor de indexat. Cam așa stau lucrurile.

  8. #8
    Avatarul lui Andrei S
    Andrei S este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    16th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    453
    Putere Rep
    29


    Implicit

    In GWT se poate vedea cate linkuri provin de pe un anumit domeniu. In momentul cand eu ( om fiind ) casc ochii la 3000+ linkuri de la un singur domeniu ( motor de cautare de director ce genereaza pagini automate... nu mai e nevoie sa spun ce inseamna asta, nu? ) Google de ce nu ar casca si el ochii?!?
    Exact exact aceeasi pb se poate pune si in cazul forumurilor unde ajungi sa ai mii de linkuri. Evident pana nu experimenteaza cineva nu avem cum sa stim sigur. Totusi... de ce ar conta linkurile alea? Si un imbecil poate sa observe ceva dubios acolo... sunt prea multe!
    Din punctul meu de vedere forumurile merita ca si surse de linkuri atunci cand sunt pe acceasi nisa si posturile aduc vizitatori pe site.
    Sau se mai pot deschide subiecte de discutie care sa atraga vizitatori pe site. Altfel... in cel mai fericit caz putin spam care poate urca siteul in SERP... pana la un upgrade de algoritm! Nu cred ca merita riscul ca munca sa fie cel putin de pomana, forumurile pot costa mult timp... nu pot sa vad sensul daca nu se obtin si vizitatori directi.
    Am un blog de afiliere blog Comparix dar si site Comparix.

  9. #9
    Avatarul lui 100R
    100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Nu contează câte linkuri vin de pe un domeniu dacă sunt legitime, nu există prea multe dacă sunt create, observate de Google treptat, Google rar penalizează pentru factori externi siteului. Dacă penalizează e fie cineva a raportat siteul respectiv pentru spam, fie cel ce crează linkurile nu are constanță, azi pune 5.000 de backlinkuri, o săptămână zero.
    Siteurile noi, cu backlinkuri puține sunt cel mai ușor afectate de...orice adiere. Dacă siteul nu e penalizat manual cel mult te poți alege cu un Google Dance serios și niște spaime dar e reversibilă situația.

  10. #10
    Avatarul lui Andrei S
    Andrei S este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    16th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    453
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de 100R Vezi Post
    Nu contează câte linkuri vin de pe un domeniu dacă sunt legitime.
    Ce inseamna linkuri legitime? ( doresc sa pastram tematica - cea de linkuri pe forum ).
    Citat Postat în original de 100R Vezi Post
    Nu contează câte linkuri vin de pe un domeniu dacă sunt legitime, nu există prea multe dacă sunt create, observate de Google treptat, Google rar penalizează pentru factori externi siteului. Dacă penalizează e fie cineva a raportat siteul respectiv pentru spam, fie cel ce crează linkurile nu are constanță, azi pune 5.000 de backlinkuri, o săptămână zero.
    Nu este nevoie sa penalizeze... este suficient sa devalorizeze => Timp pierdut. Si am senzatia cum chiar mi-am pierdut vremea cu niste forumuri. Este bine ca este vorba de doar cateva sute de linkuri in total pe nisa ( sau doar in jur de o suta ). Am luat forumurile la rand practic. Si normal ca daca nu vad vizite si nici performante SERP mai bune ce sens are sa continui?!? Sa nu uitam ca pe un forum in principiu poti sa pui link doar pe pagini mai neimportante. Continutul de pe forumuri de asemenea poate fi de o calitate foarte proasta ( puteti sa va uitati pe nisa de petreceri copii daca nu ma credeti ). Multe cuvinte care se repeta prin fel si fel de subiecte de discutie. Asta atunci cand nu spun "foarte buna parerea domnule X" si paginile sunt mai degraba goale decat pline. Deci in aceste situatii vorbim de niste linkuri de o calitate foarte proasta.
    Ca sa dezbatem si extremele poate cel mai rentabil ar fi 2000 de linkuri de pe 20 de forumuri ( 100/f ) decat 2000 de linkuri de pe un singur forum. Dar cine are timp sa posteze in halul acesta?!? Poate pe un forum ca Seopedia unde postezi de placere se poate atinge in ani dar sa postezi pe nujtu unde si sa incerci sa socializezi cu fel si fel de elemente... asta-i treaba de indian! Sa puna mana sa invete limba romana!!!

    PS: au fost si exceptii... un forum care a adus sute de vizitatori. Daca nu luam forumurile la rand nu aveam cum sa aflu de el.
    Ultima modificare făcută de Andrei S; 2nd December 2010 la 02:05. Motiv: ps
    Am un blog de afiliere blog Comparix dar si site Comparix.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Atentie la linkurile in retea
    De big în forumul Google
    Răspunsuri: 37
    Ultimul Post: 13th January 2010, 17:52
  2. Ce valoare au linkurile in semnatura
    De edy12006 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 27th April 2009, 16:28
  3. Linkurile
    De Alex Dumitru în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 27th April 2009, 00:55
  4. Cum ar trebui sa arate linkurile
    De saw în forumul Google
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 28th November 2008, 15:34
  5. Mai Conteaza Linkurile Reciproce?
    De meetzah în forumul Google
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 15th January 2006, 10:59

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •