Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Apologiile conținutului. Opinii, însemnări, note, despre 'conținut'

Sab111 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    16th November 2017
    Posturi
    0
    Putere Rep
    0

Implicit Apologiile conținutului. Opinii, însemnări, note, despre 'conținut'

Aș vrea să fac, foarte scurt, un soi de apologie a conținutului. Am observat că, îndeobște, pentru un IT-ist, conținutul (lingvistic) reprezintă o chestie pasabilă. O formalitate. Important e să fie acolo. Totuși, prezența calitativă a unui text este fundamentală în economia unui site. Nu e vorba numai de propagarea prin motorul google al conținutului original (adică un serviciu instant pe care contentul îl livrează) ci – mai ales – de valorile pe care le transmiți. Modul în care o faci. Persuasivitatea de care dai dovadă.

Memorabilitatea de la capătul articolului de promovare. Am întrebat, cândva, un venerabil critic literar în ce rezidă talentul unui scriitor. Mi-a răspuns așa: În unghiul diferit prin care privește realitatea. Cred că e cea mai temeincă definiție a creativității pe care am primit-o vreodată. Ea se aplică – în universalitatea pe care o comportă – și în promovarea site-urilor. În același registru, cea mai faină promovare publicitară pe care am citit-o vreodată a fost cea a unei firme franțuzești de pompe funebre care și-a promovat o campanie publicitară cu următorul slogan: Ce rost mai are să trăiești când la noi o înmormântare te costă doar 100 de euro?

Ca să recapitulez: conținutul (ca formă a comunicării) reprezintă locul identităţii ca diferenţă şi al diferenţei ca identitate. În scurtul răstimp de când am poposit pe acest forum am cunoscut câțiva tipi faini. Chiar sunt deja într-un soi de pre-contract pentru varii articole de conținut. Și – cum comunicarea este esențială pentru orice act cognitiv - m-am dumirit (grație dialogului cu proaspătul meu amic, B) și în ceea ce privește următorul pas. Scrierea de advertoriale. Dacă articolele de conținut au un caracter mai generalist și oarecum neutru, scrierea de advertoriale proclamă o abordare diferită. Și - chiar cred - o pregătire diferită din partea emitentului. Ele sunt, cumva, cartea de vizită a unui site, a unei campanii, etc., forma PREMIUM de promovare a propriei afaceri.. Prin urmare, cine este interesat – de o astfel de colaborare- îmi poate scrie în privat. În măsura în care n-am deranjat cu acest nou topic o să mai revin cu varii texte, însemnări, opinii.
    Ultima modificare făcută de Nichita; 23rd November 2017 la 08:45.

Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.366
    Putere Rep
    99

Implicit

Daca o persoana trebuie sa revina supra unei propozitii pentru a o intelege, sunt 99% sanse sa inchida pagina si sa mearga in alta parte. A devenit foarte importanta si FORMA, pe langa continut.

Cu alte cuvinte, ca sa ai succes, pune-ti in valoarea abilitatile folosind o formatare excelenta si propozitii/cuvinte simple, "de online" (cel putin in primul paragraf si in subtitluri). Nu uita, capacitatea omului de a se concentra scade de la an la an. Ai maxim 8 secunde la dispozitie sa-i atragi atentia. Profita de ele, altfel irosesti o gramada de text pe care nu il citeste nimeni.

Bafta!
    Trust, but verify.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Trafic nevalid - AdSense pentru conținut
    De Duta Constantin în forumul Adsense
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 24th June 2017, 11:34
  2. Adsense neaprobat Conținut insuficient:
    De sergiu4995 în forumul Adsense
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 24th December 2016, 09:13
  3. Creator de conținut pe facebook
    De vladuionut în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 5