Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Ce ar trebui sa stie un incepator in programare?

  1. #1
    Avatarul lui noah
    noah este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    13th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    0
    Putere Rep
    0

    Implicit Ce ar trebui sa stie un incepator in programare?

    Ce ar trebui sa stie un incepator in programare inainte de a aplica la o oferta de angajare?

    Dilema vine pe fondul lipsei unor informatii concrete si a ofertelor de angajare cu cerinte din ce in ce mai avansate. Sunt incepator, am cochetat cu ideea internetului de mult timp insa am fost doar un trecator, in ultima vreme in schimb am inceput sa studiez mai intens limbajul de programare PHP. Am citit carti, videoclipuri mai vechi de la lynda cat si pe siteuri ce ofera astfel de cursuri si inteleg tot, pot aplica pe moment ce am invatat acolo dar cam atat.
    Intrebarea este: am sanse de a ma angaja intr-o firma in astfel de conditii? Iar la conditii ma refer la situatia in care cunosc sintaxa, pot crea si clase "chioare", dar nu stiu cand sa le folosesc pentru ca asta este partea negativa a studiului pe cont propriu, gasesti manuale si surse de unde sa inveti dar nu stii cand si cum sa aplici ce ai invatat.

    Nu sunt nerabdator si nici avid dupa bani, pentru ca nu vreau sa ma angajez pentru salariu ci pentru ca mi-ar oferi o oportunitate de invatare mai rapida.

    Angajeaza cineva persoane in situatia mea? Adica am sanse sau ar trebui sa continui pe cont propriu si sa nu-mi mai bat capul cu cautarile?

    Recapitulare:
    • stiu sintaxa PHP, dar personal nu vad cum as putea fi de folos intr-o firma cu aceste cunostinte;
    • in trecut am invata la nivel de incepator HTML5 si CSS3, deci cu o recapitulare minima si cu internetul la dispozitie as putea inchega ceva branza;
    • nu am pretentii la salariu, poate cel mult la o diurna pentru mancare.


    ...

  2. #2
    Avatarul lui kleampa
    kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    1.573
    Putere Rep
    50

    Implicit

    in afara de invatat sintaxa, nu ti-a trecut niciodata prin gand sa faci tu de capul tau un script care sa faca ceva?
    ps: cati ani ai?
    Membru fondator al societății secrete Afiliatti.

  3. #3
    Avatarul lui RedHat
    RedHat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    43
    Data înscrierii
    23rd September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    896
    Putere Rep
    43

    Implicit

    La interviuri, ca junior primesti in mare parte intrebari de algoritmica si poo. Trebuie sa stapanesti bine bazele si conceptele din poo. Unele din ele vor fi generale unde te descurci daca ai inteles teoria (ex. ce este polimorfismul) insa altele vor fi specifice si necesita experienta practica de asta este foarte important sa treci de pragul ala "nu stiu de unde sa incep si ce sa aplic" si sa incepi sa scrii ceva.

    Nu stiu care este nivelul tau, insa (cred) ca cel mai indicat ar fi sa aplici pentru un internship. Sa te angajezi trebuie sa dovedesti ca stii sau macar ca ai potential. Mult
    Intre timp ar trebui sa incepi sa pui in practica ceea ce ai invatat. Incepe cu chestii usoare insa numaidecat pune mana si scrie cod deoarece altfel nu ramai cu nimic din tutorialele la care te uiti si din cartile pe care le citesti.

  4. #4
    Avatarul lui noah
    noah este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    13th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    0
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Citat Postat în original de kleampa Vezi Post
    in afara de invatat sintaxa, nu ti-a trecut niciodata prin gand sa faci tu de capul tau un script care sa faca ceva?
    ps: cati ani ai?
    Ba da, asta fac acum, urmez cursuri / tutoriale in care se presupune ca voi crea aplicatii pe baza studiului anterior, urmand ca dupa aceea sa incerc sa creez niste aplicatii pe baza unor specificatii proprii. Dar nu asta era ideea, stiu ca asta este cursul si ca dupa teorie urmeaza practica, ideea era daca am sanse sa ma angajez la o firma unde sa ma pot dezvolta mai rapid.
    Am 23 de ani.

    Citat Postat în original de RedHat Vezi Post
    Nu stiu care este nivelul tau, insa (cred) ca cel mai indicat ar fi sa aplici pentru un internship. Sa te angajezi trebuie sa dovedesti ca stii sau macar ca ai potential. Mult
    Probabil am facut eronat referire la angajare dar tot la stagiu ma refeream si eu.

  5. #5
    Avatarul lui draghiciu
    draghiciu este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th April 2013
    Locaţie
    bucuresti
    Vârstă
    49
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

    Implicit

    din ce localitate esti?

  6. #6
    Avatarul lui noah
    noah este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    13th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    0
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Bucuresti

  7. #7
    Avatarul lui Analiză
    Analiză este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    1st November 2012
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    357
    Putere Rep
    21

    Implicit

    Cand vei invata OOP nu vei fi considerat incepator.
    Incearca sa faci cat mai multe din script-urile oferite de php academy, au canal de youtube.

  8. #8
    Avatarul lui inSecure
    inSecure este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    2nd December 2007
    Posturi
    612
    Putere Rep
    35

    Implicit

    Nu sunt programator de meserie, dar ce iti sugerez e sa te apuci de un proiect mai mare.
    Ex: Fa-ti un portal general sau de turism sau orice (atat timp cand aplici ce ai invatat pe ceva mai mare).

    P.S.: Dupa ce ai inteles cum mergea treaba cu PHP mergi spre MVC-uri (symfony, YII, cakephp etc). Vezi ce se cauta in Romania si invata (va fi un avantaj la interviuri)
    Hmm..ar merge o lada de bere

  9. #9
    Avatarul lui Olivian Breda
    Olivian Breda este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    14th September 2012
    Locaţie
    Bucharest, Romania
    Vârstă
    41
    Posturi
    216
    Putere Rep
    26

  10. #10
    Avatarul lui Promo4net
    Promo4net este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    28th October 2014
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    47
    Posturi
    65
    Putere Rep
    0

    Implicit

    O idee... alege-ti un script cu vechime gen comert ceva ce te atrage apoi incepi sa citesti codul sa vezi exact cat intelegi si ce au vrut sa faca si cum au facut programatorii respectivi. Apoi incearca sa-ti faci singur diferite clase personale pe care sa le folosesti la alte proiecte gen o clasa care sa se conecteze la mysql si sa detecteze singura cand este proiectul pe localhost si cand este pe remote (asta o sa te ajute mult sa ai o vesiune de site pe care sa o muti de colo colo in 2 minute) sau o clasa ajax cu post si get securizata, sau o clasa care sa-ti faca logare securizata si sa o poti folosii la multe proiecte imediat. Avantajul? ai multe scripturi facute de tine cat mai simplu, poti sa faci modificari imediate in functie de nevoi... dupa 6 luni ai un adevarat cms personal cu care faci zeci de lucruri in stilul tau. Inca un sfat de exemplu ai nevoie sa faci un script...nu stiu un formular de contact cu captcha. Nu te grabi fa-ti tot o clasa serioasa pe care sa o refolosesti pentru ca o sa mai ai nevoie de ea sau o sa te trezesti ca ai nu stiu ce problema in 5 site-uri si tot acolo ajungi. Programarea e ca sahul pe masura ce joci castigi tot mai multa experienta. E normal sa-ti pui problema daca o sa ajungi angajat mai ales ca ai observat multi cer ceva ani de experienta. Experienta ca experinta dar iti mai trebuie si incredere in tine... deci tot la practica ajungi ca sa te simti "bazat" Relaxat, gandim ca la programare nu e ca la sapa si mai avem nevoie si de igiena psihica ok my friend?!

    P.S. Vezi care-i treaba si cu javascript o sa ai mare nevoie.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Intrebare de incepator
    De piciu1993 în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 24th May 2011, 17:53
  2. Ajutati un incepator ?
    De adivin în forumul Google
    Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 13th February 2008, 22:03
  3. Ce ar trebui sa fac ?
    De BeFree în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 17th May 2007, 07:15
  4. o intrebare de incepator...
    De zacusk în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 12th December 2004, 14:14

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •