Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 28

Subiect: Oscilatii generate de "linkbuilding" excesiv

Mircea Budean este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    8th January 2007
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    262
    Putere Rep
    27

Implicit Oscilatii generate de "linkbuilding" excesiv

Salut,

Vreau sa propun sa discutam despre problema de linkbuilding excesiv sau mai de graba despre rezolvarea ei.

Probabil ati observat si voi ca site-uri care aduna in general un numar mare de link-uri (mai ales sitewide) intr-un timp relativ scurt se confrunta cu oscilatii puternice sau unele care sunt suspectate ca au platit pentru link-urile acelea sunt penalizate.

Vreau sa ne axam mai mult pe problema site-urilor care aduna link-urile in mod corect. Ca exemplu, sunt site-uri care se afla in situatia de a primii multe link-uri sitewide doar catre home page de la alte site-uri care adera la anumite standarde etc.. exemplele pot continua. Aceste site-uri in general nu au subiecte comune cu site-ul in cauza, dar dat fiind faptul ca adera la standardele respective, incep sa puna link-ul de obicei in footer sau in tot felul de locuri care nu sunt foarte apreciate de Google. Cele doua aspecte coraborate duc la o gramada de link-uri care ar putea face mai mult rau decat bine. Acum daca nu poti sa controlezi o explozie de astfel de link-uri, ea te poate afecta foarte tare mai ales in momentul incare link-urile inceteaza sa mai vina - generand oscilatii puternice site-ului catre care link-uiesc.

Cum credeti ca s-ar putea solutiona problema oscilatiilor generate de aceasta explozie de link-uri intr-un timp relativ scurt?

Solutia de a contacta toti administratorii site-urilor si a le cere sa puna altfel link-urile, este oarecum foarte primitiva.. ca sa ma exprim asa..

Pana acum m-am gandit la urmatoarele solutii:

1. Sa ofer codul html celor care vor sa puna link catre site cu noffolow pe link - astfel as primii numai link-uri cu noffolow care nu ar fi atat de importante si probabil nu ar mai destabiliza site-ul in SERPs

2. Sa incerc sa cresc cumva numarul de link-uri catre inner pages, insa imi este foarte greu sa fac fata avalansei de link-uri catre home si implicit sa mentin un raport cat de cat acceptabil.

Daca mai sunt si alte idei sau mai ales daca ati mai avut astfel de probleme astept cu nerabdare raspunsul vostru

Edit:
    P.S. Nu vorbesc de oscilatii la care nu se cunoaste cauza, nu imi dati astfel de exemple "asemanatoare" .
    Ultima modificare făcută de Mircea Budean; 25th February 2009 la 16:52.

kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    1.527
    Putere Rep
    45

Implicit

simplu, nu mai inscrii in sute/mii de directoare in interval de o zi ci o intinzi pe 2-3 luni
    Ești bun/ă la SEO? Vezi joburi disponibile.

Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    44

Implicit

Citat Postat în original de kleampa Vezi Post
    simplu, nu mai inscrii in sute/mii de directoare in interval de o zi ci o intinzi pe 2-3 luni
    Nu cred ca a zis el undeva despre directoare.

Mircea, poti sa dai un exemplu concret ? Eu unul nu am inteles la ce te referi prin "standarde"
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

Mircea Budean este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    8th January 2007
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    262
    Putere Rep
    27

Implicit

Sa zicem ca am un site care sustine o cauza... si maine se creaza un buzz si incep multe alte site-uri sa puna link catre site-ul cu cauza pentru a arata ca sustin proiectul sau initiativa.

Sa zicem ca am un site care defineste niste standarde de html (presupunem). Multe site-uri incep sa puna link catre site-ul cu standarde pentru a arata ca indeplinesc standardele...

big
    big este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    13th July 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    864
    Putere Rep
    29

Implicit

Ma indoiesc ca astfel de linkuri aduc penalizarea.

Asta ar contrazice toate link-baiturile/diggurile si alte metode de virale. Care functioneaza.

Oricum, din formularea ta banui ca ai un exemplu clar in minte, dar eu chiar nu pot sa-mi imaginez cum ar putea sa te afecteze o avalansa de linkuri naturale, doar din cauza ca ai continut de calitate.
    Those were fast strange times and we worked in fast strange ways.

Prometeu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    27th October 2007
    Posturi
    1.434
    Putere Rep
    32

Implicit

Totusi eu nu cred ca aceasta "explozie" te-ar afecta mai ales daca este una naturala.
    Tind sa cred ca google s-a desteptat si face anumite diferente in astfel de situatii, nu cred ca esti singurul care a avut de-a face cu asta...
    Ce-i drept, cand vor scade numarul de linkuri e posibil sa fii afectat dar va continua sa vina? Pentru ca daca da eu unul zic ca nu te va afecta. Sa luam cazul lansarii unui , eu stiu, telefon concept, zeci de linkuri pe bloguri despre el, dupa o luna , doua devine expirat subiectul si nimeni nu mai vorbeste despre el , la cautarea respectiva ii scade google pozitia? Eu zic ca nu.Oricum difera de la caz la caz evident.
    Eu unul nu as apela la no follow , dar daca consideri ca te va afecta aceasta explozie si scadere, no-followul este solutia.
    Totusi ai grija ce faci , te joci cu ceva pe care multi incearca sa-l obtina .
    Ultima modificare făcută de Prometeu; 25th February 2009 la 17:58.

Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    44

Implicit

Si eu sunt de aceasi parere cu Prometeu. Cred ca google poate sa isi dea seama aproximativ cand e un "trend" din asta natural
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

eamc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    10th April 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    36
    Posturi
    250
    Putere Rep
    24

Implicit

Sa luam cazul lansarii unui , eu stiu, telefon concept, zeci de linkuri pe bloguri despre el, dupa o luna , doua devine expirat subiectul si nimeni nu mai vorbeste despre el , la cautarea respectiva ii scade google pozitia? Eu zic ca nu.Oricum difera de la caz la caz evident.
    Sau alt exemplu concludent: Radio Zu. A fost campania aia excesiva,nimeni nu stia despre ce este vorba. (ma refer la site-ul radioului)

Augustin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    7th July 2006
    Vârstă
    42
    Posturi
    110
    Putere Rep
    28

Implicit

Salut Mircea,

Interesant cazul tau, il experimentez personal.
    Am un site care se inscrie 90% in cazul descris de tine:
    - Aduna backlinkuri intr-un mod rapid
    - toate ibl-urile sunt site-wide si do follow
    - nu pot controla ibl-urile
    - la mine nu sunt si nu cred ca vor fi perioade cand nu voi mai acumula linkuri

Analiza personala:
    - nu sufera probleme

Explicatii: Se incadreaza in mod natural de a castiga link-uri deci nu trebuie sa imi fac griji, daca este natural nu am de ce sa fiu penalizat, daca totusi sunt penalizat, problema e in curtea lu G si nu a mea. Google e matur si a experimentat deja situatia asta si cred ca e o "exceptie" de la regulile de baza care oricum e tratata diferit.
    Singurul lucru care i-am facut acestui site a fost sa ii atrag niste linkuri cu autoritate si in rest l-am lasat in pace.
    Evolueaza f. bine si nu imi fac griji pentru el.

Raspuns direct: Te gandesti prea mult la conditii/penalizari/limitari/reguli Google si prea putin la partea umana. Google transmite repetat mesaje "totul sa fie natural" DACA in cazul tau e natural, atunci nu ai de ce sa iti faci griji.

doro este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    8th September 2007
    Locaţie
    Berlin / Bucharest
    Posturi
    988
    Putere Rep
    31

Implicit

Subscriu celor spuse deja înaintea mea: linkurile naturale nu pot fi penalizate.
    Şi în cazul în care totuşi se întâmplă, cred că poţi rezolva situaţia printr-un mail la google în care le explici ce s-a întâmplat de a venit avalanşa de linkuri şi cum toate sunt naturale.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 29th January 2010, 20:33
  2. model: "termeni si conditii" si "confidentialitate"
    De No_name în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 8th July 2009, 15:28
  3. Se folosesc parametrii "site:" sau "inurl:" in cautari ?
    De Cristian Mezei în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 26th September 2007, 09:01
  4. "suge" Sau "fura" Trafic ?
    De Sorin Frumuseanu în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 28th December 2005, 13:58
  5. Pagini generate dinamic care par "statice"
    De duduloi în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 16th July 2004, 17:48

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •