Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 19

Subiect: Un proiect: CMS + ERP + SaaS

emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    776
    Putere Rep
    44

Implicit Un proiect: CMS + ERP + SaaS

Postez pentru a cere parerea privind viabilitatea unui proiect, destinat potentialilor clienti din vest.

( Inainte de toate: Pentru cine nu stie ce este SaaS, inseamna "Software As A Service" cu alte cuvinte in loc sa cumperi softul, ai o licenta de utilizare cu plata lunara. )

M-am gandit ca as putea pune in valoare ca o formula unica, doua bucati de software foarte important pentru un business online, pe care le detin deja, construite in-house.

1) In ultimii 3 ani (aproximativ) am pus pe picioare un CMS propriu. Cu ajutorul lui pot crea in cel mai scurt timp un site, chiar daca necesita personalizare avansata.

L-am facut pentru ca Wordpress si compania (restul CMS-urilor free) sunt efectiv insuportabile pentru un coder care se respecta, iar designul lor interior, din punct de vedere al optimizarii utilizarii resurselor, are iz de an 2001 (no offence intended). Mi-aduc aminte cand am instalat prima data WP si am facut primele teste privind incarcarea serverului, m-am luat cu mainile de par. La vremea aceea utilizam deja mini-CMS-uri proprii, iar diferenta de utilizare a resurselor era imensa. Chiar si cu module de caching, diferenta ramane tot imensa.
    Sigur ca WP are avantajele lui, nu intra in discutie, este free mai ales, dar daca ai nevoie de un site mai special, "mai custom decat media" daca se poate spune asa, care sa suporte incarcari mari fara sa pice, plus securitate marita (este de notorietate cate brese de securitate apar zilnic, inclusiv prin plugins), ce ofer eu este ceea ce e nevoie.

Cu ajutorul acestui CMS pot oferi unui client un site custom, cu functionalitate custom, la cheie, capabil sa sustina milioane sau chiar zeci de milioane de hituri pe zi (daca e cazul fireste), securitate marita, iar customizarile se pot face cu costuri relativ reduse - pentru ca in acest sens a fost gandit CMS-ul. Nu e gandit sa inlocuiasca WP - nici pe departe. E gandit sa poata fi customizat cu mare usurinta de catre un programator, si sa ofere maximum de performanta (timp de incarcare, resurse mici, scalabilitate mare la trafic).

2) In ultimul an am creat un ERP propriu. Deja functional si utilizat intensiv timp de 8 luni, detine modulele de financiar + stock management + partial CRM. Adaptarea lui la piata vestica (multi-lang cat si chestiuni specifice pe financiar) este piece of cake, contabilitatea romaneasca este mult mai incalcita. De fapt arata mai mult ca un downgrade/simplificare a softului.

Bun. Softurile astea au fost create pentru uz propriu. Nu am intentionat niciodata sa le folosesc in scop comercial. Si-au platit deja munca utilizata pentru crearea lor.

Mi-am dat seama insa, zilele acestea, ca am oportunitatea de a oferi un serviciu ideal, cam greu de gasit:

- Un sistem integrat, in care totul este legat nativ, plecand de la vizitatorul care intra pe site si pune produsul in cos, pana la facturare, CRM, stock management automat samd.
    - Un website 100% customizabil, cu costuri relativ reduse pentru zona asta. Pot oferi cu usurinta serviciile conexe de design si implementare pentru o gama destul de larga de tipuri de situri.
    - Capacitate de a sustine trafic de mare volum pe partea web, cat si performanta necesara pe partea de ERP
    - Cost redus. Cunosc preturile la sistemele ERP, am facut calculele, ma pot incadra intr-o zona eficienta de cost.
    - Costuri minime de implementare - practic doar cu partea custom/website, restul se incadreaza in abonamentul lunar (SaaS)

Practic un sistem la cheie, cap coada. Clientul vine cu ideea lui, facem specificatia de implementare, plateste doar partea de custom pentru site, si abonament lunar.

De ce clientilor din vest? Pentru ca sunt mai putin dificili decat ai nostri, si dispun de mai multi bani.

Ce parere aveti despre un astfel de proiect? Viabilitate? Puncte cheie?

Sunt ferm convins ca sunt clienti care cauta asa ceva, pentru ca asta cautam si eu inainte de a lua decizia foarte buna de a il construi in-house. (costurile sunt in general prohibitive pentru o firma privata uzuala din RO)

puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    71
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.157
    Putere Rep
    71

6 out of 6 members found this post helpful.

Implicit

Sunt coder, ma respect, Wordpress e foarte suportabil si foarte bine gandit.
    Caut cu jingle.ro.

MariusS este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    11
    Data înscrierii
    22nd February 2014
    Posturi
    77
    Putere Rep
    11

Implicit

E chiar foarte tare wordpress daca stii sa "storci" tot din el. Cum se simte puthre asa ma simt si eu, sunt coder, ma respect si ma pricep destul de bine (asta ca sa fiu modest) si folosesc wordpress ca e chiar super tare. Ce oferi tu poate e super fain si iti doresc numai bine daca reusesti sa vinzi acel produs dar asta e una, si sa zici aia cu wordpress e alta, si total neadevarat (parerea mea si nu, nu m-am simtit ofensat de ce ai zis ). Daca BMW ar face o reclama de genul: cumparati BMW-uri ca Mercedesurile sunt pentru cei care nu se respecta. Cati crezi ca ar mai cumpara BMW-uri ?

Si legat de produsul tau, ca si utilizator obisnuit (deci nu ca si programator), decat sa platesc lunar niste bani, mai bine platesc o suma x si imi "tunez" site-ul ala wordpress si il fac asa cum vreau si cu ce vreau in el si il am pe cat timp vreau fara sa fiu limitat de plata lunara. Din nou, asa gandesc eu. Sau macar ar trebui sa gandesti si o plata one time. Nu toti vor plata lunara.

emm
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    776
    Putere Rep
    44

Implicit

(duplicat)

emm
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    776
    Putere Rep
    44

Implicit

Multumesc, dar nu ati raspuns intrebarii initiale. Nu e de ajutor.

Plata lunara nu se refera la un site - ci la un sistem integrat cu ERP. Repet, ERP + SaaS. Desigur ca poate fi integrat cu un site facut pe oricare alta platforma majora. Sau pot oferi un CMS custom clientului, cu avantajele de rigoare.

Si cu astea fiind spuse, inteleg reactia dar va rog sa raspundeti la intrebarea initiala, subiectul nu este WP. (daca o voi face, voi deschide un thread pe tema WP).

@MariusS, cred ca nu stii ce inseamna un ERP. Sau vorbesti despre altceva. Plata one-time inseamna 6 cifre - in USD. Plata lunara este o facilitate grozava intr-o astfel de situatie.

emm
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    776
    Putere Rep
    44

Implicit

Ideea trebuie privita din perspectiva unui client care vrea o solutie IT de tip enterprise, la cheie, perfect mulata pe necesitatile lui. Pe el il intereseaza sa functioneze in felul in care are nevoie in afacerea lui, sa fie completa, sa nu ii dea batai de cap - si bineinteles pretul.

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    84
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.969
    Putere Rep
    84

Implicit

Emm, e un vis frumos ... si atat. Pe langa solutie, mai oferi ce? Ma gandesc ca nu va fi open source. Deci probabil va trebui sa oferi si host, probabil suport pentru customizari ulterioare.

Abonamentul lunar va fi ... cat? 10 eur? nu va fi profitabil in veci pentru tine. 20 eur? tot nu va fi profitabil. 100, 200 eur? In acest caz nu va fi profitabil pentru client. Il va duce mult mai ieftin, privind long term, un proiect custom, implementat inhouse (sau nu).

Parerea mea este ca un asemenea proiect nu este fezabil long term. Da, sunt si acum ceva solutii de genul, dar incet, incet, o iau la vale, pentru ca antreprenorii au cam inteles ca nu este rentabil.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    332
    Putere Rep
    27

Implicit

Cea mai mare problema pe care o vad eu este cum ajungi la clientul tau care este un client premium, detinator al unui business enterprise.
    Daca reusesti sa faci suficient networking si sa generezi "tractiunea" produsului tau atunci ai dat lovitura.
    Avand in vedere ca ai deja cele 2 componente create in-house, nu-ti mai trebuie multi bani si timp sa le integrezi sa creezi sistemul la cheie despre care vorbesti.
    Iti ramane insa in continuare marea problema, cum sa devina viral, cum sa fie mentionat in cat mai multe locuri a.i. sa inceapa sa curga comenzile.
    Eu as analiza intr-o prima faza daca acest aspect al "tractiunii" imi este accesibil, altfel existand riscul de a nu avea clienti deloc.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    118
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    118

Implicit

Am vrut ieri sa-ti raspund, dar am realizat ca nu are sens. Dar daca tot se discuta, pe scurt:

Ai abordare de anii 2001-2003, romaneasca. Incerci sa faci un business in Romania, te raportezi la Romania, dar ai target extern.

Erp+ecommerce+hosting? Sau ceva gen: https://www.openlabs.co.in/ incerci sa faci?

In ziua de astazi orice ERP care se respecta are integrare gratuita cu platformele ecommerce.

Quickbooks de ex este destul de popular in us, costa putin si are integrare cu orice solutie ecommerce.

Traficul depinde foarte mult de hosting.

etc.

Citat Postat în original de emm Vezi Post
    Ideea trebuie privita din perspectiva unui client care vrea o solutie IT de tip enterprise, la cheie, perfect mulata pe necesitatile lui. Pe el il intereseaza sa functioneze in felul in care are nevoie in afacerea lui, sa fie completa, sa nu ii dea batai de cap - si bineinteles pretul.

Tu vrei sa oferi un produs ieftin pentru companiile medii+, care cauta exact opusul. Nimeni nu vrea ieftin, e o imagine gresita. Da, iti cumpari pantofi ieftini cand ai 10 mil pe luna salariu, dar cand esti companie cu 2-3 mil euro cifra de afaceri, iti cauti un ERP ieftin? Un magazin ieftin? etc.

Cand esti companie sau corporatie si ai un ERP de ani de zile, nu-l schimbi peste noapte pentru ceva ieftin, "mai bun" nu cred ca se pune problema. daca presupunem ca "schimbi tot, sau incepi un proiect nou", asta implica luni de zile de testare, training, etc. pentru produsul nou, iar astea sunt costuri.

La corporatii nu intrii cu un astfel de proiect, acolo solutiile sunt mult mai complexe si ca intotdeauna nimeni nu vrea "ieftin".

Daca targetul sunt cei cu "ieftin", atunci poti sa elimini toate serviciile, pentru ca nu-i intereseaza.

Trebuie sa-ti schimbi un pic abordarea si sa iesi din "ieftin", pentru ca afacerile nu se dezvolta pe : cel mai ieftin erp, cel mai ieftin magazin, cel mai ieftin hosting etc. Da, fiecare taie din costuri, dar sa renunti/alegi (la) o structura doar pentru ca e mai ieftina, e o poveste.

Citat Postat în original de dascalescu Vezi Post
    Cea mai mare problema pe care o vad eu este cum ajungi la clientul tau care este un client premium, detinator al unui business enterprise.
    Daca reusesti sa faci suficient networking si sa generezi "tractiunea" produsului tau atunci ai dat lovitura.
    Avand in vedere ca ai deja cele 2 componente create in-house, nu-ti mai trebuie multi bani si timp sa le integrezi sa creezi sistemul la cheie despre care vorbesti.
    Iti ramane insa in continuare marea problema, cum sa devina viral, cum sa fie mentionat in cat mai multe locuri a.i. sa inceapa sa curga comenzile.
    Eu as analiza intr-o prima faza daca acest aspect al "tractiunii" imi este accesibil, altfel existand riscul de a nu avea clienti deloc.
    Asta e cea mai usoara parte: cateva sute de mii, daca nu milioane in promovare si ulterior zeci/sute de intalniri

Iar la final, pretul trebuie sa includa si promovarea. Poate nu mai e ieftin atunci, iar daca nu mai e ieftin, ce sens are?

Ce face emm acum, trebuia sa faca prin 2001, din pacate suntem in 2014, lumea evolueaza prea repede, produsele se dezvolta pentru necesitatile viitoare.
    Ultima modificare făcută de Tom; 4th October 2014 la 13:26.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    47
    Posturi
    3.934
    Putere Rep
    53

Implicit

Citat Postat în original de emm Vezi Post
    Postez pentru a cere parerea privind viabilitatea unui proiect, destinat potentialilor clienti din vest.
    Sa presupunem ca e cu 200% peste facilitatile oferite de actualele platforme.
    Totul s-ar reduce la costurile cu promovarea sa, respectiv un plan de afaceri realist. Mai exact, cat trebuie sa investesti pana iti intra primul euro/dolar/leu pe profit.
    Iti propun sa ceri o parere de la claudiu.gamulescu@underclick.ro , organizator Arena Ursilor | Concurs pentru Antreprenorii Online. 8 iunie 2012, Brasov
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Proiect bun sau rau ?
    De B. Alex în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 23rd August 2014, 16:13
  2. Un proiect pe afiliere
    De kleampa în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 16th November 2012, 17:28
  3. Proiect Domenii, Ip-uri, etc
    De StarNET în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 56