Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 17 din 17

Subiect: Jocuri si Adsense Log Out

  1. #11
    Avatarul lui densho
    densho este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th March 2016
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de dary5ro Vezi Post
    Eu am renuntat la site-urile de jocuri in eng. dupa ce mi-a luat Mattel domeniile in care aparea cuvantul "Barbie" asa ca pot spune ca am renuntat la aceasta nisa de aprox. 5 ani.
    Bine eu nu creeam jocuri cum faceai tu, eu doar le preluam de pe alte site-uri si intr-o vreme a functionat foarte bine.
    CTR-ul era ridicat si se faceau bani frumosi chiar daca clikurile erau mai slab platite.

    Din fericire, am inceput o noua activitate imediat dupa ce am pierdut cam toate site-urile in favoarea Mattel, iar acum consider ca activez la un nivel superior celui de atunci.

    Iti urez mult succes in noua activitate!
    Poti sa detaliezi putin cum anume ti-au luat domeniile sunt socat sa aud asta.

  2. #12
    Avatarul lui casperel
    casperel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    10th February 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    838
    Putere Rep
    41


    Implicit

    @densho: astia mari sunt destul de agresivi cand vine vorba trademarks (si pe buna dreptate!). Am patit ceva similar (acum ceva ani) cu un domain care continea "xperia" (Sony). Intr-un final am dat delete la domain.

  3. #13
    Avatarul lui dary5ro
    dary5ro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    7th June 2005
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    49
    Posturi
    364
    Putere Rep
    36


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Am inceput sa am probleme cu Mattel imediat ce am urcat un site la rankings si aparea pe prima pagina la cautari gen "barbie games" sau "barbie dress up games".
    La scurt timp dupa ce am urcat la cautari si a inceput sa vina traficul, m-am trezit cu un mail de la o firma de avocatura din SUA care imi cerea sa cedez din proprie initiativa domeniile (au descoperit toate domeniile de jocuri pe care le aveam si care contineau cuvantul "barbie" si aveau extensii .com, .org, .net, .info etc.) in favoarea Mattel, explicandu-mi ca Barbie e trademark si nu am dreptul sa il folosesc.
    Neffind vorba de simple domenii ci de website-uri care deja rankau si faceau si bani, le-am raspuns ca nu le cedez nimic.
    Ulterior m-au dat in judecata si mi-ai blocat domeniile pentru ca urma un proces.

    Eu fiind din Romania/Europa, procesul s-a tinut in Elvetia (nu am fost prezent) dar am trimis o intampinare care a fost citita la proces si care nu a schimbat cu nimic rezultatul final.

    Am pierdut toate domeniile respective (peste 15) iar Mattel a sters contentul si a facut redirect de pe ele catre barbie.com

    Ulterior am realizat cu domeniile care contineau acelasi cuvant "barbie" dar aveau extensie .eu nu pot fi atacate de Mattel.

  4. #14
    Avatarul lui Empire
    Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    40
    Posturi
    360
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Ai avut de platit cheltuieli de judecata?

  5. #15
    Avatarul lui dary5ro
    dary5ro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    7th June 2005
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    49
    Posturi
    364
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Citat Postat în original de Empire Vezi Post
    Ai avut de platit cheltuieli de judecata?
    Nu am avut nimic de platit in acel proces.
    Oricum pierderea acelor website-uri (care nu erau doar domenii parcate) a fost destul de insemnata, mai ales ca s-a lucrat mult la adaugarea continutului si promovarea lor pentru a obtine pozitii bune in motoarele de cautare.

  6. #16
    Avatarul lui densho
    densho este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th March 2016
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Wow, astia de la Mattel chiar au fost chititi pe treaba, am avut de-a face cu ceva asemanator din partea Nintendo, insa am primit aprox 3 saptamani pentru a schimba continutul de pe site astfel incat sa nu mai existe conflict de interese in privinta marcilor inregistrate detinute de acestia.
    Vad in continuare zeci de site-uri care rankeaza pe barbie games, dar nu au cuvantul asta in cadrul domeniul, in cazul tau a fost vorba doar de cuvantul "barbie" in sine sau si de continut?

  7. #17
    Avatarul lui dary5ro
    dary5ro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    7th June 2005
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    49
    Posturi
    364
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Citat Postat în original de densho Vezi Post
    Wow, astia de la Mattel chiar au fost chititi pe treaba, am avut de-a face cu ceva asemanator din partea Nintendo, insa am primit aprox 3 saptamani pentru a schimba continutul de pe site astfel incat sa nu mai existe conflict de interese in privinta marcilor inregistrate detinute de acestia.
    Vad in continuare zeci de site-uri care rankeaza pe barbie games, dar nu au cuvantul asta in cadrul domeniul, in cazul tau a fost vorba doar de cuvantul "barbie" in sine sau si de continut?
    La mine a fost doar pentru cuvantul "barbie" din url-uri.

    In rest stai linistit ca Mattel a dat in judecata si o femeie din SUA pentru simplul fapt ca mama ei i-a dat numele Barbie la nastere (de parca ar fi avut ea vreo vina) si nu mai retin exact dar am impresia ca femeia a pierdut procesul.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Reclama adsense integrata in jocuri miniclip
    De edy12006 în forumul Adsense
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 5th May 2015, 11:26
  2. Preloader Adsense pentru jocuri
    De Emanuel Tr în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 11th March 2013, 15:37
  3. 1000 unici zilnic pe jocuri = cat din adsense?
    De Hakuna Matata în forumul Adsense
    Răspunsuri: 30
    Ultimul Post: 11th March 2013, 15:34
  4. Adsense pe site de jocuri online
    De BabBarDeL în forumul Adsense
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 19th April 2011, 15:34
  5. Adsense pe site de jocuri
    De RandomHero în forumul Adsense
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 4th March 2011, 20:27

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •