Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 46

Subiect: alegere nume site.ro cu longtail keyword.

diasomie este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    5th October 2010
    Locaţie
    Iasi , near Bahlui
    Vârstă
    42
    Posturi
    417
    Putere Rep
    19

Lightbulb alegere nume site.ro cu longtail keyword.

Salut,

as dori cateva pareri.
    Doresc sa intru pe un domeniu unde sunt luate cam toate .ro -urile
    Singurele combinatii gasite ar fi ceva de genul urmator.(am schimbat doar produsele, nisa..fata de numele real de domeniu.)
    carti-ieftine-arhitectura.ro
    sau
    carti-ieftine-de-arhitectura.ro
    Ambele variante au app aceleasi cautari chiar si pe [phrase] in google. Mai "citibil" mi se pare al doilea. Este prea lung? Variantele fara liniuta nu mai exista ( sunt luate in ambele situatii)
    Ma bazez pe trafic google si va fi un affiliate site, promovare.

Ce ati alege?
    Multumesc
    Ultima modificare făcută de Ben Boingeanu; 7th October 2010 la 12:49.

-Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    34
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    42

Implicit

Cauti un .net/.com fara cratime? Dintre cele doua variante ale tale a doua mi se pare deja mult prea lunga...
    Ultima modificare făcută de -Rares-; 5th October 2010 la 17:35.

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    91
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    91

Implicit

"de" "si" si altele de genul, nu sunt considerate cuvinte de google si nu are rost sa lungesti denumirea site-ului cu ele
    Daca este site de comert electronic, conteaza si brandingul, mai bine alegi un nume ce nu este format din cuvinte cheie dar suna bine, este usor de retinut. Exista clientiu care se intorc, si daca cauta in google sau introduc url direct s-ar putea sa uite o liniuta sau sa bage una in plus si ajung la concurenta
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    5th October 2010
    Locaţie
    Iasi , near Bahlui
    Vârstă
    42
    Posturi
    417
    Putere Rep
    19

Implicit

Nu pot sa fac branding aici si am nevoie de keyword in titlu. Domeniul este aprig si in concurenta pentru varianta scurta gen carti-ieftine sau carti-arhitectura.
    Variante mai scurte cu.net sau .com nu mai exista.
    INSA dupa analize, as risca sa merg pe trafic si cautari pe longtail. Nu e asa de mare concurenta acolo si pot intra de aceea un carti ieftine arhitectura ( cu sau fara de) e cel mai potrivit ca sa fiu gasit si sa "convertesc"
    In plus e vorba de afiliere , directionez spre...$$, si nu stiu ce branding ar merita aici, stiti voi, vand pielea ursului din padure.
    Concurenta unde ar putea ajunge sunt domenii parcate , cu adsense. ( imi vine sa ii fugaresc, o grmada de domenii bune, luate si lasate in paragina)

(Pe romania experienta mea ar zice ca ar trebui sa merg pe.RO Mi-a fost greu in trecut sa impun un magazin romanesc cu .NET)
    Ultima modificare făcută de diasomie; 5th October 2010 la 19:11.

superbus este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd October 2007
    Locaţie
    Madrid
    Vârstă
    43
    Posturi
    810
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de diasomie Vezi Post
    (Pe romania experienta mea ar zice ca ar trebui sa merg pe.RO Mi-a fost greu in trecut sa impun un magazin romanesc cu .NET)
    varianta .EU e ocupata ?
    ca... mai nou suntem si noi europeni.

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    5th October 2010
    Locaţie
    Iasi , near Bahlui
    Vârstă
    42
    Posturi
    417
    Putere Rep
    19

Implicit

E ras tot! Dar culmea e ca nu e prea construit pe acele domenii!

Doar pe longtail keyword mai pot sa merg, si chiar vreau asta, pentru ca nu m apot bate cu keywordurile principale.

Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    30
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    53

Implicit

Chiar nu intelegeti ca domeniul nu conteaza pentru SEO ?
    Oricum pe tine nu cred ca te intereseaza returning visitors, daca e doar un landing page pentru affiliate.

Reputatie:
    91
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    91

Implicit

Din ultimele testari pe care le-am facut, se pare ca cuvnat cheie in domeni conteaza suficient de mult.
    De exemplu la un site eu am un concurent, care este in fata, cu un domeniu cu autoritate mult mai mica, optimizare on page mai slaba, IBL-uri mult mai putine, IBL-uri majoritatea de pe site-uri nerelevante, si din acele IBL-uri multe nu au acel cuvant cheie in ancora sau ancora este un long tail inutil, de genul "cel mai bun site ce vinde pantofi" cuvantul cu care concurez este "pantofi", vechime oarecum similara, singurul avantaj ce il are este ca domeniul lui se numeste ceva de genul "pantofiromania. ro"
    La orice alte cuvinte ce nu le are in nume domeniu, il depasesc lejer, chiar daca are de 3 ori mai multe pagini decat mine, are un trafic cam 30% din al meu
    Apoi am luat un nume de domeniu ce contine cuvantul cheie respectiv si am ajuns foarte repede in prima pagina, fara mari eforturi, doar cu o optimizare onpage mai slaba decat domeniul principal si cu putine IBL-uri

Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    30
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    53

Implicit

Citat Postat în original de lovelife Vezi Post
    Din ultimele testari pe care le-am facut, se pare ca cuvnat cheie in domeni conteaza suficient de mult.
    De exemplu la un site eu am un concurent, care este in fata, cu un domeniu cu autoritate mult mai mica, optimizare on page mai slaba, IBL-uri mult mai putine, IBL-uri majoritatea de pe site-uri nerelevante, si din acele IBL-uri multe nu au acel cuvant cheie in ancora sau ancora este un long tail inutil, de genul "cel mai bun site ce vinde pantofi" cuvantul cu care concurez este "pantofi", vechime oarecum similara, singurul avantaj ce il are este ca domeniul lui se numeste ceva de genul "pantofiromania. ro"
    La orice alte cuvinte ce nu le are in nume domeniu, il depasesc lejer, chiar daca are de 3 ori mai multe pagini decat mine, are un trafic cam 30% din al meu
    Apoi am luat un nume de domeniu ce contine cuvantul cheie respectiv si am ajuns foarte repede in prima pagina, fara mari eforturi, doar cu o optimizare onpage mai slaba decat domeniul principal si cu putine IBL-uri
    Te-ai gandit ca poate avantajul lui e ca nu a abuzat prea mult de ancora ? Si keywordul ancorei valoreaza aproximativ 0, importanta e relevanta paginilor.

Reputatie:
    91
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    91

Implicit

Citat Postat în original de Alex Dumitru Vezi Post
    Te-ai gandit ca poate avantajul lui e ca nu a abuzat prea mult de ancora ? Si keywordul ancorei valoreaza aproximativ 0, importanta e relevanta paginilor.
    Cunosc subiectul cu abuzarea in folosirea unei ancore, si link-urile au fost implementate intr-o perioada indelungata 2 ani si nu doar pe acea ancora, am folosit ancore diferite si pe long tail si fara sa se foloseasca cuvantul cheie respectiv in ancora. Stiu ca si varietatea ancorelor este un factor important in SEO.
    Si ca fapt diverse legat de calitatea link-urilor concurentei, are link-uri de pe site-uri de gay sau adult catre site de sanatate in special,

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. nume de domeniu
    De Bogdan Citoiu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 9th March 2010, 12:16
  2. nume site. Help
    De gigipok în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 27th July 2008, 17:19
  3. nume-blog.domeniu.com sau nume-blog.blogspot.com
    De jeremy în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 20th November 2007, 23:27
  4. Alegere nume:nume.ro vs. enume.ro
    De wrc în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 28th June 2007, 21:21
  5. nume de site romanesc
    De ciuboda în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 14th January 2007, 01:37

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •