Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Denumire serviciu depozitare, impachetare si livrare marfa

Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    39

Implicit Denumire serviciu depozitare, impachetare si livrare marfa

Doresc sa apelez la un serviciu folosit de cei care au un site si un stoc de marfa (improspatat sau nu) si nu vor sa se complice cu partea (fizica) a vanzarii.
    Cu alte cuvinte externalizeaza partea de depozitare, impachetare si livrare a marfii, ei ocupandu-se doar de magazinul virtual, de contabilitate si, eventual, de reinprospatarea stocului.

Ma intereseaza sa stiu cum se numeste acest serviciu pentru a cauta pe google o firma (sau firme).

In cazul meu lucrurile sunt mai simple: doresc sa organizez un concurs online cu premii (vor fi circa 200 de produse puse la dispozitie) si practic prestatorul ar trebui sa identifice produsul care va trebui "dus" la Posta Romana pentru a fi livrat catre persoana castigatoare din acea zi.

Pot simplifica procedura astfel incat sa fie trimise premiile intr-o singură zi catre toti cei 7 castigatori dintr-o saptamana, dar cred ca pentru o firma mare, care are rulaj semnificativ, asta nu simplifica prea mult, ar fi un mare avantaj doar pentru o persoana care ar face asta mai rar (ocazional).
    Ultima modificare făcută de Marius Cristian; 8th November 2018 la 13:49.
    *** Poate esti interesat de schimb de distribuiri pe Facebook ***

Apophis este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    26th June 2017
    Vârstă
    33
    Posturi
    19
    Putere Rep
    0

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Nu sunt sigur, dar cred ca cauti efullfilment. Incearca pe Google "efullfilment romania" si vezi site-uri gen Frisbo.

kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    29
    Posturi
    1.410
    Putere Rep
    39

Implicit

daca e vorba strict de o campanie limitata, nu de fullfillment ai nevoie (e asemanator dar cel mai probabil nu te va primi niciunul)
    multe agentii de publicitate apeleaza la "mediapost hit mail" pt logistica din spatele livrarii premiilor
    Ajut oamenii să se angajeze în cadrul magazinelor online.  Si mă plimb cu mașina pe roadtrips.ro.

enzoloco este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    7
    Data înscrierii
    26th July 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    37
    Posturi
    316
    Putere Rep
    7

Implicit

Fan Curier are un serviciu de genul asta disponibil. Nu il gasesti pe site, trebuie vb cu un reprezentant. Si mai sunt si altii, dar nu imi vine in minte acum denumirea.

DAR. Nu iti duce nici unul dintre ei coletul la posta. Ei iti coleteaza produsul si atat. Tu esti cel care trebuie sa trimita un curier la sediul lor, sa preia coletul.
    Listare articole gratuit aici si aici

enzoloco este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    7
    Data înscrierii
    26th July 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    37
    Posturi
    316
    Putere Rep
    7

Implicit

Mi-am adus aminte cum se numește serviciul ăsta: fulfillment.

Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de enzoloco Vezi Post
    DAR. Nu iti duce nici unul dintre ei coletul la posta. Ei iti coleteaza produsul si atat. Tu esti cel care trebuie sa trimita un curier la sediul lor, sa preia coletul.
    În cazul acesta n-am făcut nicio afacere.

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.302
    Putere Rep
    80

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Dropshipping?
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Dropshipping?
    Am citit acum din primele rezultate in Google, dropshipping se pare ca defineste sistemul cand vinzi online stocul altora (ei se vor ocupa de expediere si vor trimite sub numele tau).
    "Fulfillment" părea să fie ceea ce îmi trebuie, dar dacă nu fac fix serviciul care îmi trebuie (identificarea pachetului/pachetelor si livrarea catre Posta)... atunci nu mă prea coafează.

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.302
    Putere Rep
    80

Implicit

Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Doresc sa apelez la un serviciu folosit de cei care au un site si un stoc de marfa (improspatat sau nu) si nu vor sa se complice cu partea (fizica) a vanzarii.
    Cu alte cuvinte externalizeaza partea de depozitare, impachetare si livrare a marfii, ei ocupandu-se doar de magazinul virtual, de contabilitate si, eventual, de reinprospatarea stocului.
    Am citit acum din primele rezultate in Google, dropshipping se pare ca defineste sistemul cand vinzi online stocul altora (ei se vor ocupa de expediere si vor trimite sub numele tau).
    Daca externalizezi depozitare / impachetare / livrare, te apropii foarte mult de dropshipping. Iti poti imagina ca stocul ti-l tin respectivii, doar ca nu platesti pentru produsele stocate.

In cazul tau, tinand cont ca e vorba de un singur produs / zi, cred ca e imposibil sa gasesti pe cineva care sa asigure un astfel de serviciu. Volumul de comenzi este mult prea redus pentru a prezenta interes dpdv economic pentru un prestator.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

Mihai Alexandru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    11th July 2011
    Locaţie
    Buzau
    Vârstă
    23
    Posturi
    455
    Putere Rep
    15

Implicit

Ma intereseaza sa stiu cum se numeste acest serviciu pentru a cauta pe google o firma (sau firme).

In cazul meu lucrurile sunt mai simple: doresc sa organizez un concurs online cu premii (vor fi circa 200 de produse puse la dispozitie) si practic prestatorul ar trebui sa identifice produsul care va trebui "dus" la Posta Romana pentru a fi livrat catre persoana castigatoare din acea zi.

Pot simplifica procedura astfel incat sa fie trimise premiile intr-o singur� zi catre toti cei 7 castigatori dintr-o saptamana, dar cred ca pentru o firma mare, care are rulaj semnificativ, asta nu simplifica prea mult, ar fi un mare avantaj doar pentru o persoana care ar face asta mai rar (ocazional).
    Cel mai apropiat terment ar fi fulfillment. E popular pe UK (vezi Amazon FBA), dar in RO nu cred ca am auzit sa se ocupe o companie strict de lucrul asta. Probabil gasesti ajutor la FanCurier, insa, sunt sanse mici sa se complice cu putin produse.

Cunosc pe cineva care a cumparat spre exemplu 3k pixuri si ~5k brelocuri de pe Alibaba si le-a trimis catre Amazon prin FBA. Tot ei se ocupa de packing si delivery.
    in progress...

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Livrare
    De plugarit în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 31st January 2018, 22:52
  2. Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 9th March 2012, 11:57
  3. Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 6th February 2012, 09:23
  4. Denumire Job
    De bogdan985 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2