Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: optimizare imagini

Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    B
    Posturi
    573
    Putere Rep
    31

Implicit optimizare imagini

am observat ca in forum nu prea se gasesc informatii despre optimizarea pentru indexare a imaginilor;

presupunand ca am un site care are o sectiune importanta de continut bazat pe imagini.. as vrea sa incerc sa aduc cat mai mult trafic relevant din cautarile de imagini;

intrebare: cum fac asta? (m-ar ajuta explicatii cat de "avansate" puteti da);

suplimentar: de ce are nevoie google de width si height specificat in mod explicit in html (cel putin asa am vazut ca se recomanda prin unele locuri)? el nu stie sa le citeasca direct din imagine?
    personal n-am observat diferente intre cu / fara size specificat;
    aveti experienta personala in sensul asta?

multumesc,

memelea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    9th July 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    257
    Putere Rep
    26

Seinfeld este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    20th May 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    863
    Putere Rep
    29

Implicit

- denumirea imaginilor cat mai sugestiv. In loc de pic2345.jpg, ce-contine-poza.jpg
    - folosirea atributului ALT pentru imagini
    - optimizarea lor pentru a avea o dimensiune cat mai scazuta, fara a pierde din calitate (daca e posibil)

Suplimentar, e bine sa deja trecute width si height pentru a imbunatati ( evident cu cateva fractiuni de secunda) "incarcarea" pozei. Altfel Google pierde acele cateva fractiuni de secunda pentru a le citi el din imagine.
    Vă mai aduceți aminte de jocurile copilăriei ?

dcosmin83 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    28th October 2007
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    37
    Posturi
    383
    Putere Rep
    24

Implicit

Atribuirea de width si height ajuta si pentru filtrele celor care cauta diferite dimensiuni de imagini in google.
    La SILKWEB avem o platforma e-commerce si iti poti face un audit seo gratuit

Bogdan Anghelina este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    2nd April 2009
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    217
    Putere Rep
    21

Implicit

Din câte știu eu, browserul citește prima dată "structura" site-ului iar apoi adaugă conținutul, imaginile și etc. Dacă există deja dimensiunile date browserul păstrează locul pentru imagine înainte să o încarce în acel spațiu. Desigur acestea se întâmplă într-un timp foarte scurt neobservabil.
    Sper să nu mă înșel.

Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    B
    Posturi
    573
    Putere Rep
    31

Implicit

multumesc pentru raspunsuri (m-au ajutat sa bifez lista de basic tasks pentru continutul in imagini);

intrebarea mea despre width / height se referea mai mult la pozitionarea in cautari si mai putin la problemele tehnice;

Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    480
    Putere Rep
    18

Implicit

Am cateva nelamuriri legate de optimizarea imaginilor, o sa intreb aici sa nu mai deschid alt topic:

1. Title la imagini ajuta si din punct de vedere SEO sau doar daca trece utilizatorul cu mouseul peste imagine sa ii fie afisat, il folositi?
    2. Atributul alt ce forma trebuie sa aiba si cam cate cuvinte cheie este recomandat sa contina? alt="kw 1 kw2 kw3" sau alt="kw1, kw2, kw3"
    3. Numele imaginii am vazut de cele mai multe ori specificat ca este mai bine: nume-imagine.jpg dar si nume_imagine.jpg, intrebarea mea este sunt mai putin optimizate imaginile: numeimagine.jpg? Daca google poate citi EMD-urile nu poate face exact la fel cu imaginile?

Imi cer scuze daca sunt intrebari pentru rubrica de incepatori da am cautat pe google rezultate despre optimizarea imaginilor in subiectele seopedia si am zis sa postez aici curiozitatile mele. Mersi!

doro este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    8th September 2007
    Locaţie
    Berlin / Bucharest
    Posturi
    988
    Putere Rep
    30

Implicit

1. Tagul ALT e citit de motoarele de cautare si bun pentru SEO. Tagul TITLE e irelevant. Pana in momentul de fata nu s-a constatat sa aibe vreun impact asupra SERP... dar nu ai nimic de pierdut daca il folosesti.

2. ALT e folosit pentru a descrie continutul imaginii si nu are nimic de a face cu nr. de keyworduri pe care le poate contine. Daca poza contine un peisaj pui ALT "Peisaj cu munti din Franta". Daca poza contine un laptop ii spui "Laptop Acer Aspire X cu specificatiile Y,Z,Q". ALT text nu are relevanta numai pentru motoarele de cautare, ci are rolul sa explice utilizatorului ce contine imginea in momentul in care browserul nu reuseste sa o afiseze.

3. Acum cativa ani underscore "_" era preferabil evitat. In momentul de fata nu prea mai sunt probleme, Google citeste permalinkurile atat cu "-" precum si cu "_", dar mai exista cateva motoare de cautare care se impedica in underscore.

Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    480
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de doro Vezi Post
    3. Acum cativa ani underscore "_" era preferabil evitat. In momentul de fata nu prea mai sunt probleme, Google citeste permalinkurile atat cu "-" precum si cu "_", dar mai exista cateva motoare de cautare care se impedica in underscore.
    Asadar numepoza.jpg nu e bun? sau este mai sub semnu' intrebarii, si este mai sigur sa folosim nume-poza.jpg?

doro este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    8th September 2007
    Locaţie
    Berlin / Bucharest
    Posturi
    988
    Putere Rep
    30

Implicit

Eu una prefer sa separ cuvintele din numele unei imagini cu hyphens "-". Adica nume-poza.jpg

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Tool de optimizare imagini
    De lovelife în forumul Utile
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 26th July 2013, 15:24
  2. Atribute imagini
    De Catalin în forumul Client side
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 31st July 2009, 17:56
  3. php email cu imagini
    De gigipok în forumul Server side
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 18th December 2008, 17:02
  4. optimizare cautare de imagini
    De domd2u în forumul Google
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 17th May 2008, 14:38
  5. Imagini
    De Brindusa în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 21st February 2005, 02:37

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •