Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 22

Subiect: Redirect Si Google

zamolx3 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th February 2006
    Posturi
    42
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut,

Am citit aici pe un topic mai vechi ca Google nu agreeaza redirect-urile.
    Nu agreeaza redirect-urile HTTP (301, 302) sau cele Javascript (gen document.location) ?
    Si din ce cauza?

Multumesc, si mai am o intrebare:
    Daca ai un 2 site-uri gen subdom1.domeniu.com si subdom2.domeniu.com si faci link de pe subdom1 spre subdom2 si invers. Link-urile astea sunt luate in seama de Google?
    Ma gandeam ca daca cineva detine domeniu.com poate sa creeze cate subdomenii vrea. Nu ar fi corect.

Multumesc mult,

Razvan Pop este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    9th July 2004
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.376
    Putere Rep
    34

Implicit

Salut,

Google nu urmeaza redirecturile facute cu Javascript.

Redirecturile de tip 301 sau 302 sunt cu totul altceva si sunt agreate de Google, atata timp cat nu abuzezi de ele.

Redirect 302 este mai problematic pentru ca poate fi folosit la Hijacking. Ce inseamna Hijacking?

Sa zicem ca eu am domeniul www.abc.com si din el un Redirect 302 catre domeniul www.def.com. Domeniul www.abc.com nu are continut deloc pe cand www.def.com are. Se intampla ca Google sa atribuie continutul celui de-al 2-lea domeniu primului. Cand zic continut ma refer inclusiv la URL-uri din www.def.com. In ultima vreme Google incearca sa evite asemenea probleme... vezi pe http://www.mattcutts.com

Daca Google nu reuseste sa faca diferentierea corecta intre cele 2 site-uri poate bana tocmai site-ul cu continut adevarat, www.def.com. Motivul ar putea fi foarte bine "duplicate content".

Legat de schimb-ul de link-uri reciproce, mai ales intre subdomenii, nu ti-l recomand. Gasesti detalii pe forum despre cum trebuie facut un schimb de link-uri si ce trebuie avut in vedere.
    Cu stima,
    Razvan Pop

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th February 2006
    Posturi
    42
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc pentru raspunsuri Razvan,

Foarte interesant conceptul de hijacking.
    Pare foarte periculos, pentru ca un site poate sa baneze site-urile concurentiilor cu o faza din asta.
    Google ar trebui sa fie foarte atent pe cine baneaza in cazuri din astea.

De curand am ajuns pe site-ul v7n.com din cauza ca am citit undeva de concursul initiat de webmaster-ul de acolo. Acolo era ceva poveste despre un grup francez care folosea ceva smecherii ca sa atace un alt concurent.
    Idea era ca postau link-uri spre site-ul adversarului pe un site care avea comments enable (ceva guestbook parca).
    Este posibil asa ceva?
    Daca da, de ce Google nu ignora pur si simplu link-urile de pe un site considerat dubios. Intreb pentru ca din nou asa ceva e foarte usor de abuzat.

Nu intreb lucrurile astea pentru ca vreau sa le aplic in viitorul apropiat.
    Sa va spun cate ceva despre mine:
    -Nu ma ocup cu SEO
    -Sunt programator si lucrez in securitatea retelelor cam de 7 ani (si in securitate web cam de 3 ani).
    -Am citit cate ceva despre SEO din curiozitate, este un domeniu interesant si cred de viitor

Iskander este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    9th December 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    749
    Putere Rep
    29

Implicit

Salut,

Am cateva intrebari

1. linkul de pe subdomeniu1.domeniu.com catre subdomeniu2.domeniu.com si invers, cum este vazut?
    ca un link intre doua pagini obisnuite alte site-ului? (ex: domeniu/pagina1.html cu link catre domeniu/pagina2.html)

2. daca ar fi sa faci un sitemap cum il faci? pentru fiecare subdomeniu si domeniu? Sau unul singur, care sa includa si subdomeniile, pozitionat pe domeniu? cum ar fi mai bine?

3. sa zicem ca un site are 5 categorii principale A, B, C, D, E. fiecare difera tematic una de alta si au inca 10 categorii tematice in cadrul lor (ex: A 10 categorii despre A, B 10 categorii despre B, etc).

Ce recomandati? 5 subdomenii? A.site.ro ; B.site.ro ? sau mai indicat ar fi realizarea a 5 site-uri A.ro, B.ro?

presupun ca are importanta si destinatia site-ului, daca este un portal este preferabil sa aiba A.site.ro si B.site.ro sau site.ro/A/ site.ro/B/ etc?

4.cum este vazut un subdomeniu fata de domeniul care apartine? (prioritar, pentru ca-l considera tematic? - tind sa cred eu). dar fata de un domeniu concurent (sunt pe pozitii egale sau un mic boost il va avea domeniul? - imi dau seama ca sunt si alti factori)

cam atata pe moment

Multumesc frumos

De curand am ajuns pe site-ul v7n.com din cauza ca am citit undeva de concursul initiat de webmaster-ul de acolo. Acolo era ceva poveste despre un grup francez care folosea ceva smecherii ca sa atace un alt concurent.
    Idea era ca postau link-uri spre site-ul adversarului pe un site care avea comments enable (ceva guestbook parca).
    Este posibil asa ceva?
    Daca da, de ce Google nu ignora pur si simplu link-urile de pe un site considerat dubios. Intreb pentru ca din nou asa ceva e foarte usor de abuzat.
    din cate stiu, aceste link-uri de pe guestbook sunt ignorate (initial ofereau un boost fantastic).
    Consider ca, daca google nu gaseste o relatie de reciprocitate intre tine si site-uri dubioase nu te afecteaza (asta ar insemna sa ai si tu link de pe site-ul tau catre guestbook-ul/site-ul dubios).

ps. link catre discutie ai?
    Ghid de optimizare SEO pentru începători și nu doar!

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th February 2006
    Posturi
    42
    Putere Rep
    0

Implicit

2. daca ar fi sa faci un sitemap cum il faci? pentru fiecare subdomeniu si domeniu? Sau unul singur, care sa includa si subdomeniile, pozitionat pe domeniu? cum ar fi mai bine?
    Sitemap pentru fiecare subdomeniu si domeniu.

din cate stiu, aceste link-uri de pe guestbook sunt ignorate (initial ofereau un boost fantastic).
    Consider ca, daca google nu gaseste o relatie de reciprocitate intre tine si site-uri dubioase nu te afecteaza (asta ar insemna sa ai si tu link de pe site-ul tau catre guestbook-ul/site-ul dubios).

ps. link catre discutie ai?

Vorbeam despre thread-ul asta:
    http://www.v7n.com/forums/showthread.php?t=24908

Cred ca e posibil. Tocmai am gasit paragraful asta pe Google Information for Webmasters
    Don't participate in link schemes designed to increase your site's ranking or PageRank. In particular, avoid links to web spammers or "bad neighborhoods" on the web, as your own ranking may be affected adversely by those links.

Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    56
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.974
    Putere Rep
    56

Implicit

Mie nu imi merge V7N acum...

O sa ma uit mai tarziu.

De fapt ... nu mai exista acel thread dat de tine cred.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th February 2006
    Posturi
    42
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Cristian Mezei @ Feb 27 2006, 10:52 PM) [post=11134
    Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>

O sa ma uit mai tarziu.

Mie imi merge. Tocmai am verificat.
    Se numeste "Your site is attacked what would you do]

O sa ma uit mai tarziu.

[/QUOTE]

Mie imi merge. Tocmai am verificat.
    Se numeste "Your site is attacked what would you do?" si e inceput de netsearch.

Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    56
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.974
    Putere Rep
    56

Implicit

Da .. l-am citit si eu acum (din nou)..

Il stiam... Cred ca am avut eu probleme cu internetul, sau ei cu site-ul.. Ca index-ul si alte pagini imi mergeau de la ei.

Nu agreeaza redirect-urile HTTP (301, 302) sau cele Javascript (gen document.location) ?
    Si din ce cauza?
    Permanent redirect-ul 301 este singurul tip de redirect acceptat de motoarele de cautare. Un redirect 301, spune motoarelor ca pagina X a fost mutata permanent de la adresa Y la adresa Z.

Redirectul 302 (temporar) nu este acceptat, fiindca este de obcei doar un mod de a face PR hijack (de a fura PR-ul paginii catre care faci redirect).

Multi owneri folosesc redirectorui 302 pentru a numara click-urile pe link. Click-urile se pot numara la nivel de log de server insa, folosind si un link normal.

Cat despre javascript, nu este vorba ca nu este agreat, si doar ca nu este INDEXAT. Ca sa fie indexat, si ca un link javascript (document.location de ex) sau orice alt tip de javascript sa fie indexat, ar trebui ca motorul de cautare (De ex. Google) sa stie sa parseze si sa inteleaga javascript right ? Well inca nu suntem la nivelul asta.

Oricum, orice fel de javascript, nu este indexat. Doar ca se simte prezenta lui (motoarele stiu ca este folosit). Nu se aplica nici un fel de penalizare pentru folosirea javascript.

Insasi tehnologia AJAX (de ex.) este creata si folosita cu ajutorul javascript-ului si a limbajului XML.

Daca ai un 2 site-uri gen subdom1.domeniu.com si subdom2.domeniu.com si faci link de pe subdom1 spre subdom2 si invers. Link-urile astea sunt luate in seama de Google?
    Ma gandeam ca daca cineva detine domeniu.com poate sa creeze cate subdomenii vrea. Nu ar fi corect.
    Orice subdomeniu este tratat de catre motoarele de cautare (mai putin de catre Alexa), ca un website independent.

Deci practic cazul tau este ca si cum ai spune : domeniul1.com are link catre domeniu2.com si invers.

Si da, link-urile vor fi luate in considerare, insa nu asa de mult ca si cum ar fi one-way (adica doar X sa dea link catre Y, sau invers )si nu reciproce.

Cea mai buna varianta este :

Sa consideram 3 domenii : X Y si Z.

X -> Y

Y -> Z

Z -> X

Acest tip de linking se numeste 3 way, si in modul de mai sus, nu faci nici un link reciproc.

PS: Nu m-am uitat daca Razvan sau altii ti-au dat explicatii similare. Eu doar mi-am spus parerea.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th February 2006
    Posturi
    42
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc pentru raspunsuri.

Totusi la un moment data Google o sa trebuiasca sa implementeze ceva interpretor de Javascript tocmai din cauza ca site-urile mai noi folosesc AJAX.
    Eu lucrez pentru o firma care face un web scanner si e interesant ca noi chiar in momentul actual lucram exact la faza asta : sa imbunatatim crawler-ul sa poata sa parseze/interpreteze Javascript + AJAX (xmlhttprequest).
    Dar exista deja cel putin o firma care are un scanner care suporta partial Javascript parsing.
    Deci cred ca e doar o chestiune de timp pana o sa suporte si Google.

Iskander este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    9th December 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    749
    Putere Rep
    29

Implicit

poate nu vrea sa suporte java

ce e ajax asta?

zamolx3 ai putea sa deschizi un topic cu ceva resurse pentru securitatea web sau sfaturi pe care le ai?

pe mine ma pasioneaza mult domeniul
    Ghid de optimizare SEO pentru începători și nu doar!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. redirect
    De voidcode în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 16th June 2010, 13:27
  2. Redirect 301 in google
    De Sorin Frumuseanu în forumul Google
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 8th January 2010, 20:15
  3. Redirect fara rezultate in google
    De attempt în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 13th July 2009, 16:06
  4. Redirect 301
    De anntidot în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 13th March 2009, 22:18
  5. URL redirect considerat Spam de catre Google?!
    De axentelivia în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 12th May 2008, 23:20

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •