Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: How to .. traffic ?

  1. #1
    Avatarul lui Xme
    Xme
    Xme este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    28th May 2015
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    40
    Putere Rep
    0


    Question How to .. traffic ?

    Salutare,

    Revin dupa o perioada de liniste cu o problema care inca ma framanta si momentan nu i-am gasit un raspuns concret.

    Am un site de nisa si vreau sa fac trafic. Sa presupunem ca fac posturi bune. Le scriu, le monitorizez, le slefuiesc in timp si le duc pe prima pozitie.

    De unde stiu ce se cauta ? Cum aflu care sunt subiectele cele mai fierbinti despre care ar trebui sa scriu sau keyword-urile cele mai cautate din nisa mea ?


    Mihai

  2. #2
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.696
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Cien ar sti raspunsul ar fi bogat! Eu am un site mai general unde scriu mereu articole pe diverse nise, vad cam care e cautarea - in ideea ca pot aduce din cazua autoritatii majoritatea articoleleor pe TP 10.. iar din WMT vad ce cautari sunt. Munca munca si fler, can asta e parerea mea!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  3. #3
    Avatarul lui Xme
    Xme
    Xme este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    28th May 2015
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    40
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Sunt de acord la partea cu munca, dar macar sa fie respectata. Nu prea se tine cone de dansa.

    De ce sa-mi chinui cerebelul 1-2 h la un post original, sa ma documentez, poate fac si-o poza cand vine un Dorel si in 1 min m-a copiat si apare sub mine ?


    Sunt satul de cate site-uri imi copiaza articolele integral sau partial (unele au pus macar un link) si sa ii vad imediat dedesub cu postul respectiv si titlul schimbat.

    Nu mi se pare ok, mai ales ca nea Googu se bate cu caramida in piept ca penalizeaza copiatul.

    Daca ziarul de iasi face asa si este pe locul 275 de ce n-as face si eu la fel ?

    Vad ca in loc sa se tina cont de unele reguli este in floare copiatul. Cat de mult din toate partile.

    Nu imi convine dar daca se permite intru si eu in hora. Facem un ghiveci cat de mare ca sa ne loveasca cat mai mult trafic.


    Tu n-ai vrea sa fi pe locul 300 ? Sa ai posturi si trafic ? Mai conteaza cum si in ce fel ?

  4. #4
    Avatarul lui Infrasunete
    Infrasunete este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    14th August 2015
    Locaţie
    Bucharest
    Posturi
    65
    Putere Rep
    16


    Implicit

    Incearca cu google trends https://trends.google.com/. Din punctul meu de vedere, necazul cu el este ca afli cam ce a fost fierbinte cu cateva zile in urma. Daca te misti insa suficient de repede, mai poti prinde o felie dintr-un subiect.

    Depinde si de ce fel de site o sa ai tu, despre ce anume vrei sa scrii. Daca vrei sa scrii despre filme de exemplu, trebuie sa stii ca cele mai cautate sunt cele mai populare filme, si astea sunt de obicei cele din seriile de super-eroi, comediile (lumea e inca innebunita dupa comedii) etc. In principiu, daca vezi reclama la tv sau reclama pe undeva, e un film cautat. Trebuie sa scrii insa rapid despre el, altfel subiectul expira.

    Ca idee, eu nu sunt influencer insa incearca sa scrii despre ce iti place tie. S-ar putea sa-ti vina trafic de acolo de unde nu te astepti.

    Am avut si inca am articole super-muncite, optimizate SEO, am adus si link-uri spre ele si nada, nu au bubuit cum asteptam. Am avut si am inca, articole scrise cumva la misto si am trafic constant din google pentru ele. Am de exemplu un blog generalist dar am scris acum vreo 3 ani un articol despre un virus cu care am avut de furca. Articolul ala a rankat frumos in google, a fost pe primul loc (cel putin o perioada de timp) si uite asa m-am ales cu trafic de la un articol la care nu ma asteptam, absolut deloc.

    Deci, trial and error pana la un punct.

    Scuze pentru articolul haotic, dar daca vrei subiecte incearca si site-uri precum reddit (este o mica comunitate de romani acolo, sunt vreo 60.000 pe reddit-url Romania). Mie mi se pare o sursa buna de inspiratie.

    De asemenea, multe din meme-urile de acolo sau pozele cu pisici etc. le gasesti apoi pe facebook, share-uite de colo colo.

    Mai incearca si site-uri gen Instagram sau Twitter si vezi care sunt hashtag-urile cele mai populare, inseamna ca oamenii sunt focusati pe subiectele alea.

  5. #5
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit

    vezi buzzsumo dot com
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  6. #6
    Avatarul lui Cristi Adam
    Cristi Adam este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    26th February 2018
    Locaţie
    Targoviste
    Posturi
    88
    Putere Rep
    12


    Implicit

    Cauta toate cuvintele cheie din acea nisa, imparte-le frumos pe articole. Ca tool pt cautarea cuvintelor foloseste sugestiile Google. Un alt tool pentru cautarea cuvintelor e creierul tau, intra in pielea utilizatorului si incearca sa iti dai seama cam ce ar cauta si foarte important incearca sa iti dai seama ce vrea sa gaseasca.

    Structureaza subheadingurile din articole in functie de kw, da raspunsuri cat mai bune si clare. Nu merge cu presupusul, posturile chiar trebuie sa fie bune. Traficul o sa vina, e o vorba: if you build it, they will come. Stai cu ochii in webmaster tools si in analitics, la sectiunea cautari, aici or sa apara kws noi in nisa ta despre care poti scrie mai departe. Nu vad de ce te supara ca Gheorghe si Vasile te-au copiat. Au facut asta pentru esti prea bun in nisa ta si ei nu au putut sa dea un raspuns mai bun ca al tau. Tu ai fost cel care a postat primul, Google vede asta si iti da tie autoritate in fata lor chiar daca Gheorghe nu ti-a dat backlink.

    Dupa ce ai postat articolul intra pe sociale si da-i share, nu spama, nu sta cu gandu la like-uri sau altceva. Dupa ce ai terminat de sheruit pe sociale apuca-te imediat si scrie alt articol. Fa asta pana acoperi cu articole toate cuvintele cheie din acea nisa.

  7. #7
    Avatarul lui cris
    cris este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    9th July 2007
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    0


    Implicit

    recomand google keyword planner

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. How to diagnose your traffic drop
    De Robert în forumul Noutati de la Google (Stiri)
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 22nd October 2013, 08:42
  2. traffic exchange? benefic sau nu ?
    De fixbrain în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 24th April 2011, 22:13
  3. Traffic Tools
    De danielbuca în forumul Utile
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 28th October 2009, 09:32
  4. Traffic Analysis
    De hyp3rion în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 16th September 2007, 15:22
  5. traffic[dot]zettwalls[dot]com
    De dexter în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 11th June 2005, 16:24

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •