Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Opinii despre schimbarile recente in algoritmul Google

Razvan Pop este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    9th July 2004
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    1.376
    Putere Rep
    31

Implicit Opinii despre schimbarile recente in algoritmul Google

Salut,

S-ar putea ca acest post sa reprezinte noile baze ale optimizarii pentru motorul de cautare Google. Sa speram ca nu!

Ce am observat eu impreuna cu alti amici ca are o greutate mai mare acum:

1. Stabilitatea si vechimea backlink-urilor.
    2. Un numar mare de backlink-uri este benefic, sa fie tematic cat de cat.
    3. O impresie de a mea ca ar prefera paginile mici si cu cod curat.

Mai asteptam si alte opinii.
    Cu stima,
    Razvan Pop

Emgos este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    3rd June 2005
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    71
    Putere Rep
    27

Implicit

vechimea linkurilor a reprezentat din totdeauna un punct forte al optimizarii

treaba cu backlinkurile pe aceiasi tema am sustinut de vreo 1 an ca exista in algoritmul celor de la google, chiar ma certam pe un foroum din afara pe tema asta iar ei sustineau ca un link e un link

sustin ca informatia din pagina e cea mai importanta

Razvan Pop este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    9th July 2004
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    1.376
    Putere Rep
    31

Implicit

Eu nu am spus ca sunt elemente noi, doar ca li se acorda o mai multa importanta ca pan acum.
    Cu stima,
    Razvan Pop

Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.973
    Putere Rep
    53

Implicit

Well Razvan, cum ti-am mai spus...

Cred ca in acest moment, Google nu mai da doi bani pe link-urile noi.

1. Pana nu au vechime link-urile (nu stiu cat, dar estimez minim 6 luni) nu mai sunt luate in cosiderare.<span style="color:darkred"> (NOU)</span>

2. Prea multe sunt site-urile care fura continut : placere.ro, top66.ro etc. SI eu am foarte multe externe (proxy-uri)care imi fura (avand site international). Vreo penalizare ? <span style="color:darkred">(Deja stiut)</span>

3. Site-wides, cred ca nu numai ca nu mai au aprope DELOC valoare (poate ca un singur link), dar cred ca sunt penalizate. (NOU)<span style="color:darkred">
    </span>
    4. Oprirea brusca a unui link (sau several) site-wide, te duce la fundul rezultatelor. Penalizare ? <span style="color:darkred">(Deja stiut)</span>

5. Castigarea de IBL-uri foarte repede si foarte multe (DP?) este grav. Penalizare ? <span style="color:darkred">(Nou si vechi ?)</span>
    Founder. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

kevinro este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    28th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    369
    Putere Rep
    26

Implicit

Originally posted by Cristian Mezei
    [b]
    3. Site-wides, cred ca nu numai ca nu mai au aprope DELOC valoare (poate ca un singur link), dar cred ca sunt penalizate. (NOU)<span style="color:darkred">
    </span>
    Pe "web design" pagini in romana a aparut efectiv de nicaieri site-ul Kenno Media (pozitia 11). Singura lor schimbare majora, ca au capatat de curand un link site-wide cu anchor-text "web design" de pe site-ul propriu, Bizwords.ro. Si dupa cum am mai spus pe celalalt thread, a disparut in neant Claus.ro (acum e undeva pe vreo 45). Linkurile site-wide au valoare ridicata, cu conditia sa descrie corect tema site-ului legat. Daca nu, valoarea lor e redusa, dupa principiul: linkul si IP-ul.

Google pare sa se fi pus cu bulaul pe site-urile babane si eclectice, care generau trafic doar de dragul traficului. In urma cu vreo 2 luni daca tineti minte a eliminat din index niste asa-zise motoare de cautare care de fapt isi inflationau rezultatele cu rezultate luate din stanga si din dreapta. Uitati-va in WebCEO, la partea de Submission, si luati la mana cateva din "motoarele" alea - veti vedea ca unele au PR 0, sau deloc (de ex., Amfibi.com). Acum a trecut la reevaluarea linkurilor site-wide. In felul asta, degeaba ai un site barosan si speri sa faci bani vanzand linkuri site-wide irelevante. Nu mai tine.

Si in Romania ii paste excluderea pe unii, si probabil cand Google va intra serios pe piata de la noi, o sa-i si excluda.

[quote=Cristian Mezei]
    4. Castigarea de IBL-uri foarte repede si foarte multe (DP?) este grav. Penalizare ? <span style="color:darkred">(Nou si vechi ?)</span>

Cu asta nu sunt de acord. E un enunt vag, care poate fi dovedit numai cu statistici concrete care se vor face abia de acum incolo. Daca maine reapare Ceausescu si eu anunt pe un site chestia asta, normal ca voi capata brusc mii de linkuri si fiti siguri ca Google o sa ma si puna pe primul loc dupa o cautare, sa zicem, de tipul "fantoma lui Ceausescu". Linkurile trebuie sa fie pur si simplu cat mai variate, de pe cat mai multe IP-uri. Nu mai tine sa pui un link site-wide pe un site cu 15.000 de pagini, si sa fii cocotat in top.
    Lucian

WeaselMan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    22nd July 2005
    Locaţie
    weaseland
    Vârstă
    35
    Posturi
    447
    Putere Rep
    27

Implicit Re: Opinii despre schimbarile recente in algoritmul Google

Originally posted by Razvan Pop
    [b]1. Stabilitatea si vechimea backlink-urilor.
    Mult success in continuare celor care se bazau foarte mult pe DigitalPoint Co-op Network. Stiu ca unii au urcat MULT de tot datorita link-bombing-ului, si acuma au coborat si mai mult :shock:

Cred ca blogurile au ramas cel mai bine "infipte", pentru ca astea se bazeaza pe continut si one-way-links, care e metoda preferata de google.

Anyway, Google sucks. Parca vad iara cateva mii de procese impotriva lor ca au cazut astia [mari] din rezultate! Tough luck...
    (\_/) I like bunnies
    (>.<) ...and people with b00bs. But especially bunnies with b00bs xD

lixor este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    11th February 2005
    Locaţie
    craiova
    Vârstă
    41
    Posturi
    413
    Putere Rep
    28

Implicit

nu cred ca acest co-op de la DP a contat vreodata ca IBL-uri pt. google. pina cum vreo luna nici macar nu erau link-uri statice, erau afisate prin rotatie. eu unul, cu un site vechi de vreo 4 luni sunt pe pozitia 3 in yahoo din 8.5 milioane rezultate si pe prima pagina in msn, doar cu ajutorul co-op-ului, cu foarte putine link-uri din citeva directoare si fara link exchange. e posibil sa functioneaze.
    intr-adevar cred ca vechimea, a link-urilor, a site-ului, inseamna f. mult pt. google. la msn cel putin nu exista asa ceva. pacat ca nu-ti trimite si vizitatori

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Google Cheat Sheets - totul despre Google
    De Duncan în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 13th November 2009, 21:16
  2. Opinii ActivRent.ro
    De Nica Cristian în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 9th October 2009, 10:40
  3. opinii www.freegamesparty.com
    De Dude în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 8