Vezi Rezultate Sondaj: Este fezabila o comunitate (forum) pe un site de comert electronic?

Alegători
10. Nu puteţi vota în acest sondaj
  • Da

7 70,00%
  • Nu

3 30,00%
Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Comunitate pe un ecommerce

kmedia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    7th July 2006
    Vârstă
    36
    Posturi
    131
    Putere Rep
    25

Implicit Comunitate pe un ecommerce

Salut,

Care sunt parerile voastre pro si contra legate de instalarea unei comunitati, forum spre exemplu, pe un site de comert electronic.

Ce am gasit eu pana acum...

PRO:
    - brand awareness
    - trafic general

CONTRA:
    - scaderea interesului pentru produsele magazinului => scaderea conversiilor (oamenii sunt interesati mai mult de socializare)

-Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    34
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    42

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Daca prima chestie care iti vine in minte cand te gandesti la asa ceva este traficul, mai bine o lasi balta...

Un forum este binevenit pe langa un shop, vei avea posibilitatea sa faci reviewuri la produse, recomandari, raspunde la intrebari, poti anunta reduceri, desfasura concursuri, etc, etc... Va trebui totusi sa ai pe cineva priceput care sa se ocupe de treaba asta in mod constant care sa tina flacara aprinsa...

Referitor la conversii, acestea ca volum nu vor scadea, in cel mai rau caz vor ramane la fel, ca procent in mod sigur se vor duce in jos, este si firesc...
    Ultima modificare făcută de -Rares-; 23rd February 2011 la 16:55.

kmedia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    7th July 2006
    Vârstă
    36
    Posturi
    131
    Putere Rep
    25

Implicit

Rares, tot ce ai spus tu mai sus se poate face mult mai profesional folosind un blog si nu un forum...eu vb de comunitate nu de reviewuri si concursuri. Deci intrebarea ramane...Ar putea fi un forum un lucru sanatos pt un ecommerce?

-Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    34
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    42

Implicit

Hei, eu ti-am dat cateva exemple, nu o sa-ti dau mura in gura. Daca ai prins ideea bine, daca nu asta e.

Da, niste anunturi le poti face pe un blog, ideea nu era asta, doar de "a posta un anunt si atat", studiaza mygarage.ro 10-15 minute si spune-mi dupa aia ce prosti au fost aia ca nu au facut un blog... Vezi ca au si blog si forum, studiaza putin care e diferenta dintre ele.

La intrebarea ta eu am raspuns "da", daca nu asta e raspunsul ce-l cauti sau daca tu stii deja raspunsul de ce ai mai deschis acest thread?

Andrei S este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    16th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    452
    Putere Rep
    21

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Este prea bun exemplul mygarage.ro
    Intr-o astfel de situatie un blog si un forum sunt o mana cereasca. Dar... cine vrea sa implementeze asa ceva este pregatit? Ma refer si mental, nu doar financiar.
    Oricine poate sa toarne un forum sau un blog: pentru rezultate va fi nevoie de oameni specializati pentru sustinerea acelor activitati.
    Sa incerc sa ma hazardez la o lista de avantaje si dezavantaje.

Dezavantajele:
    - investitie ( bani de inceput pentru development )
    - salarii ( bani cheltuiti constant )
    - necesitatea unei viziunii in domeniul respectiv ( idei generale )
    - timp ( oricati angajati ar fi cineva tot trebuie sa accepte sau sa respinga ideile lor; gasirea persoanelor ok pentru asa ceva = interviuri ).

Avantaje:
    - comunitate direct proportionala cu lucrurile oferite ( = marketing viral )
    - continut mult si diferit pe site = trafic "organic" mult mai mare ( vezi si "SEO content marketing" )
    - imagine ( magazinul va avea mai multe in plus comparativ cu un magazin normal )
    - bun sens/motiv pentru activitate pe platformele sociale = trafic "social"
    - n posibilitati de promovare altfel indisponibile sau cu randament prea mic ( pe blog se poate anunta o promotie... fara blog putem anunta doar pe facebook promotia; in cadrul comunitatii se pot efectua concursuri... fara comunitate concursurile sunt mai greu de efectuat sau nu au acelasi randament... etc ).

Privind in ansamblu cred ca putem vedea o activitate care se poate intinde pe ani de zile... si care va fi nevoie sa se imbunatateasca continuu. Repet, oamenii care vor asa ceva sunt pregatiti?
    Altfel nu are sens si ar fi doar o pierdere de timp si de bani. Dupa parerea mea nu conteaza nisa cat conteaza nivelul la care vor oamenii sa duca respectivul blog sau/si forum.
    Am un site de anunturi gratuite si promovez terapie ABA.

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    47
    Posturi
    3.936
    Putere Rep
    54

Implicit

Orice comunicare din partea firmei e o idee excelenta.
    Ca faci comunicarea sub forma de blog sau forum, ideea e sa comunici, sa interactionezi cu clientii si potentialii clienti.
    Ca e blog sau forum, ideea e sa gandesti bine scop site (comunitate), cel mai simplu pe sistem "Ai un site ca sa... (ce)".
    Strict dpv SEO, platforma e relativa: forum sau blog, functionalitatea in mare e aceeasi.
    Offtopic: poate reusim anul asta sa facem in zona de teste seo un experiment gen forum cu un singur utilizator inregistrat unde poate comenta orice utizator neinregistrat vs blog normal si versiunea similara: blog cu mai multi utilizatori inregistrati (poate posta oricine subiect nou) vs forum normal.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    119
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    119

Implicit

Citat Postat în original de kmedia Vezi Post
    Salut,

Care sunt parerile voastre pro si contra legate de instalarea unei comunitati, forum spre exemplu, pe un site de comert electronic.

Ce am gasit eu pana acum...

PRO:
    - brand awareness
    - trafic general

CONTRA:
    - scaderea interesului pentru produsele magazinului => scaderea conversiilor (oamenii sunt interesati mai mult de socializare)
    Depinde de gama de produse si tipul de trafic. Un forum e binevenit pe site-uri de comparatie, gen price, si restu, dar ideea de comunitate pentru un shop de lenjerie intima, eu nu o vad productiva. Plus ca daca iti promovezi produsele esti subiectiv si nu se tine cont de parerea ta.

Magazinul trebuie sa vanda, pentru brand cred eu ca e nevoie de preturi bune si customer service pe masura, inclusiv felul in care faci livrarea.
    Iar cei care ar trebui sa se ocupe de forum, ar putea la fel de bine sa faca brand awarness prin alte forumuri, si ar genera o conversie mult mai buna.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    71
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.159
    Putere Rep
    71

Implicit

sevensins.ro face ceva de genul pe pagina de produse. Au bagat posturi din forum pe paginile de produs, probabil ca sa para updatat mai des de catre google. Mie mi se pare un fel de spam.

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    91
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    42
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    91

Implicit

Un forum este foarte greu sa il umpli, sa aduci vizitatorii sa comenteze., iar la un magazin on-line un forum pustiu da o impresie de magazin mic, o solutie mai eleganta mi se pare un blog + posibilitatea de a comenta direct pe pagina produsului
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Hello comunitate SEOPEDIA !
    De christhian în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 28th January 2011, 14:46
  2. Salut Comunitate Seopedia !
    De nexo în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 25th January 2011, 10:57
  3. Site ecommerce nou - sugestii
    De katalin în forumul Google
    Răspunsuri: 29