Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 22

Subiect: Cedarea drepturilor de autor

  1. #1
    Avatarul lui imagini
    imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30


    Implicit Cedarea drepturilor de autor

    De cateva zile ma confrunt cu urmatoarea situatie. Am postat un anunt prin care caut content writter-i si una dintre conditiile pe care le pun in eventualitatea unei colaborari este "cedarea drepturilor de autor asupra articolelor redactate". Mie mi se pare o cerinta de bun simt, pentru ca nimeni nu cred ca ar fi de acord sa plateasca articole care s-ar regasi ulterior peste tot.

    Cu mici exceptii, raspunsul a fost de genul "daca vrei cedarea drepturilor de autor, te costa in plus". Este normal si am eu alta viziune, sau discutam doar despre o incercare de a "stoarce" ceva in plus?

  2. #2
    Avatarul lui Bogdan Calin
    Bogdan Calin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    14th February 2011
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    36
    Posturi
    3.115
    Putere Rep
    45


    Implicit

    Eu nu merg pe: "daca vrei drepturi de autor, mai bagi la pret". Cumperi un articol de la mine? Ok, iti apartine, e al tau si faci ce vrei cu el. Sunt convins ca multi gandesc ca mine. Asa ca, cei care-ti cer chestia asta, zi-le "ok" si mergi mai departe (ca-s atatia care nu-ti cer asta...).

  3. #3
    Avatarul lui Fium
    Fium este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    29th March 2009
    Locaţie
    TIMISOARA
    Posturi
    556
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Cere factura de la cei care iti fac acest serviciu sau angajeaza persoana, astfel eviti discutii de genul. Nu e normal sa existe un plus valoare, este logic sa ai astfel de pretentii, aici nu vorbim de opere literare..
    Am un Blog

  4. #4
    Avatarul lui imagini
    imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30


    Implicit

    @Fium
    Tu daca ai nevoie de articole, angajezi imediat persoana? Hai sa ne gandim un pic inainte de a veni cu astfel de solutii. Nu sunt ziar, editura sau agentie de stiri sa am nevoie de un flux permanent de articole, ci este o solicitare cu caracter ocazional.

    Referitor la factura, sunt foarte putini care lucreaza legal. Stiu ca exista si posibilitatea de la plati o persoana fizica in mod legal, dar sa nu uitam cata birocratie presupune acest lucru.

  5. #5
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Atata vreme cat tu cumperi un serviciu, cedarea drepturilor de autor asupra articolelor mi se pare de bun simt sa fie implicita. Colaborez destui writteri de pe Seopedia si nici macar nu am adus in discutie acest aspect, de altfel nici nu am avut asemenea surprize oamenii fiind foarte seriosi.
    bine spune si Fium, daca ai o umbra de indoiala ca writterul tau iti va face asemenea tiganii, contract si factura.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  6. #6
    Avatarul lui Paula
    Paula este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    16th April 2011
    Locaţie
    Vaslui
    Posturi
    49
    Putere Rep
    24


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Sunt total de acord cu parerea colegilor mei, atata timp cat esti platit sa scrii un nr de articole cedezi si drepturile de autor. Nici nu se pune in discutie sa ceri o suma de bani in plus.

  7. #7
    Avatarul lui imagini
    imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30


    Implicit

    @robyroy
    Nu am avut indoieli, am avut conditii puse din start. Am precizat initial problema, citez "daca vrei cedarea drepturilor de autor, te costa x lei "suplimentar"/ articol".

  8. #8
    Avatarul lui Fium
    Fium este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    29th March 2009
    Locaţie
    TIMISOARA
    Posturi
    556
    Putere Rep
    29


    Implicit

    imagini @

    Din moment ce s-a pus in discutie dreptul de autor, ma gandesc ca e vorba de o lucrare mai mare si atunci tu in calitate de platitor/beneficiar, ai tot dreptul sa ceri o factura, nu conteaza ca aceasta vine pe persoana. Un prestator care are astfel de pretentii ar trebui sa aibe un Pfa macar.

    Situatia e ceva in genul povestii lui Pacala, adica iti vand casa dar nu si cuiul din perete...astfel vin cand vreau in casa sa imi agat haina in cui.......pai pana la urma tu ce platesti ? Aici nu vorbim de opere literare cunoscute care se vand in x volume iar tu cumperi dreptul pentru 10 000 de unitati iar ulterior proprietarul poate publica oricand materialul.....Eu nu as mai sta de vorba cu persoana care emite astfel de pretentii...........peste noapte toti se cred Jules Verne.
    Am un Blog

  9. #9
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    80


    Implicit

    Cand cumperi articole, cumperi drepturi de autor. Ca de articole pentru care n-ai drepturi de autor e plin Internetul, n-ai nevoie sa cumperi.
    Caut cu jingle.ro.

  10. #10
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    59


    Implicit

    Citat Postat în original de puthre Vezi Post
    Cand cumperi articole, cumperi drepturi de autor. Ca de articole pentru care n-ai drepturi de autor e plin Internetul, n-ai nevoie sa cumperi.
    Modelul dupa care se scriu si se cumpara la noi articole este modelul ghostwriter iar cedarea drepturilor se face automat in momentul in care publici articolul. Bineinteles ca un speculant poate cere costuri sulimentare, dar asta ar trebui sa-ti dea indicii cu cine ai de-a face.

    Eu lucrez ca ghost worker inclusiv softuri, siteuri, grafica, pai daca as veni acum sa public sursa unor programe pe care 100% le folositi chiar si voi, as distruge imaginea unei intregi companii (despre care evident se crede ca ei au dezvoltat softul respectiv) si care nu are niciun contract cu mine pe drepturi de autor.

    Deci, e vorba de bun simt.. cine-l are, il are, cine nu.. te taxeaza in plus
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 19th July 2011, 18:06

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •