Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 28

Subiect: Implicare redusa pe forumul seopedia din partea userilor

  1. #1
    Avatarul lui RoManiac
    RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    46

    Implicit Implicare redusa pe forumul seopedia din partea userilor

    Am deschis acest topic pentru a face o critica si de asemenea pentru a face apel la toti userii de pe Seopedia pentru o mai mare implicare pe acest forum.

    Din punctul meu de vedere nu se discuta concret despre ceea ce trebuie facut pentru optimizarea unui site. sau se discuta prea putin. As vrea sa vad scriindu-se de experimente ale fiecarui individ in parte, teste si concluzii la lucruri pe care nu le gasesti in general in manuale de optimizare. Vreau sa vad eventual oameni care investesc timp si bani penalizandu-si in mod intentionat domenii si a cauta mijloace noi de a le ridica din nou , tragand astfel concluzii.
    Peste tot vezi numai intrebari de genul "De ce mi-a fost penalizat domeniul" , "Cumpar Link-uri " , fac schimb de link-uri.
    Vreau sa vad oameni care au reusit sa optimizeze saituri fara a face schimb de linkuri .
    Care se bazeaza de exemplu doar pe continut si totusi reusesc acest lucru aplicand poate optimizari de finete in ceea ce priveste optimizarea onpage.

    Concluzia este ca se bate mult apa in piua si prea putine experimente si concluzii.

    Nu e un afront adus cuiva acet threat . Se vrea a fi doar o mobilizare mai buna a celor implicati si mai pe romaneste sa-si dea mai mult drumul la gura

  2. #2
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68

    Implicit

    Spargi tu gheata?
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  3. #3
    Avatarul lui RoManiac
    RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    46

    Implicit

    Pai as sparge-o si mi-am prezentat de mai multe ori pe aici rezultatul unor experimente. Am mai ajutat alti useri pe privat sau prin messenger sa-si rezolve unele probleme. Unele chiar cu succes. De acord Nosfer?
    As da si exemplele respectivelor saituri pe care am facut experimentele . Dar daca nu vad implicare cine stie ce ........
    Eu ce sa fac. Sa stau si sa predau si altii sa caste gura? de multe ori este posibil sa nu aiba nici un raspuns pentru ca nu au in spate nici un test care sa confirme sau sa infirme ceea ce spun. Totul se reduce de multe ori doar la " Ai facut link exchange in ultima vreme? "

    In fine cred ca ai inteles ce am vrut sa spun

    Multi de pe aici nici nu sant constienti de valoarea unor domenii ce le au in portofoliu poate. Si asta pentru ca nu le dezvolta pe un segment de piata ce poate fi monetizat mai bine si care le e la indemana. Ma refer aici de exemplu. cati isi dau seama sau au facut un experiment de genul:
    Daca obtii un trust bun pe o anumita nisa reusesti sa transferi acest trust pe o nisa mai mare si mai buna doar datorita trustului obtinut initial ? Eu zic ca da. Adica daca obtii un trust bun pe textile poti obtine schimband macazul si pe electronice? Fara a avea nevoie poate de prea multe linkuri de pe noua nisa.
    Chestii de genul asta sant interesat sa vad si sa schimb idei si opinii.
    Ultima modificare făcută de RoManiac; 8th December 2010 la 16:26.

  4. #4
    Avatarul lui Krm
    Krm
    Krm este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    13th October 2009
    Locaţie
    Targoviste / Bucuresti
    Posturi
    802
    Putere Rep
    29

    Implicit

    @RoManiac nimeni de pe seopedia nu o sa iti spuna 100% ce tehnici de optimizare foloseste. de ce? pentru ca poti concura cu persoana respectiva si daca implementezi tehnicile lui, poate chiar il depasesti.
    pe forum gasesti destule informatii pretioase, daca stii sa citesti printre randuri.

    l.e. eu nu sunt guru in optimizare ca altii de pe aici, dar informatia costa
    Ultima modificare făcută de Krm; 8th December 2010 la 16:23.
    Toate drumurile duc la Targoviste

  5. #5
    Avatarul lui RoManiac
    RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    46

    Implicit

    Corect dar principiul meu este ca pe Google pana la urma avem loc cu totii. Poate ca doresc sa discut aici astfel de lucruri din cauza ca marea majoritate a saiturilor din care castig sant pe international.
    Mai bine o comunitate mult mai restransa in care sa se discute astfel de lucruri si unde sa se intre doar pe baza unui CV bine pus la punct si a unor referinte puternice din partea unuia sau mai multor useri. Cu alte cuvinte intri daca ai ceva mai mult decat ABC-ul SEO pus la punct. Vei intra daca ai concluzii bine documentate si pe care le poti demonstra.
    In felul asta se poate intari mult mai mult comunitatea.

    Stiu ca imi vor sari multi in cap in momentul asta dar in ritmul acesta probabil forumul se va plafona la un moment dat. Daca nu e deja plafonat.

  6. #6
    Avatarul lui Adrian Poputoaia
    Adrian Poputoaia este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    2nd October 2007
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    39
    Posturi
    1.068
    Putere Rep
    33

    Implicit

    Mi-a fost lene sa citesc tot ce ai scris insa am aruncat un ochi printre randuri si ceea ce vrei tu (si noi) nu se va intampla, prea curand! Deoarece majoritatea sunt: "De ce mi-a fost penalizat domeniul" , "Cumpar Link-uri " , fac schimb de link-uri. iar aia noi care se inscriu nu sunt veterani sau cu experienta .
    Unele statistici,rapoarte, tips & tricks etc. nu se spun !
    Ceea ce spui tu acolo cred eu ca ar fi oarecum posibil daca forumul ar fi intr-un circuit inchis si cu plata!

  7. #7
    Avatarul lui RoManiac
    RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    46

    Implicit

    Citat Postat în original de Adrian Poputoaia Vezi Post
    Ceea ce spui tu acolo cred eu ca ar fi oarecum posibil daca forumul ar fi intr-un circuit inchis si cu plata!
    Ceva de genul asta am propus si eu dar sub o alta exprimare. Banii ede exemplu sa fie folositi tot in interesul comunitatii prin plata unor experimente comune unde apar cheltuieli cu serverele si alte minuni
    Ultima modificare făcută de RoManiac; 8th December 2010 la 16:57.

  8. #8
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Uite un exemplu de ceea ce crezi tu: Loose vs Loose

    Bine... nu e pe SEO, e pe SEM. Se mai fac, insa sunt rare. In majoritatea cazurilor ai de pierdut sau ai putea avea de pierdut dupa ce faci un experiment public.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  9. #9
    Avatarul lui Krm
    Krm
    Krm este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    13th October 2009
    Locaţie
    Targoviste / Bucuresti
    Posturi
    802
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Mai bine o comunitate mult mai restransa in care sa se discute astfel de lucruri si unde sa se intre doar pe baza unui CV bine pus la punct si a unor referinte puternice din partea unuia sau mai multor useri.
    asta suna a discriminare. si tu ai fost candva la inceput. daca atunci ar fi fost sistemul pe care il propui mai mult ca sigur nu intrai pe forum.
    Toate drumurile duc la Targoviste

  10. #10
    Avatarul lui Seinfeld
    Seinfeld este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    20th May 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    863
    Putere Rep
    35

    Implicit

    Citat Postat în original de RoManiac Vezi Post
    Vreau sa vad eventual oameni care investesc timp si bani penalizandu-si in mod intentionat domenii si a cauta mijloace noi de a le ridica din nou , tragand astfel concluzii.
    Exista asa ceva? Mie personal mi se pare o tampenie. Sa pierzi timpu ca sa iti penalizezi intentionat un domeniu. Creedam ca ideea e sa iti dedici timpul pentru a obtine rezultate cat mai bune. Si daca din nefericire ai probleme si esti penalizat, atunci sa te dedici acestui subiect
    Vă mai aduceți aminte de jocurile copilăriei ?

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. "La Multi Ani" Din Partea Seopedia
    De Krumel în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 576
    Ultimul Post: 25th November 2015, 11:57
  2. Ce ati vrea nou pe Forumul Seopedia?
    De johnyk_vl în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 20
    Ultimul Post: 9th August 2011, 05:11
  3. Nivelul de experienta SEO/SEM, al userilor seopedia
    De Eradu în forumul Chestionare
    Răspunsuri: 50
    Ultimul Post: 25th November 2010, 08:29
  4. Forumul SeoPedia, incotro?
    De Razvan Pop în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 38
    Ultimul Post: 24th February 2008, 19:42
  5. Semnaturile userilor
    De Krumel în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 11th June 2006, 22:42

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •