Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: Cum poate fi eficientizata scrierea articolelor ?

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    88
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.411
    Putere Rep
    88

Implicit Cum poate fi eficientizata scrierea articolelor ?

De ceva vreme ma ma tot gandesc la solutii pentru eficientizarea scrierii articolelor. Nu am foarte mult timp disponibil si as vrea sa gasesc o modalitate mai simpla pentru scrierea acestora. Nu este vorba despre articole in limba romana (nu am site-uri pe .ro) iar faptul ca engleza mea nu e tocmai perfecta este un impediment destul de serios in ceea ce priveste viteza de redactare a unui articol.

As vrea sa stiu ce metode folositi pentru eficientizarea timpului in care scrieti articolele. Foloseste cineva softuri pentru a rescrie articolele ? Daca da, ce solutie vi s-a parut cea mai eficienta ?
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

ConstantinLG este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    2nd April 2009
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    364
    Putere Rep
    25

Implicit

Cea mai buna eficientizare in viteza de scriere a articolelor este regularitatea, frecventa la care scri un articol.

Mai exact, cu cat scri mai des, cu atat devine o rutina pentru tine, si iti va lua mai putin timp sa scri un articol.

Nu cred ca la modul automat (cu software-uri) calitatea este de 'laudat'.

PS: Cat timp iti ia medie la un articol de ~300 de cuvinte in engleza?

Reputatie:
    88
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.411
    Putere Rep
    88

Implicit

Un articol de 300-400 de cuvinte + scriere titluri / meta-taguri + 1-2 fotografii "optimizate" - in jur de 90 de minute. Stiu ca nu e vorba de calitate daca apelez la softuri dar macar as avea mai multe articole unice, chiar daca ele nu sunt de calitate.

Sincer, am cam ajuns sa cred ca este mai importanta cantitatea decat calitatea la cat imi bat capul cu ele. As fi vrut sa fac un experiment cu un site pe care sa pun doar articole din acestea "scrise" in viteza, cu diverse softuri, fara sa imi pese f mult de calitatea acestora.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    47
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    47

Implicit

thebestspinner.com

Vezi video de introducere pentru detalii privind ce face. Costa 7$ trial + 77$ pe an. Merita.

Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    47
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    34
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    47

Implicit

La 90 de minute cred ca problema e limba engleza. Sunt relativ in aceeasi situatie, dar tot nu imi ia asa mult. E drept ca depinde si de la nisa la nisa.
    Solutia e sa scrii cat mai des si sa citesti cat mai mult despre nisa respectiva (mai iti creezi diferite pattern-uri pentru exprimare).

Solutia cealalta sunt spinnerele. Vezi linkul lui Nic. Dar asta te ajuta mai mult cand scrii la nivel "industrial" (sau ma rog, si aici difera de la caz la caz).
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

Reputatie:
    88
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.411
    Putere Rep
    88

Implicit

Citat Postat în original de cristi Vezi Post
    La 90 de minute cred ca problema e limba engleza. Sunt relativ in aceeasi situatie, dar tot nu imi ia asa mult. E drept ca depinde si de la nisa la nisa.
    Solutia e sa scrii cat mai des si sa citesti cat mai mult despre nisa respectiva (mai iti creezi diferite pattern-uri pentru exprimare).

Solutia cealalta sunt spinnerele. Vezi linkul lui Nic. Dar asta te ajuta mai mult cand scrii la nivel "industrial" (sau ma rog, si aici difera de la caz la caz).
    Intr-adevar, depinde de nisa aleasa. Am incercat mai multe nise, insa pe cea pe care vreau sa ma axez e oarecum mai dificila in ceea ce priveste limba engleza.

Intre timp am gasit si eu niste softuri ajutatoare. Unul dintre ele este un spinner free pe care nu am avut inca timp decat sa il testez un pic. Este vorba despre WordFlood, un soft ce pare promitator.

A doua chestie pe care am gasit-o se numeste WordWeb si este de asemenea free. Softul acesta mi se pare foarte puternic si folositor, nu doar pentru scrierea de articole ! Ruleaza in background si se utilizeaza cam asa: ctrl + click dreapta deasupra cuvantului -->> apare o lista cu sinonime pentru cuvantul respectiv. Ai posibilitatea sa dai replace cuvantului cu sinonimul ales. Softul contine 150.000 de cuvinte si 120.000 de grupuri de sinonime.

Daca mai aveti softuri de gen, please share !!

PS. Multumesc pentru link Nic !

Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    47
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    47

Implicit

Revin sa mentionez ca am recomandat thebestspinner.com in favoarea celorlalte softuri de spinning de pe piata pentru ca el este singurul program - din cate stiu eu - care foloseste o baza de date user generated. Celelalte spinnere folosesc o baza de date luata din dictionare. Diferenta e evidenta, in momentul in care baza de date e generata manual de useri, exista o acuratete mai mare, plus posibilitatea de a inlocui expresii semantice formate din 3-4 cuvinte, gen figuri de stil , etc... chestii pe care in general un simplu sinonim replacer nu le are.

Lucian00 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    3rd January 2008
    Posturi
    248
    Putere Rep
    28

Implicit

Ai luat in calcul posibilitatea de a plati pentru articole?In acest fel economisesti timp + ca ai articole de calitate (ma rog , in cazul in care ai un article writer bun)

Eu sincer nu am incredere in aceste softuri , deoarece pot aparea greseli de exprimare si prefer sa fac singur articolele , in cazul in care timpul imi permite , sau daca nu apelez la serviciile unor colegi de pe forum.
    Just me!

martynesku este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    23rd September 2007
    Vârstă
    40
    Posturi
    220
    Putere Rep
    28

Implicit

Ar fi o idee buna un astfel de spinner impreuna cu niste completari din partea ta isi servesc scopul pe un blog de nisa, dar nu si pe un blog de calitate.

Reputatie:
    88
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.411
    Putere Rep
    88

Implicit

Citat Postat în original de Lucian00 Vezi Post
    Ai luat in calcul posibilitatea de a plati pentru articole?In acest fel economisesti timp + ca ai articole de calitate (ma rog , in cazul in care ai un article writer bun)

Eu sincer nu am incredere in aceste softuri , deoarece pot aparea greseli de exprimare si prefer sa fac singur articolele , in cazul in care timpul imi permite , sau daca nu apelez la serviciile unor colegi de pe forum.
    Prefer sa imi scriu singur articolele, caut doar o metoda pentru a crea mai rapid continut unic si de calitate. Stiu ca softurile de gen dau erori de exprimare insa putin ajutor nu strica niciodata, macar ca si sugestii pentru sinonime.

Momentan nu am foarte mult timp sa testez insa vreau sa ma implic intr-un proiect pe termen lung si sa apelez la "ajutor". Softul sugerat de Nic pare cel mai OK pana acum.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Traducere articolelor de pe Wikipedia
    De Iulian în forumul Continut web
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 24th November 2008, 19:25
  2. Ce poate fi?
    De Nica Cristian în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 18th November 2008, 22:58
  3. Se poate vinde sau nu .ro ?
    De ntws în forumul Domenii
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 22nd May 2007, 15:38
  4. Se poate afla ?
    De hyp3rion în forumul DMOZ
    Răspunsuri: 22
    Ultimul Post: 17th May 2007, 02:03
  5. Ce se poate intampla
    De had3z în forumul SEO Soft