Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234
Rezultate 31 la 36 din 36

Subiect: Ce vi se pare mai lame/penal?

  1. #31
    Avatarul lui wrc
    wrc
    wrc este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    13th October 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    217
    Putere Rep
    34

    Implicit

    Citat Postat în original de big Vezi Post
    Cand a venit a doua oara dupa 2 ani situatia era schimbata, tu aveai ceva experienta, el stia ca un site e productiv (doar a facut $xxxx pe urma lui), deci putei sa-i avansezi un pret corect pentru al doilea site. Iara ati fi castigat amandoi. Asa a ramas doar frustrarea. Iar e vina ta, ca nu ai avut ...(tupeu) sa-i ceri bani pe munca ta, si mai bine ai renutat complet.
    Teoretic ai dreptate, dar cu practica e mai greu.
    Am fost intr-o situatie asemanatoare, cu unul din primele mele siteuri, un experiment facut pe 3x.ro de la care nu aveam pretentii, m-am bagat la o colaborare cu un patron, clienti o gramada, mult timp s-a mers exclusiv pe comenzi de pe siteul meu. Dupa o perioada, dintr-o discutie aflu ca marele patron nu recunoaste meritele siteului, cica de unde atata site ca munca lui i-a adus banii sau cea de genul. Cand am vazut ca nu am cu cine ma intelege, l-am scos de pe site si mi-am vazut de treaba. Initial nu i-a pasat, dar in vreo luna s-a lasat cu mare scandal.
    Acum are site pe home.ro, cu continutul 70% copiat de la mine, restul de 30% inspirat+modificat.

  2. #32
    Avatarul lui crissuca
    crissuca este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    2nd January 2008
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    43
    Posturi
    41
    Putere Rep
    30

    Implicit

    Poarte penibile sunt si magazinele online ce au pe site reclama adsense.
    Ultima modificare făcută de crissuca; 7th January 2008 la 15:37.

  3. #33
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    34

    Implicit

    Citat Postat în original de crissuca Vezi Post
    Foarte penibile sunt si magazinele online ce au pe site reclama adwords.
    Permite-mi sa nu fiu de acord, intr-un mod politicos si civilizat Daca e magazinul online al unei firme care isi vinde produsele, ok, o reclama adsense ar strica. Dar daca e un reseller, sau un BANS care vinde produse de pe E-bay, chiar nu vad de ce nu si-ar monetiza traficul si cu niste AdSense.

  4. #34
    Avatarul lui crissuca
    crissuca este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    2nd January 2008
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    43
    Posturi
    41
    Putere Rep
    30

    Implicit

    Citat Postat în original de Tudi Vezi Post
    Permite-mi sa nu fiu de acord, intr-un mod politicos si civilizat Daca e magazinul online al unei firme care isi vinde produsele, ok, o reclama adsense ar strica. Dar daca e un reseller, sau un BANS care vinde produse de pe E-bay, chiar nu vad de ce nu si-ar monetiza traficul si cu niste AdSense.
    Esti foarte politicos, mai ales ca am avut si o greseala.
    Sunt de acord cu tine partial. Acum depinde ce intelegem prin reseller.

    Intru intr-un magazin online pt ca vreau sa cumpar, si nu sa fiu agasata de reclame. Din pacate, e o pratica f des intalnita la noi.

  5. #35
    Avatarul lui Michael
    Michael este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    20th December 2007
    Locaţie
    Arges- Romania
    Vârstă
    60
    Posturi
    128
    Putere Rep
    30

    Implicit

    Citat Postat în original de big Vezi Post
    Pai de compatimire nu prea am, da daca vrei ceva acid citeste mai departe:

    Mentalitatea asta romaneasca cu "el a castigat $xxxx pe munca mea" e total aiurea. Nu are importanta daca un om face milionu' de coco printr-un site pe care a platit $500. Important este ca cel ce a facut site-ul a muncit de $500 si a primit $500 deci e multumit. E cum ai zice ca un logan ar trebui sa fie $30.000 ca daca il faci taxi scoti $60.000. Costa cat face, nu cat produce.

    Acuma revenind la cazul tau, e vina ta ca nu ai cerut mai mult pe site. Practic nu ai cerut nimic. Probabil la momentul respectiv nu aveai prea mare experienta, deci nici nu prea aveai pe ce sa ceri. In viziunea mea a fost o win-win situation, el a avut site moca, tu ai acumulat ceva experienta in web design, seo, lucrul cu clientii, portofoliu, o cafea din cei $10, etc.
    (presupun ca nu aveai experienta, ca nici un om cu experienta nu face un proiect pe gratis, nici chiar intre prieteni)

    Cand a venit a doua oara dupa 2 ani situatia era schimbata, tu aveai ceva experienta, el stia ca un site e productiv (doar a facut $xxxx pe urma lui), deci putei sa-i avansezi un pret corect pentru al doilea site. Iara ati fi castigat amandoi. Asa a ramas doar frustrarea. Iar e vina ta, ca nu ai avut ...(tupeu) sa-i ceri bani pe munca ta, si mai bine ai renutat complet.

    ON TOPIC: Multe firme din domenii lucrative au patroni nontehnici care stiu ca "pe internet e gratis" asa ca au site-uri free, facute de secretara in word prin '98, si cu toate astea fac destui bani, pentru ca si clientii lor sunt nontehnici si nu sunt deranjati de un site facut cu picioarele. Nu e un capat de tara. Unui "junk yard" nu-i trebuie reclama cu neoane, un simplu "fier vechi" sris cu creta pe gard e la fel de eficient.
    ]

    1. Comentariul n-a fost acid, ai fost mult prea indulgent cu mine.
    2. nu ai inteles un lucru: nu banii m-au deranjat, ci atitudinea de desconsiderare fata de mine.
    Ok, eram oricum satisfacut ca facusem o treaba buna, avea vizitatori valorosi pe site, exact cei ce cautau afaceri cherestea fag, din google, eu ii preluam mailurile (am facut si asta vreo 2 luni), pana si-a bagat net la firma si a preluat el mailurile.
    Sincer ma multumea si o bere, o cafea sau un simplu mesaj de multumire.
    A fost ok si asa , fara nici o multumire.

    Mi-au venit dracii abia cand m-a contactat a doua oara: adica el chiar ma considera dobitoc (eu crezusem ca ma considera doar un baiat de treaba)

    PS De multe ori atitudinea deranjeaza mai mult decat banii, asta e!
    Deci nu banii m-au deranjat, ci atitudinea lui. Tot el a pierdut pana la urma, nici nu stie cat de mult.
    Ultima modificare făcută de Michael; 7th January 2008 la 19:25.

  6. #36
    Avatarul lui ionutzb
    ionutzb este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    4th May 2006
    Locaţie
    Constanţa
    Vârstă
    41
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0

    Implicit

    @Michael: şi în web dev, ca în orice alt domeniu se aplică vechea zicală: nu e prost cel care cere.... (ştii continuarea).
    A doua chestie... Logo-ul de la Nike a fost făcut pe 15 sau 50$. Deci nu ar trebui să te simţi naşpa

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Se pare ca a fost un PR update
    De beeuser în forumul Google
    Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 29th September 2008, 23:16
  2. Doar mi se pare ca seamana
    De forapathy în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 6th August 2008, 16:28
  3. Pare cam ieftin...
    De Federals în forumul Hosting
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 11th May 2008, 15:30
  4. Cum Vi Se Pare Corect ?
    De w3bmaster în forumul Directoare web straine
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 28th April 2008, 18:11
  5. How lame is this?
    De Ciprian Sorlea în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 20
    Ultimul Post: 14th December 2007, 00:20

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •