Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Okazii.ro de vanzare

  1. #1
    Avatarul lui avram
    avram este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    57
    Data înscrierii
    7th May 2011
    Posturi
    1.361
    Putere Rep
    57

    Implicit Okazii.ro de vanzare

    ░▒▓█▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀█▓▒░

  2. #2
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127

    Implicit

    Citat Postat în original de avram Vezi Post
    Nu stiu daca e adevarat sau nu, zoso are stilul lui , dar nu e nici o noutate.

    "orice site e de vanzare", dar asta nu inseamna neaparat ca vor sa scape de el, cat ca NU stiu ce "urmeaza".

    Sunt afaceri mari, care nu pot tine site-ul cu evolutia tehnlogiei, a pietei, etc. Au angajati pe pile care zac la program. Cine sa creeze viziunea, strategia?

    Patronii sunt de obicei cei care pot duce o afacere pana la un punct! Dupa, e nevoie de "suflu fresh", de "inovatie", etc. Sunt multe afaceri care se opresc in punctul x.

    Okazii este la maxim pentru ei acum, nu au nici o viziune, totul e copiat. Teoretic daca nu fac ceva, urmeaza sa cada, usor dar sigur.

    Ebay nu vine in ro, iar daca ar ajunge, nu cumpara okazii, cum amazon nu cumpara emag. Ei doar vin E destul sa tranteasca un .ro, si restul pot inchide pravalia.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  3. #3
    Avatarul lui RedHat
    RedHat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    43
    Data înscrierii
    23rd September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    896
    Putere Rep
    43

    Implicit

    Cum sa pice atata timp cat nu au un concurent direct care sa ofere ceva mai bun decat ei?

  4. #4
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127

    Implicit

    Citat Postat în original de RedHat Vezi Post
    Cum sa pice atata timp cat nu au un concurent direct care sa ofere ceva mai bun decat ei?
    Nu au concurent direct, pentru ca nu e nisa de "concurat". Ceva mai bun, decat 0 exista tot timpul. Okazii este un conglomerat de "de toate", si "nimic".

    Okazii (sensul romanesc) sunt rare, si se pierd printre multe produse scumpe, la pret de magazin (fara factura), fara garantii, tepe, fake, magazine(ce cauta pe okazii?), etc.

    Okazii este imens, dar in acelasi timp nimic. Nu are o identitate. Daca intrebi 10 pers diferite, ce le spune lor okazii, vei primii 10 raspunsuri diferite. Fa testul!

    Pe A1, are si okazii cateva panouri. Nu se mai inteleg, sunt sterse, "murdare",... jenante. Atat de mult conteaza brandul si marketing pt okazii, astazi


    Revenind la ce ziceam mai sus. Exista afaceri de succes, dar succesul nu este "forever", iar mai ales in online, este "sezonier". Sunt milioane de afaceri care dau faliment, si milioane care au succes. Dar acel succes nu este forever.

    Cand bestjobs a fost cumparat, era un caz tipic de "limita". Era la maxim, dpdv al celor care il conduceau. Daca nu ma insel, pretul a fost 6 mil.

    Au venit "niste" baieti cu viziune, si au pus tipuri de anunturi, si preturi enorme pt vrea respectiva, gen 100 euro/anunt. Toti au zis, enorm, o sa dea faliment. In primul an erau pe profit!

    Asta este viziune, "sa stii ce urmeaza, ce si cum sa faci".

    Din 2008 de la criza, viziunea este rara, riscanta si extrem de scumpa. Se vinde greu, se cumpara greu, de obicei se spala bani.

    Parerea mea este ca okazii a ajuns la punctul x. Nu stiu ce sa mai faca. In ultimul an au copiat toate "stilurile" de site-uri (afaceri), au facut o ciorba si au terminat! Acum ce mai facem? Nu stim! Punct.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  5. #5
    Avatarul lui RedHat
    RedHat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    43
    Data înscrierii
    23rd September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    896
    Putere Rep
    43

    Implicit

    Pai asta e problema, ca nu trebuie sa faca nimic revolutionar. Cand sunt doua tarabe concurente una langa alta, fiecare din ele incearca sa aduca chestii noi pentru a atrage cat mai multi clienti. Cand este doar una, nu trebuie sa se puna in cap pentru clienti deoarece acestia nu au alta optiune.

    Pentru noi okazii nu inseamna nimic pentru ca nu il folosim insa sunt o gramada persoane care prefera sa cumpere un telefon de pe okazii deoarece e cu 50 lei mai ieftin decat in magazin. Probabil datorita nivelului de educatie a utilizatorilor a rezistat atata timp si va continua sa reziste mult si bine. Eu unul nu ii vad un declin in urmatorii ani fara un concurent care sa aduca ceva mai bun.

    Ce zici tu despre succes si durata acestuia este corect, insa pe o nisa competitiva cand concurentii iti taie craca de sub picioare. In cazul okazii, nu cred ca sunt atat de idioti sa si-o taie singuri. Nici cu viziunea nu stau chiar atat de rau. Nu reinventeaza ei roata, insa au mirosit ca afilierea incepe sa prinda teren in Romania si s-au bagat si ei pe felie. Daca reusesc sa o faca si corect, s-ar putea sa fie un succes.

  6. #6
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127

    Implicit

    Citat Postat în original de RedHat Vezi Post

    Pentru noi okazii nu inseamna nimic pentru ca nu il folosim insa sunt o gramada persoane care prefera sa cumpere un telefon de pe okazii deoarece e cu 50 lei mai ieftin decat in magazin. Probabil datorita nivelului de educatie a utilizatorilor a rezistat atata timp si va continua sa reziste mult si bine. Eu unul nu ii vad un declin in urmatorii ani fara un concurent care sa aduca ceva mai bun.
    Da, probabil ca sunt. Eu sunt genul care vand instant orice, doar ca eu vand doar "okazii". Nu cumpar nimic ever, pt ca nu am ce. Dar cand caut ceva, rankeaza okazii, si dau click sa vad ce "rankeaza", si sunt doar "tepe" = pret foarte mare, produse fake, garantie Nu (dar pret de mag sau mai mare), etc.

    Da, okazii vinde fara acte, si atat. Cumperi un tel din magazin la 10 mil, pe okazii ar trebui sa fie maxim 7, nou cu garantie (daca nu are factura=tva). Iar ca sa fie okazie, trebuie sa fie 5-6 mil. Sub 5 teoretic zici ca e furaciune, iar tel noi se gasesc rapid, deci nu poti cumpara furaciune. Un tel de mag la 10 mil, vandut la 5-6 e okazie. Dar cate sunt? 1? Nu cred

    Cand a aparut iphone5, tin minte ca ma uitam la preturi: 1500 euro, dupa 2 sapt, 1200 euro, dupa 1 sapt, 1000 euro. Cand a aparut la provideri, era pe la 900 euro pe okazii. Unde era "okazia"?

    Anul trecut comandam ugg de la ugg austria (.eu (rest of europe)). Pe okazii erau 3000 de perechi, din care 2990 fake, 10 originale (teoretic), la pret mai mare (fara tva) decat la producator pe site Unde era okazia? Pentru mine okazia "de a cumpara ce vroiam" a fost sa cumpar de la producator

    Cei care cumpara de pe okazii o fac pt ca e "la negru". Muncesc la negru, prefera sa cumpere "la negru". Doar ca NU este mai "ieftin". Suntem o natie de "ieftin" dar cu "fitze".

    E ok, pt useri ca mine, care vand "second hand", lucruri personale, dar astea sunt doar 5-10% din okazii, restul sunt tepe, fakes, "afaceri" la negru si furaciuni.

    Iti dau un ex, ca sa ai o alta imagine. De anul trecut, curierii raporteaza la fisc, incasarile de la Persoane Fizice, peste o suma x. Fix pentru site-uri gen okazii. Stiu multi care au renuntat la okazii, pentru acest motiv. Altii o sa renunte in curand, cand le vin "taxele" de plata. Okazii a venit cu pick-up in baneasa, incercand sa protejeze "vanzatorii", dar nu este chiar "super", pentru ca e greu sa scunzi "ofertele nasoale".

    Comanzi un produs la face2face, vine garda la intalnire Si ia si da explicatii.

    Sunt cazuri reale, asa ca daca teparii dispar, raman cu 5-10% second hand (okazii), si furaciuni. Furaciunile nu merg nici ele, ca ai sansa mare sa dai de garda la "livrare'. A aparut mercador & company, furaciunile s-au mutat in mare parte acolo.

    Okazii nu este ebay, este doar o confuzie. Nu din cauza lor, cat din cauza "mentalitatii" noastre, atat dpdv cumparator, cat si vanzator.

    Ma repet, ei curata, sunt useri tepari care au disparut, useri cu furaciuni, care au disparut, useri cu mii de reviews care au disparut, etc. Dar banuiesc ca au realizat, ca daca termina de facut curant, nu mai raman cu mare lucru

    Ce este okazii? Ce inseamna brandul okazii?

    off: Site-uri gen mercador (model classifieds) sunt mai ok pt user, si mai profitabile pe termen lung. Costuri mici sau 0 pt vanzator, aceeasi expunere ca pe okazii. Toate problemele se muta la "tranzactie", si nu la mercador. Mercador vrea multe anunturi, enorm de multe, pentru ca face bani din "pozitii", cu cat mai multe, cu atat mai multi care platesc "pozitii". Simplu si curat!

    off: ca tot vb de ugg, ce avem astazi pe okazii (vezi factura si garantie, ca aia cu "nou" e irelevanta)?
    Cate au factura?
    Dar garantie (de original macar )?
    Aia cu garantie de livrarea, e prosteala okazii, ca sa-i ajute pe vanzatori. Iti sare in ochi, dar e "de livrare', nu "de produs"
    Cate sunt fake? Aici raspund eu: toate! (din prima pagina, pag 2 ti-o las tine)
    Ce useri le vand? Tot eu raspund: 100% reputatie, cu sute-mii de reviews

    Poza nu merge, asa ca vezi link.



    Alege orice produs, si ne uitam amandoi.
    Ultima modificare făcută de Tom; 17th August 2013 la 03:00.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  7. #7
    Avatarul lui RedHat
    RedHat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    43
    Data înscrierii
    23rd September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    896
    Putere Rep
    43

    Implicit

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Ce este okazii? Ce inseamna brandul okazii?
    Este o piata, un obor cum se spune. Acolo nu mergi sa iti cumperi incaltaminte originala, mergi sa iti cumperi incaltaminte ieftina si esti constient ca este fake insa te bucuri ca o iei cu 10 euro nu cu 100. Daca cineva se asteapta sa isi cumpere cu 70 lei ugg-uri originale, comanda de pe okazii si este dezamagit cand le primeste si isi da seama ca nu sunt orginale, nu stiu ce sa spun, isi merita soarta. Problema ar fi daca se vand fakeuri si vanzatorii sustin ca sunt originale.

    Garantia despre care vorbesc astia de exemplu este mai degraba o invoiala intre ei si client sa schimbe produsul in 2 luni. Mi se pare in regula, adica daca chiar fac chestia asta este super. Imi aduc aminte acum vreo 2 ani, am cumparat o pereche de adidasi din Deichmann si am fost a 2a zi sa ii schimb cu o marime mai mica si a inceput sa caraie o vanzatoare de acolo ca de ce nu am luat din prima marimea care imi trebuie. WTF?

    Mercador si okazii sunt diferite si nu stiu daca sunt neaparat mai ok pentru useri pentru toate categoriile de produse. Daca ar fi sa cumpar un iphone de pe mercador as fi suspicios si primul lucru care mi-ar trece prin minte ar fi: "cum pot sti ca nu imi pune o caramida in loc de iphone in colet?". Pe okazii in schimb daca vezi un utilizator cu 5 ani vechime si 3000 de calificative pozitive, ai toata increderea ca nu isi strica afacerea acolo pentru o gainarie.

  8. #8
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127

    Implicit Okazii.ro de vanzare

    As dori sa continuam discutia de aseara Al 257-lea topic despre reputatii - postez pentru un prieten pe un topic separat.

    Zoso a facut un update, cu sumele 50 mil pret vanzare (14 mil vanzari). Daca 14 mil sunt pe hartie, asta inseamna ~ 30mil reale (cumpara becul de 5 ron, in loc de camera de 5 000 ron, pt un comision mai mic ).

    Reale sau nu, as propune un alt subiect, mai interesant.

    Ce ati face voi daca ati cumpara okazii.ro?

    Ce si cum ati modifica okazii, pentru a ajunge la next level.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  9. #9
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    59

    Implicit

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Ce ati face voi daca ati cumpara okazii.ro?
    Eu as inchide conturi si as da banuri la greu. In maxim 2 luni, elimin 90% din tepe. Partea trista ar fi ca ar scadea traficul din cauza asta
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

  10. #10
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127

    Implicit

    Citat Postat în original de haos Vezi Post
    Eu as inchide conturi si as da banuri la greu. In maxim 2 luni, elimin 90% din tepe. Partea trista ar fi ca ar scadea traficul din cauza asta
    Asta fac si ei, de ceva timp. Am vazut cateva conturi mari inchise, dar banuiesc ca au realizat acelasi lucru. Raman fara trafic Si dupa? Ce fac sa schimb imaginea de brand, sa aduc trafic, si vanzatori de "okazii" reale.

    Citat Postat în original de RedHat Vezi Post
    Este o piata, un obor cum se spune. Acolo nu mergi sa iti cumperi incaltaminte originala, mergi sa iti cumperi incaltaminte ieftina si esti constient ca este fake insa te bucuri ca o iei cu 10 euro nu cu 100. Daca cineva se asteapta sa isi cumpere cu 70 lei ugg-uri originale, comanda de pe okazii si este dezamagit cand le primeste si isi da seama ca nu sunt orginale, nu stiu ce sa spun, isi merita soarta. Problema ar fi daca se vand fakeuri si vanzatorii sustin ca sunt originale.

    Garantia despre care vorbesc astia de exemplu este mai degraba o invoiala intre ei si client sa schimbe produsul in 2 luni. Mi se pare in regula, adica daca chiar fac chestia asta este super. Imi aduc aminte acum vreo 2 ani, am cumparat o pereche de adidasi din Deichmann si am fost a 2a zi sa ii schimb cu o marime mai mica si a inceput sa caraie o vanzatoare de acolo ca de ce nu am luat din prima marimea care imi trebuie. WTF?

    Mercador si okazii sunt diferite si nu stiu daca sunt neaparat mai ok pentru useri pentru toate categoriile de produse. Daca ar fi sa cumpar un iphone de pe mercador as fi suspicios si primul lucru care mi-ar trece prin minte ar fi: "cum pot sti ca nu imi pune o caramida in loc de iphone in colet?". Pe okazii in schimb daca vezi un utilizator cu 5 ani vechime si 3000 de calificative pozitive, ai toata increderea ca nu isi strica afacerea acolo pentru o gainarie.
    Da, asa eram si eu la 18 ani, cumparam junk, dar FARA sa am "educatia" de "shopping". Ma enervam ca pantofii mei de piele (cocalar) se stricau dupa 2 purtari, ca tricoul "intra la apa" dupa prima spalare. Client de haine "Second hand" nu am fost, dar la mine la tara, exista inca targ cu "second hand".

    Suntem o tara "saraca". Dar oare educatia nu ma obliga pe mine (site, shop) sa prezint informatii reale? Okazii a ales sa mearga pe tepe, si asa au ajuns unde sunt.



    De ce nu pot obliga vanzatorul sa spuna ca sunt FAKE?

    Ca nu au garantie! De ce sa pun prosteala cu "garantie de livrare" ?

    De ce am useri cu reputatie mare (ar trebui sa-ti ofere incredere in tranzactie), care scriu in titlu "factura", cu toate ca este "fara factura?

    Pentru ca vreau sa dau eu (site) teapa? Sa incurajez teapa?

    De ce sa aleg "prosteala" si dupa sa ma intreb, de ce brandul Okazii = teapa?

    Asa-zisa "garantie", este tot un tip de ajutor pentru tepari. Ai garantia ca iti returneaza banii, daca produsul nu este "ca in descriere". In descriere ce scrie? Cizme UGG! Ugg este trademark, iar tu ce cumperi? Cizme tip ugg, sau cizme ugg care sunt "gdu, ggu, ugu, etc". Si realizezi ca se rup in 2 zile. Le-ati purtat? Da, pai atunci se anuleaza garantia

    Te-ai gandit vreodata ca "fetele" care cumpara, cred ca sunt okazii? O pereche de ugg este minim 5 milioane, iar la 80 ron, este okazie? Daca scria "copie, fake, etc", atunci poate nu cumparau?

    De ce ar obliga okazii pe cineva sa spuna "adevarul", daca asta inseamna ca pe okazii se vand tepe, fake, etc? Normal ca nu fac asta, asa ca s-au ales cu un brand de "teapa"! Ei au vrut asta, asa ca asta sunt!

    Cum schimbi okazii?

    Citat Postat în original de Clax Vezi Post
    @Tom - s-a strecurat o greseala de traducere pentru cuvantul 'Factura', asadar intre litera 'c' si 't' lipseste litera 'a'.
    Tare Ai un +10 meritat

    Asa ar trebui sa arate pagina de ugg, dupa colegul Clax:



    Off: Nichita, poti muta te rog, discutia mea cu redhat, despre okazii, aici? Merci.
    Ultima modificare făcută de Tom; 17th August 2013 la 17:26.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Afiliere okazii.ro
    De filip.camara în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 117
    Ultimul Post: 15th December 2014, 19:36
  2. Program Afiliere Okazii.ro
    De Realtuning în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 27th June 2013, 00:45
  3. Okazii.ro afiliere
    De lovelife în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 3rd April 2013, 18:00
  4. Magazin pe Okazii.ro
    De CODEX în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 5th August 2009, 15:58

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •