Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: Câteva întrebări despre cursul valutar.

  1. #1
    Avatarul lui C. Andrei
    C. Andrei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    19th January 2016
    Locaţie
    Bucureşti
    Posturi
    94
    Putere Rep
    15

    Implicit Câteva întrebări despre cursul valutar.

    Salutare.

    În momentul ăsta folosesc site-ul BNR pentru afişarea cursului valutar pe site-ul meu. BNR pune la dispoziţie un fişier în format xml cu rata de schimb, conversia "monedă" -> Ron.

    Ce nu înţeleg eu acum este următorul lucru.

    Mă uitam pe alte site-uri şi văd că majoritatea fac ce fac şi eu. Adică iau cursul de pe bnr şi-l afişează pe site-ul lor. Dar alţii, afişează preţul la care moneda poate fi vândută sau cumpărată. Ori, mie, site-ul bnr nu mi-a pus la dispoziţie treaba asta. Mi-a dat doar una din ele, adică cu cât poate fi cumpărată moneda, nu ? Fişierul, al cărui conţinut îl extrag, este aici: http://www.bnr.ro/nbrfxrates.xml

    Întrebările mele:

    1. Eu ce pun pe site ? Ce găsesc în fişierul xml de mai sus sau treaba aia cu vânzare - cumpărare ?

    2. Dacă pun cu vânzare - cumpărare, de unde iau statistica asta ?

    3. Coincidenţa face că, acum nu foarte mult timp, mă duc cu un prieten să schimbe nişte bani la exchange pe moşilor, iar el căuta cel mai mare preţ. Adică să schimbe din lei în lire şi să ia bani cât mai mulţi. Eu i-am zis că dacă comisionul este 0, iar sursa de conversie este BNR, atunci toate exchange-urile care au comision 0 trebuie să aibă acelaşi preţ pe Liră. Ne-am plimbat ce ne-am plimbat, am văzut exchange-uri diferite, cu comision 0, şi cu preturi diferite. Ce să înţeleg de aici, că conversia au făcut-o diferit, care de unde a vrut ?

    Întreb pentru că dacă pe site-ul meu pun treaba aia cu vânzare - cumpărare, păi, la fel ca în cazul de mai sus explicat, am şanse mari ca nimic sa nu coincidă. Adică sursa mea se vrea a fi cea mai serioasă. Şi care să fie aia, alta decât BNR ?

    Deci omu se uită pe site-ul meu, vede un preţ pe monedă, se duce la exchange şi vede alte preturi.

    Pe bune, nu înţeleg.

    Mă lămuriţi puţin că sunt în ceaţă şi nici n-am prea avut de-a face cu exchange-urile ?
    Ultima modificare făcută de C. Andrei; 13th July 2016 la 12:26.

  2. #2
    Avatarul lui hyde
    hyde este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    8th December 2013
    Locaţie
    Suceava
    Vârstă
    46
    Posturi
    71
    Putere Rep
    19

    Implicit

    Hai sa-ti zic cum sta treaba la ING:
    - Astazi curs BNR: 4.4900
    - Acum la ING: eu le vand lor euro la cursul 4.4302 si cumpar euro de la ei la cursul 4.5560
    - la casele de schimb valutar cursul acum e undeva la 4.4850.
    - pe piata interbancara, acum cursul este 4.4842

    Banca si casele de schimb valutar iau ca referinta cursul BNR dar nu ai sa poti cumpara la acel curs.

    Tu poti sa alegi cursul de vanzare a unei banci comerciale (cu care lucrezi tu) si esti cumva asigurat de fluctuatiile de curs (asta daca ai marfuri platite in euro).

  3. #3
    Avatarul lui Floki
    Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    20

    Implicit

    Nu poti oferi o informatie pe care nu o intelegi.
    Cursul BNR e util in anumite situatii si, cine are nevoie de el, il preia automat sau se uita direct pe site-ul BNR. De exemplu, o agentie de turism are sejururi in euro; pentru cine vrea sa plateasca in lei, converteste pretul in lei la cursul BNR+%; pentru astfel de situatii ofera BNR fisierul xml.
    Cursul de vanzare/cumparare la casele de schimb valutar/ ghiseele bancilor e alta mancare de peste. Care ar mai fi afacerea daca ar vinde/cumpara la cursul BNR?
    Eu zic sa scoti cursul de schimb de pe site, nu ajuta pe nimeni cu nimic.

  4. #4
    Avatarul lui C. Andrei
    C. Andrei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    19th January 2016
    Locaţie
    Bucureşti
    Posturi
    94
    Putere Rep
    15

    Implicit

    Citat Postat în original de hyde Vezi Post
    Banca si casele de schimb valutar iau ca referinta cursul BNR dar nu ai sa poti cumpara la acel curs.
    Mă interesa să-mi explici şi de ce atât timp cât ei spun "comision 0".

    Citat Postat în original de Floki Vezi Post
    Nu poti oferi o informatie pe care nu o intelegi.
    Eu zic sa scoti cursul de schimb de pe site, nu ajuta pe nimeni cu nimic
    Răspuns la mişto. Nici nu mă mai obosesc să-ţi răspund.


    Dacă totuşi ştie cineva sa-mi răspundă punctual la întrebări, v-aş mulţumi.

  5. #5
    Avatarul lui casperel
    casperel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    10th February 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    838
    Putere Rep
    41

    Implicit

    1. Pui pe site ce informatii doresti si dispui.
    2. Pentru pretul de vanzare / cumparare de la fiecare banca... ar cam trebui sa parsezi paginile bancilor (pt ca nu stiu sa fie valabile undeva via API standardizat).
    3. Comisionul de schimb este 0, dar casele de schimb... o sa cumpere intotdeauna la pret mai mic decat cursul BNR si o sa vanda la pret mai mare decat cursul BNR. Altfel din ce ar supravietui, daca nu din diferenta dintre cursul oficial si cel impus de ei? Daca imi aduc bine aminte, pana acum cativa ani... aveau voie sa adauge si comision.

    Banuiesc ca @Floki a crezut ca tu pui cursul de schimb pe un site generalist (unde chiar e inutil sa-l afisezi), ci nu pe unul dedicat nisei... de asta a si facut recomandarea. Nu va mai inflamati asa de repede.

  6. #6
    Avatarul lui C. Andrei
    C. Andrei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    19th January 2016
    Locaţie
    Bucureşti
    Posturi
    94
    Putere Rep
    15

    Implicit

    Citat Postat în original de casperel Vezi Post
    1. Pui pe site ce informatii doresti si dispui.
    2. Pentru pretul de vanzare / cumparare de la fiecare banca... ar cam trebui sa parsezi paginile bancilor (pt ca nu stiu sa fie valabile undeva via API standardizat).
    3. Comisionul de schimb este 0, dar casele de schimb... o sa cumpere intotdeauna la pret mai mic decat cursul BNR si o sa vanda la pret mai mare decat cursul BNR. Altfel din ce ar supravietui, daca nu din diferenta dintre cursul oficial si cel impus de ei? Daca imi aduc bine aminte, pana acum cativa ani... aveau voie sa adauge si comision.
    1. Ok.
    2. Da, gata m-am lămurit acum. Văzusem cursul ăsta de vânzare-cumpărare de aici, dar n-am văzut că e de la mai multe bănci. Mă las păgubaş cu asta. E prea mare bătaia de cap.
    3. Prin comision de schimb înţeleg, gen, un adaos comercial. Ori dacă ei întotdeauna au alt preţ decât ce zice bnr, unul din care ei să şi câştige, asta înseamnă că comisionul acela nu este deloc 0. Şi de fapt toată treaba cu comision 0 e un pic la mişto ? Eu aşa înţeleg. Adică: cumpără acum tigaie din UK şi ai transport gratuit ! Preţ 10.000 ¤....

    Citat Postat în original de casperel Vezi Post
    Banuiesc ca @Floki a crezut ca tu pui cursul de schimb pe un site generalist (unde chiar e inutil sa-l afisezi), ci nu pe unul dedicat nisei... de asta a si facut recomandarea. Nu va mai inflamati asa de repede.
    Floki mi-a zis că nu pot oferi o informaţie pe care n-o înţeleg. Păi, oare de ce am deschis subiectul ? Tocmai ca să înţeleg. Oricum nu sunt obligat. Ce, dacă pe site-ul meu afişez o informaţie despre preţurile apartamentelor, asta înseamnă că trebuie să fiu agent imobiliar ? Nu. Trebuie doar să am o sursă cât se poate de sigură.

    Apoi, m-a sfătuit să scot cursul de pe site că nu ajută pe nimeni. Site-ul e unul de ştiri şi e nevoie de un curs valutar. Chiar dacă în mod direct nu-i interesează pe vizitatori, cel puţin din curiozitatea de a şti la cât a mai ajuns lira sau euro, se uită. Am exact aşa cum au şi cei de la hotnews (HotNews.ro - Curs valutar).

    Bun. Mulţumesc pentru răspunsuri. Cred că m-am lămurit cât de cât.

  7. #7
    Avatarul lui Bruzli
    Bruzli este deconectat Administrator
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    26th April 2005
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    45
    Posturi
    980
    Putere Rep
    40

    Implicit

    Comision 0 inseamna ca nu iti ia alt comision fata de cursul afisat. Sunt sau au fost case de schimb care afisau un curs dar luau un comision de 5-10% din suma.
    Te pacaleau cu un curs bun dar iti luau comision mare.

  8. #8
    Avatarul lui Butcher
    Butcher este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    15th June 2007
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    42
    Posturi
    308
    Putere Rep
    31

    Implicit

    Am observat ca de cele mai multe ori, cel mai bun curs oferit de banci e mai putin avantajos decat cursul oferit de casele de schimb nonbancare. In schimb cursul de schimb in cont la sume mari (peste 10.000 euro) poate fi negociat.
    Ultima modificare făcută de Nichita; 15th March 2017 la 09:35. Motiv: Mai usor cu linkurile catre propriile site-uri.

  9. #9
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94

    Implicit

    Ma, dar imi place metoda ta finuta de a face linkbuilding
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  10. #10
    Avatarul lui Butcher
    Butcher este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    15th June 2007
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    42
    Posturi
    308
    Putere Rep
    31

    Implicit

    Citat Postat în original de Robert Vezi Post
    Ma, dar imi place metoda ta finuta de a face linkbuilding
    Baiat cu obrazul fin, ce vrei

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cateva intrebari despre directoarele de articole
    De Cristian D în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 10th September 2012, 23:34
  2. cursul-valutar.com sau cursulvalutar.net
    De StarNET în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 3rd November 2011, 15:56
  3. Cateva intrebari despre Adsense
    De RandomHero în forumul Adsense
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 18th January 2011, 23:35
  4. Cateva intrebari despre Servar load
    De Seinfeld în forumul Server side
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 13th October 2008, 17:57
  5. Cateva intrebari despre Neogen
    De fedoras în forumul Adsense
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 11th January 2007, 15:22

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •