Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: keywords in subdomeniu

  1. #1
    Avatarul lui mircea.armeanu
    mircea.armeanu este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    28th May 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    36
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0


    Implicit keywords in subdomeniu

    Salutare!

    As avea doua intrebari . . . sper ca ma puteti ajuta.
    1. Daca includ intr-un subdomeniu keyword-uri relevante pentru site, castig la capitolul relevanta ( si mai mult )?
    Stiu ca nu se compara ca atunci cand url-ul ar avea aceste keyword-uri, dar incerc pe cat posibil sa compensez...
    2. Daca am o pagina de SEO si ii pun seo.pagina-mea.ro , exista riscul sa iau ban de la Google sau celelalte motoare de cautare?

    Multumesc anticipat !
    Ultima modificare făcută de mircea.armeanu; 13th November 2008 la 21:19. Motiv: completari pentru o mai buna intelegere a intrebarilor

  2. #2
    Avatarul lui warrior
    warrior este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    25th March 2007
    Posturi
    273
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Keywordurile din subdomeniu nu influenteaza relevanta lor in "site". Castigi relevanta pentru acel keyword numai pe acel subdomeniu.

    Nu o sa iei ban, insa daca ai acelasi continut si pe seo.pagina-mea.ro si pe pagina-mea.ro poti fi penalizat pentru continut duplicat.

    Ar mai trebui spus ca, din cate stiu eu, subdomeniile beneficiaza si ele de efectul sandbox.

  3. #3
    Avatarul lui mamulea
    mamulea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    19th December 2007
    Locaţie
    Pitesti, Romania
    Vârstă
    44
    Posturi
    235
    Putere Rep
    30


    Implicit

    1. Daca pagina ta se refera de exemplu la alimente cu provenienta animala si faci doua subdirectoare branza.pagina-ta si oua.pagina-ta, atunci zic eu ca vei castiga in relevanta pentru cuvintele cheie branza si oua.

    2. De ce ai lua ban de la google si celelalte motoare de cautare?

  4. #4
    Avatarul lui Dragos Nicu
    Dragos Nicu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    20th January 2008
    Locaţie
    Sibiu, RO
    Posturi
    2.011
    Putere Rep
    40


    Implicit

    O chestie e sigura, pe oua.pagina-ta nu o sa ai relevanta pentru branza si invers, cele doua sunt exact cum ar fi: pagina-ta1.ro si pagina-ta2.ro n-au treaba directa una cu alta.
    Poti sa dai de mine usor, @contact.

  5. #5
    Avatarul lui fellow
    fellow este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    14th April 2007
    Posturi
    245
    Putere Rep
    32


    Implicit

    nu stiu unde am auzit ca subdomeniile sunt mai mult recomandate pt siteurile mari, sau portaluri, iar pentru cele mai mici ar fi mai bine branza.ro/oua . adica nu orice sectiune e subdomeniu.

    In google subdomeniile sunt siteuri separate.
    Ultima modificare făcută de fellow; 19th November 2008 la 11:45.

  6. #6
    Avatarul lui mamulea
    mamulea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    19th December 2007
    Locaţie
    Pitesti, Romania
    Vârstă
    44
    Posturi
    235
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Citat Postat în original de fellow Vezi Post
    nu stiu unde am auzit ca subdomeniile sunt mai mult recomandate pt siteurile mari, sau portaluri, iar pentru cele mai mici ar fi mai bine branza.ro/oua . adica nu orice sectiune e subdomeniu.

    In google subdomeniile sunt siteuri separate.
    Sunt de acord cu aceasta opinie care tine de fapt de organizarea informatiei. Pe un site mare care reuneste o multitudine de subiecte si deci o multitudine de cuvinte cheie, eu as recomanda crearea de subdomenii care sa abordeze, in mod separat, fiecare subiect in parte. Evident, ma refer aici la acele subiecte care sunt abordate "pe larg", deci nu 1-2 articole pe luna. Problema in acest caz ramane (scuze ca ma intorc mereu la acest subiect dar pe mine chiar ma afecteaza) faptul ca subdomeniile nu prea le poti inscrie in directoare de site-uri, chiar daca pe fiecare subdomeniu este realizat un mini-site (site-in-site).

    Acum depinde destul de mult ce urmaresti tu. Daca te intereseaza PR-ul, mare atentie la subdomenii! Caz concret: eu am domeniul footballclub.ro pe care am obtinut PR4 cu munca aproape zero (cinci articole scrise si inscriere in cateva directoare si pe DMOZ). Am creat subdomeniul barcelona.footballclub.ro la care am muncit foarte mult pana acum si nu am reusit deloc sa trec pe PR2 cu el... Din punct de vedere al organizarii informatiei, eu zic ca am facut ce trebuie. Din punct de vedere al PR-ului, am dubii...
    Ultima modificare făcută de mamulea; 19th November 2008 la 13:21.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. meta name='keywords' si "keywords"
    De Mihai Gianu în forumul Client side
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 19th January 2009, 10:24
  2. Subdomeniu .ro sau domeniu .us ?
    De odiv în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 19th January 2009, 09:35
  3. Domeniu .ro Sau Subdomeniu .net
    De dsa în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 19th February 2008, 21:50
  4. mutare pe subdomeniu
    De mamulea în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 19th February 2008, 10:46
  5. Domeniu vs Subdomeniu.
    De necromanc în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 10th July 2006, 23:53

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •