Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Sugestie achizitie laptop

impelo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    7th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    304
    Putere Rep
    26

Implicit Sugestie achizitie laptop

Salutare,
    Iata ca a venit vremea sa imi iau un laptop nou. Vechiul Dell 1501 incepe sa dea rateuri, asa ca am decis sa trec la o alta solutie mai de actualitate, mult mai performanta.
    Nu stiu inca ce sa aleg, dar am cateva preferinte:
    -bateria sa tina destul
    -procesorul sa fie bun
    -8GB RAM
    -2GB video dedicati
    -1TB HDD

Am gasit Laptop Lenovo IdeaPad Z500, Intel Core i5-3230M, 1TB HDD, 8GB DDR3, nVidia GeForce GT 740M 2GB, FreeDOS, Maro 59-377397
    Ce spuneti? Pot gasi ceva la fel de bun, poate chiar mai bun? Bineinteles, in limita a 2800 lei. De preferabil sa aiba magazinul in Bucuresti, sa pot vedea si eu produsul inainte de a-l lua.
    Multumesc pentru sugestii.

O saptamana reusita.

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94

Implicit

Nici asta nu e rau : Laptop ASUS K56CB-XX305D, Intel Core i5-3317U, 1TB HDD, 8GB DDR3, nVidia Geforce GT 740M 2GB, FreeDOS K56CB-XX305D .
    Personal ma "joc" cu un Asus de cativa ani si inca se misca impecabil. Cred ca au cel mai bun raport calitate pret.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

LensFlare este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    25th November 2010
    Posturi
    1.114
    Putere Rep
    39

Implicit

@robyroy asus-ul are procesor ULV, deci e la nivel de i3. Oricum amandoua modelele fiind de tip slim se vor incinge mai repede decat modelele clasice daca rulezi jocuri.

Analiză este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    1st November 2012
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    357
    Putere Rep
    22

Implicit

Eu folosesc un laptop Lenova pot spune ca sunt mai mult decat multumit de calitatea lui, recomand oricand cu caldura si pot spune ca i-am folosit procesorul la maxim si nu sa intamplat nimic spectaculos(sa mi se arda calculatorul sau ceva de genu'), si sunt persoana care sta si 14 ore pe zi la calculator, plus datile cand il uit deschid.

Oricum, sunt perioade in care preturile scad ,la laptopuri precum ai tu, posibil ca peste o luna sa il poti cumpara cu 200-300 de lei mai ieftin.

sorel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    20th June 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    36
    Posturi
    83
    Putere Rep
    21

Implicit

Salutare,

Din experienta, recomand laptop-urile Lenovo. Sunt destul de stabile si foarte bune din punct de vedere calitativ.

adicom este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    10th September 2012
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    35
    Posturi
    18
    Putere Rep
    0

Implicit

E bunicel laptopul pe care l-ai ales, insa cica are putin de suferit atunci cand vine vorba de rezolutia HD. Daca arunci o privire asupra acestui review: Review Lenovo IdeaPad Z500 Notebook - NotebookCheck.net Reviews , vei afla ca Samsung Series 5 510R5E ar fi o alegere mai buna.

Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    7th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    304
    Putere Rep
    26

Implicit

Vreau doar sa aiba RAM, procesor si o placa video buna. Il vreau pentru Photoshop, Illustrator, 3dMax si After Effects. Nu am nevoie sa imi ruleze HD, ca oricum toate filmele le pun pe TV.

LensFlare este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    25th November 2010
    Posturi
    1.114
    Putere Rep
    39

Implicit

O sa se incinga rau la editari video...

The high temperature emission is one of the largest weaknesses of the all-round notebook. With an average temperature of 30 °C (86 °F), the case already reaches a relatively high level during idle operation. After one hour of stress test, the base unit reached over 40 °C (104 °F). During spot testing, our measurements showed even 49 °C (120.2 °F top side) to and 60 °C (140 °F bottom). Playing a PC game on your lap would not be very wise. Some users will feel that the surfaces become unpleasant during long gaming sessions.

The components are not faring any better. Although the Core i7-3632QM operates at the basic clock rate under full load, the CPU reaches 90 °C (194 °F) according to the tool Hardware Monitor. A GPU temperature of 87 °C (188.6 °F) maximum is also relatively high. Under normal conditions (incl. games), the components do not become that warm. A combination of FurMark and Prime is considered an extreme and unrealistic scenario.
    Mai bine: http://www.oktal.ro/laptop/toshiba-s...e-o100289.html

Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    7th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    304
    Putere Rep
    26

Implicit

Editarile video sunt simple, nu rulez intr-una... Cel mai mult va fi folosit pentru Photoshop si Illustrator. Si cu laptopul pe care inca il mai am Dell1501 imi merge, dar vreau un upgrade. Am psd-uri destul de maricele si am nevoie de RAM si procesor mai mare, ca sa faca fata. Iar in 3dMax, nu fac decat mici structuri arhitecturale, undeva pana in 50.000 de poligoane. Nu utilizez texturi sau alte nebunii ca sa omor calculatorul, ca oricum nu am nevoie. 3dMax vine in ajutorul Autocad3d.

Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

Implicit

Eu zic sa-ti iei desktop pentru treburi serioase.
    Si laptopul tine-l pentru prezentari, documente si browsing in pat, inainte a adormi.

Daca ramai pe laptop, recomand si eu Lenovo.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Recomandare achizitie tableta
    De Marius Cristian în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 18th October 2012, 17:39
  2. Borderou de achizitie
    De prodan_13 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 10th June 2010, 01:04
  3. Achizitie Laptop
    De Robert în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 26th February 2010, 20:55
  4. Achizitie Google - firma ads pe mobile $750 mil
    De evolution în forumul Bar, lobby...