Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Cum te protejezi de concurenta ?

Alvy este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    13th September 2010
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    466
    Putere Rep
    26

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit Cum te protejezi de concurenta ?

Buna,

Ma lovesc de ceva vreme de un anumit tip de concurenta "copy/paste" a unei nise pe care lucrez. Adica, pe langa ca domeniile (siteurile) de pe nisa nu sunt branduibile ma trezesc ca pe langa numele site-urilor care sunt la fel ca ale mele (doar extensia difera) mi se copiaza structura (identic) si mai rau chiar si meta-urile.

Altfel spus, unii romani chiar daca sunt inventivi prin definitie, prefera sa foloseasca ce a testat altul chiar daca-si dau in cap din start, si celui de la care copiaza.

Nu vreau sa ofensez pe nimeni prin acest post, fiecare am luat (furat) o idee de undeva si am implementat-o, insa am mai adus un plus valoare la proiectul prin creeativitatea proprie.

Cum ar trebui sa se porcedeze in acest caz sa nu fi afectat chiar asa puternic?

O parere sincera m-ar ajuta sa-mi fac o idee.
    Multumesc.
    Ultima modificare făcută de Alvy; 11th January 2011 la 00:13.

suMMer este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    27th January 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    239
    Putere Rep
    31

Implicit

incearca sa iei legatura cu firma de host a celor care iti fura articolele si sa le explici problema.

Andrei S este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    16th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    453
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de Alvy Vezi Post
    Buna,
    mi se copiaza structura (identic) si mai rau chiar si meta-urile.
    Ma intereseaza in mod deosebit daca folosesti secvente php si daca vb despre CMSuri. Motivul este acela ca secventele php nu se vad in sursa si nu ar avea prea multe variante de copiere... bine, se poate automatiza toata treaba si construi pagini statice dar cred ca este prea mare bataie de cap.

Mai departe exista procedura asta: Copyscape - Responding to Online Plagiarism dar nu am incercat-o niciodata. Mi se pare deosebit de interesant ce scrie la punctul 5 ( "File a notice of Digital Millenium Copyright Act (DMCA) infringement with search engines such as Google and others to have the offending site removed from their search results." ) si sunt tare curios daca a incercat cineva asa ceva si orice detalii.
    Am un blog de afiliere blog Comparix dar si site Comparix.

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    61

Implicit

Versiunea rapida (si practica): o distrugi!
    Poti incerca toate versiunile legale, care iau mult timp si nervi sau ... poti angaja un programator bun capabil sa descopere anumite vulnerabilitati. Din moment ce nu i-a dus mintea la mai mult, clar nu sunt capabili nici sa-si descopere propriile vulnerabilitati.
    Succes!
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    34
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60

Implicit

N-ai decat sa incerci sa faci plangeri la host si la Google. Pe langa asta, vezi-ti de siteul tau, pentru ca tu vei fi locul 1 pentru paginile tale si daca ai siteul optimizat ok nu exista sanse sa te depaseasca.

Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68

Implicit

Cod PHP:
    stelea.ro/web/despre-internet/efectele-modificarilor-in-pagina-asupra-optimizarii-pe-motoarele-de-cautare-seo
    Baietelul asta a copiat articolul, a dat link si apoi s-a razgandit, a scos link-ul. Am incercat sa il contactez pe optiunea de asistenta online, evident nu raspunde. Cetateanul se numeste Stelea George, pare a fi din brasov.

Found 164 domains hosted on the same web server as stelea.ro (92.114.87.81).
    Sigur hostingul nu se implica, e romanesc. Cetateanul nu cred ca e interesat sa rezolve problema, ceea ce inseamna ca eu ar trebui sa mai fac ce?

Ah cat despre Google, nu cred ca isi bat ei capul cu asa ceva. Sint cel putin 3 factori ce permit furtul in Romania: Hostingul (e cel mai tolarant in conditiile de furt dovedit), Google (e total dezinteresat pe .ro de asa ceva) si Statul/Justitia (care nu are nici o vina ca inca nu stie cu ce se mananca Internetul).

Cu alte cuvinte nu prea iti poti proteja opera pe internet, ramane doar sa iti faci singur dreptate sau sa gasesti modalitati de a lasa in offside pe cei ce ti-au furat continutul.

Nu ca mai spun cati au furat texte de pe blogurile mele si le-au folosit ca fiind ale lor.. Nu i-au ajutat cu nimic furtul...
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

Eradu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    20th August 2010
    Posturi
    619
    Putere Rep
    33

Implicit

Poate o idee ar fi sa incepem pe seopedia o initiativa de genul cand identificam siteuri de astea sa invitam toti webmasterii sa trimita un report la google de pe cat mai multe adrese de siteuri proprii. Si le-am putea pune la dispozitite niste scrisori tip ca sa le fie simplu.
    Cine stie, daca google vede multi webmasteri plangandu-se poate pleaca urechea pana la urma si reusim sa curatam web-ul romanesc de cateva siteuri facute doar din furaciuni, daca are succes poate o sa se gandeasca si hotii de doua ori inainte sa se apuce de treburi de astea.

Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    39
    Posturi
    360
    Putere Rep
    25

Implicit

Cu siguranta partea de copyscape functioneaza foarte bine, cel putin pe siteuri in engleza. Dureaza putin pana se prinde google de faza, dupa care iti poti lua adio de la domeniu. Din cauza asta articolele copiate se rescriu sau se traduc intr-o limba si inapoi (en->de->en) ca sa nu fie duplicate, asta pe autobloguri unde coerenta continutului nu are asa mare pondere. Romanii probabil nu gandesc chiar asa departe.

Alvy, asta nu ar trebui sa te ingrijoreze, daca faci SEO bun nu are ce sa-ti faca cu siteul lui copiat. Daca te-a depasit in google atunci ai niste probleme si ar trebui sa mai rasfoiesti forumul asta putin.

Trimite-mi adresele pe privat.

Cristi G este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    31
    Posturi
    1.664
    Putere Rep
    45

Implicit

Daca e legat de articole, o discutie cu hostul ar trebui sa fie suficient. Daca e legat de idee, nu ai nicio sansa. Traim intr-o lume libera, a incerca sa iti "elimini" concurenta e solutia pentru cei lasi. Daca ne uitam la bet365 si la bwin(cele mai mari companii de pariuri din lume) in mare parte sunt identice. Doar culorile, logoul si putin asezarea difera, in rest zici ca sunt acelasi site. Asta inseamna ca trebuie sa ii dai in judecata sau ceva?

Munceste sa iti faci siteul mai cunoscut si mai bun decat cel al adversarului. Daca X iti copie ideea(DOAR IDEEA), fara design, fara cod, etc atunci nu ai ce face. Exista sute, mii de siteuri asemanatoare, exista loc pentru toata lumea pe toate nisele. Diferenta o face promovarea, fidelizarea vizitatorilor si eventual designul si cat de usor este navigarea pe acestea.

Daca o luam asa, google si bing sunt idei copiate(de la altii mult mai vechi). Ar trebui sa-si dea in cap unii la altii? Facebook iar este o idee copiata, dar pusa in aplicare de sute de ori mai bine si mai inteligent.

Just my 2 cents. Asta o spun pentru ca si eu am preluat idei de siteuri (una de pe .ro pe care ma pregatesc sa o lansez pe international), dar am deviat MULT de la ideea initiala. Si chiar daca iei o idee exact cum exista pe alt site, daca nu stii sa faci marketing si sa iti promovezi siteul, nu ai NICIO sansa sa ajungi catusi de putin ca siteul original. Daca siteul care a copiat ideea este mai bun ca originalul, este un plus pentru vizitatori si un minus pentru tine. Dar internetul este pentru a ajuta oamenii care navigheaza zilnic pe el, banii pe care ii faci tu ca programator web sunt partea a 2-a.
    Imi ocup timpul uneori cu pariuri sportive si fac si web development WordPress.

Alvy este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    13th September 2010
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    466
    Putere Rep
    26

Implicit

Buna,

In postul meu, cand ziceam de <structura> ma refeream la structura site-ului / a paginilor nu la codul acestuia, iar prin copy/paste ma refeream
    la culori, metauri, text de descriere, etc

Ca sa fiu mai explicit la ce vroiam sa ma refer, am sa dau un exemplu care are asemanare cu ce ziceam eu.

Daca e sa luam concurenta care se creeaza intre un site vechi de joburi, sa zicem: sitecujoburisibiu.ro si unul nou sitecujoburisibiu.com/net/info

care au aceleasi anunturi (fiind aceleasi joburi/piata), deci cu acelasi continut si care folosesc aceleasi metauri(identic, deoarece s-au copiat),
    chiar mai rau au aceleasi linkuri.

Singura diferenta fiind extensia, vechimea primului site si optimizarea primului site.

Aici apar 2 probleme la care ceream pareri:

1) Din punct de vedere SEO - site-urile acestea au ajuns pe aceeasi pozitie pentru unele cuvinte cheie de baza,
    deci cum poti sa te optimizezi in plus fata de celalat in fata motoarelor de cautare

2) Din punct de vedere al utilizatorului, care nu mai face diferenta intre cele doua site-uri.

Aici e intrebarea, cum te diferentiezi de concurenta?

Cum vedeti voi un caz de genul acesta care este foarte asemanator cu cazul meu, ce ar trebui sa fac?

P.S.: Va multumesc pentru interesul pe care l-ati manifestat pana acum.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Concurenta noastra cea de totate zilele
    De nikiplesa în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 1st March 2007, 00:55
  2. Concurenta Pentru Google Analytics
    De Bruzli în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 15th May 2006, 18:25

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •