Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: model de contract pentru cedarea drepturi de autor

Cipiot este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    16th July 2008
    Locaţie
    bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    231
    Putere Rep
    30

Implicit model de contract pentru cedarea drepturi de autor

am stabilit cu cineva sa-mi cedeze drepturile de autor pentru un anumit design ... de asemnea vanzarea drepturilor de autor pentru continut sau design in online este ceva de multe ori foarte necesar

din cate am inteles de onicei se incheie un contract de prestari servicii si se trece o clauza simpla si separata de cedare a drepturilor de autor

m-ar interesa insa un model de contract dedicat in intregime pe tema asta

am contactat prima firma de avocatura care a aparut pe google la termenii "proprietate intelectuala" si i-am intrebat despre un astfel de contract
    mi-au spus ca au preturi rezonabile si imi vor trimite o oferta pentru un astfel de contract pe mail

dupa 2 zile mi-au trimis pe mail o oferta de 350 euro + tva = 434 euro ... lol

nu am nimic impotriva sa rasplatesc munca unui avocat ... dar pretul asta nu mi se mai pare rezonabil

una peste alta, caut un astfel de model de contract dedicat cedarii drepturilor de autor ...

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94

Implicit

Un model de contract de cesiune a drepturilor de autor gasesti aici: Model contract cesiune drepturi de autor
    Nu e chiar ce vrei tu, dar il poti adapta dupa nevoile tale.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Cipiot este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    16th July 2008
    Locaţie
    bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    231
    Putere Rep
    30

Implicit

este un contract bun pentru inspiratie dar trebuie totusi adaptat de un avocat
    ma intereseaza niste clauze in special pentru web design unde se pot atasa pagini cu designul ca anexa si ca parte integranta din contract

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94

Implicit

Dupa cum ti-am spus, nu e exact ce iti drebuie, dar se poate adapta nevoilor tale.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127

Implicit

Citat Postat în original de Cipiot Vezi Post
    am stabilit cu cineva sa-mi cedeze drepturile de autor pentru un anumit design ... de asemnea vanzarea drepturilor de autor pentru continut sau design in online este ceva de multe ori foarte necesar

din cate am inteles de onicei se incheie un contract de prestari servicii si se trece o clauza simpla si separata de cedare a drepturilor de autor

m-ar interesa insa un model de contract dedicat in intregime pe tema asta

am contactat prima firma de avocatura care a aparut pe google la termenii "proprietate intelectuala" si i-am intrebat despre un astfel de contract
    mi-au spus ca au preturi rezonabile si imi vor trimite o oferta pentru un astfel de contract pe mail

dupa 2 zile mi-au trimis pe mail o oferta de 350 euro + tva = 434 euro ... lol

nu am nimic impotriva sa rasplatesc munca unui avocat ... dar pretul asta nu mi se mai pare rezonabil

una peste alta, caut un astfel de model de contract dedicat cedarii drepturilor de autor ...
    Nu cred ca poti gasii asa ceva. Pentru "cedarea drepturilor de autor", ar trebui ca respectivul sa le detina. Sunt sanse de 1/1000 ca acel design sa mai existe, daca nu design-ul, atunci culorile, asezarea in pagina, pozele..... nu cred ca e posibil.

In contractul meu de web-design, se specifica clar ca NU se transfera drepturi de autor asupra site-ului. E o disctutie mai complexa, dar idea de baza e simpla.

Folosesti windows, dar nu ai drepturi de autor pe el. Folosesti wordpress, dar nu ai drepturi de autor. Implicit daca "vand" un site pe cms joomla, nu pot vinde drepturile de autor (pe care oricum nu le am).

La design se aplica cam aceeasi logica. Pentru logo, da, dar pt un "layout", e destul de complicat. Ce iti "cedeaza" defapt, pozitia modulelor? Culorile? Codul clar NU il poate "ceda".
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

bogdancercel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    24th April 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    47
    Posturi
    174
    Putere Rep
    24

Implicit

corecte observatiile Tom. Insa de comun acord se pot insera in design imagini, iconite etc. care sa defineasca acel produs ca si unic. Problema este cu adevarat complexa pentru ca pur si simplu mutand o casuta si modificand paleta cromatica acel design devine "unic" si poate fi revandut. Si nu de putine ori ne surprindem chiar noi extaziati in fata unui layout si ne spunem "mama, ce-as vrea sa am un desen ca asta". Clar ca n-o sa-l faci 100% exact asa, dar ca sursa de inspiratie tot ramane. Tot ce este in spatiul public se supune si tentativei de imitare. Vezi manufacturierii de soft-uri ce dispute au pe patente: ba ca unu a facut poza sa se roteasca nu stiu cum, ba ca altu a facut sa dai si cu limba pe ecran etc. Nu cred ca se poate ajunge la un contract "perfect". Pasul cel mai important este sa faci un contract de cesiune de drepturi de autor pentru a nu te trezi ca "partenerul prestator" se trezeste peste o perioada sa zica ca el doar ti-a aratat ceva si tu folosesti. Macar sa te acoperi daca tot dai bani. In rest, cum e viata asa-i si piata. O jungoogle!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Cedarea drepturilor de autor
    De imagini în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 20th April 2012, 19:55
  2. drepturi de autor
    De daniweb în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 5th November 2009, 09:56
  3. Model contract de vanzare cumparare domeniu
    De mariusx în forumul Domenii
    Răspunsuri: 7