Pagina 2 din 12 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 118

Subiect: Afiliere okazii.ro

  1. #11
    Avatarul lui Marius Morariu
    Marius Morariu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    29th September 2011
    Posturi
    759
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Citat Postat în original de klaudiu Vezi Post
    Pentru ca surubelnita costa 10 lei si telefonul 800 RON, iar comisionul retinut de la vanzator este direct proportional cu aceste sume.
    Tu ca si cumparator poti sa fii corect fata de okazii si sa licitezi unde trebuie, sau poti sa fii "baiat bun" si sa licitezi la telefon.
    Fiecare procedeaza dupa propriile principii.
    de aici si "problema" mea. ar fi o stire excelenta pentru piata, asta cu afilierea pe okazii, dar nu stiu cum vor putea reglementa 'manariile' astea intre useri. cam greu...

  2. #12
    Avatarul lui filip.camara
    filip.camara este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    27th October 2010
    Locaţie
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    287
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Sursa este un email pe care l-am primit, practic o invitatie de a intra in sistemul de afiliere Okazii. Se mai spunea ca :

    ...Sistemul de afiliere va fi folosit pentru promovarea produselor de catre vanzatorii Okazii.ro, atat magazine, persoane juridice, dar si persoane fizice, care vor vinde atat produse noi cat si produse second hand...

  3. #13
    Avatarul lui danieladinca
    danieladinca este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th September 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    22
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Imi dau si eu cu parerea...
    La un job anterior, am promovat si vandut pe okazii produsele firmei (vorbim de vanzari de mii de euro, nu de "ciupeli").
    Okazii (a.k.a. Netbridges ) va promova prin afiliati, produsele listate de anumite tipuri de utilizatori. Si vi-i enumar:
    - care au magazine pe platforma lor - si platesc incepand de la 100 eur/pe an - pentru diverse facilitati
    - care sunt inregistrati ca pers juridica - cu date fiscale, reprezentant legal, contract semnat
    - care sunt promovati ca si "distribuitori oficiali" ai anumitor produse - de asemenea pe baza de contract si acte doveditoare
    - care se folosesc de serviciile lor de promovare - pentru cresterea vizibilitatii produselor in cadrul platformei (si au o mare varietate de "optiuni" )
    - care au un anumit nivel al feedback-ului de la clienti - acele calificative.
    De asemenea pe baza calificativelor si comisioanelor generate, vanzatorii sunt grupati in premium, gold, silver si bronze.
    Concluziile le trageti voi, daca se merita sau nu...

    LE Intre timp a postat si filip.camara..
    Teoretic, toti utilizatorii sunt egali pe okazii.ro, dar ghici ce produse au vizibilitate mai mare?

  4. #14
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    791
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Daca vor implementa sistemul de afiliere, mai mult ca sigur o va face pentru popularizarea brandu-lui pe bani putini. Sunt multi care stiu de Okazii dar sunt cei care au de-a face cu netu intr-o forma sau alta [cunoscatori]. Cine ar face site-uri dedicate de afiliere pentru produse second hand cand ai emagu' sau altex la indemana.

    Mai mult ca sigur va fi o popularizare a brandului, se vor gasi destui "neinitiati" sau dornici de un castig mai mare care sa puna bannerele asteptand sa pice un comision si uite asa Okazii isi face cunoscut site-ul fara sa scoata mai nimic din buzunare

    Parerea mea ...
    Ultima modificare făcută de Hakuna Matata; 27th February 2013 la 21:37.

  5. #15
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Din cate stiu, ocazii are undeva la 2.ceva % comision. Cat sa dai la afiliat?

    Da, pe ocazii se procedeaza exact cum a zis un coleg mai sus, stiu din experienta. Vrei sa cumperi un produs de 20 de mil, te pune sa licitezi la unul de 5 ron! Totul e de comision.
    Acum e plin de cei care vand fake-uri, sau produse care nu exista sau vin peste 3 saptamani, si sunt tare curios cum se calculeaza aici. Ocazii nu suporta pierderile, pt ca implicit vanzatorul are pierderea (%), dar afiliatul?
    Userii se cumpara, iar voturile sunt multe fake, "isi dau intre ei", cumpara produse de 5 ron (cat pierzi? 2% la 5 ron? ) ca sa-i dea reputatie!

    Idee pare ok, dar intrebarea me de cateva zile, este:

    Daca Wallmart nu are propriul sistem de afiliere, de ce in romania toti isi fac?

    Dell, ralph lauren, victoria secret, coach, .....NU AU. De ce in Romania isi face orice magazin propriul sistem? Asta e o intrebare care astepta raspuns.

    Vad ca ebay are un program de ppc, deci banuiesc ca acolo se ajunge. https://publisher.ebaypartnernetwork...en-US/qcp.html
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  6. #16
    Avatarul lui danieladinca
    danieladinca este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th September 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    22
    Putere Rep
    0


    Implicit

    @ karismasand
    E si asta o optiune... Vor fi multi care vor promova okazii.ro pe 0,2 bani - ca 2 lei e prea mult
    Totusi, sa nu uitam ca okazii.ro este unul dintre cele mai mari site-uri din ro - ca si trafic - si multe brand-uri si-au rezervat un loc si isi listeaza produsele acolo, cel putin pentru brand-awareness. De exemplu DOMO, care beneficiaza de promovare speciala in cadrul okazii, contrar regulilor pentru utilizatorii de rand.
    Chiar sunt foarte curioasa cum va evolua aceasta idee si am de gand sa urmaresc indeaproape "fenomenul" ...

    @ Tom
    S-ar putea ca pentru promovarea prin afiliere, tu ca vanzator pe okazii, sa platesti ceva in plus.
    Sau s-ar putea sa incerce ceva gen 2parale, okazii sa fie un intermediar.

  7. #17
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de danieladinca Vezi Post
    @ karismasand
    E si asta o optiune... Vor fi multi care vor promova okazii.ro pe 0,2 bani - ca 2 lei e prea mult
    Totusi, sa nu uitam ca okazii.ro este unul dintre cele mai mari site-uri din ro - ca si trafic - si multe brand-uri si-au rezervat un loc si isi listeaza produsele acolo, cel putin pentru brand-awareness. De exemplu DOMO, care beneficiaza de promovare speciala in cadrul okazii, contrar regulilor pentru utilizatorii de rand.
    Chiar sunt foarte curioasa cum va evolua aceasta idee si am de gand sa urmaresc indeaproape "fenomenul" ...

    @ Tom
    S-ar putea ca pentru promovarea prin afiliere, tu ca vanzator pe okazii, sa platesti ceva in plus.
    Sau s-ar putea sa incerce ceva gen 2parale, okazii sa fie un intermediar.
    Depinde cum vezi tu ocazii. Eu am o alta imagine despre ocazii. Fost magazin de second hand, actual magazin de "arsuri" + second hand.

    Am cumparat de pe ocazii un singur produs in ultimii 5 ani: o moara de cereale pt tata (noua), pe principiul, nu licita la 5 mil, liciteaza pt becul de 5 ron! In rest nimic "nou" nu are pret bun, implicit NU este NICI o ocazie.
    Am vandut tot ce vroiam sa vand, pentru ca aveam pret bun, dar doar SECOND, pentru ca imi vindeam din balariile din casa. NU am vandut produse noi, pt ca nu am magazin, si oricum nu mi-as lega magazinul de ocazii, mai ales daca te cheama DOMO.

    Daca esti DOMO si ai concurent EMAG, ALTEX, F64..... tu ai strategie sa te duci pe ocazii? Eu cred ca e o greseala majora, dar sunt convins ca cei de la marketing sau agentia care se ocupa de Domo au alte date.

    Si intrebarea mea este alta: de cand e domo brand? Brand la ce? Ce are domo deosebit de il face brand? Pe ce nisa?
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  8. #18
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    791
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Citat Postat în original de filip.camara Vezi Post
    Se pare ca, din aprilie 2013, Okazii va da drumul unui sistem de afiliere propriu.
    Sper ca nu de pe data de 1 ...

  9. #19
    Avatarul lui Marius Morariu
    Marius Morariu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    29th September 2011
    Posturi
    759
    Putere Rep
    44


    Implicit

    @Tom te asigur ca atunci cand am inceput eu afilierea(sept-oct 2009) Ebay avea sistem dar nu accepta orice site. Victoria`s Secret la fel. Stiu ca eu incepusem unul timid si nu m-au acceptat nici unul nici altul in programele lor. Nu stiu acum daca mai au sau nu dar pe vremea aia sigur aveau.

    Asta cu de ce unele branduri nu folosesc afilierea nu-i abordarea potrivita. Ei au peste 10 ani(poate si mai mult) de cand MA a luat avant, iar in timpul asta si-au format o parere, o directie. Dupa o vreme marile branduri isi aleg cativa afiliati mari cu care pot rula si nu-i intereseaza restul, asa ca pot avea un program dar nu-i public deloc. Uite la Avon in 2P. Diferenta e ca doar apare in 2P, dar ruleaza doar cu cine vrea. Presimt ca o sa mai vedem exemple de genul asta foarte curand.

    Dupa comentariu lui @Danieladinca imi dau seama ca s-ar putea integra afilierea doar pentru unii useri si nu pentru toti. Poate lasa la alegere, cine vrea si cine nu, sa participe in programul lor, exact cum iti ofera posibilitatea sa-ti promovezi anuntul pe niste site-uri mari cu care au ei contract. Vom vedea..

  10. #20
    Avatarul lui RoManiac
    RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    46


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Daca esti DOMO si ai concurent EMAG, ALTEX, F64..... tu ai strategie sa te duci pe ocazii? Eu cred ca e o greseala majora, dar sunt convins ca cei de la marketing sau agentia care se ocupa de Domo au alte date.
    @Tom dupa cate stiu eu DOMO nu are nici o treaba cu onlineul. Sper sa nu gresesc dar magazinul lor online este un serviciu externalizat si operat de catre o alta firma in schimbul unui comision. Respectivii se ocupa cam de tot ceea ce inseamna online.
    Ultima modificare făcută de RoManiac; 27th February 2013 la 22:39.

Pagina 2 din 12 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Afiliere Amazon.com ?
    De Nichita în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 78
    Ultimul Post: 17th January 2018, 20:10
  2. Programe de afiliere sau PPC
    De Florin Traian în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 3rd December 2010, 17:37
  3. Afiliere Amazon.com ?
    De Nichita în forumul Utile
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 25th July 2010, 22:49
  4. Magazin pe Okazii.ro
    De CODEX în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 5th August 2009, 14:58
  5. Nou program de afiliere
    De Marius Mailat în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 26th May 2008, 16:22

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •